Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Dziesięciolecie mławskiej pływalni


slider pływalniaTak, tak! Już niedługo minie równe 10 lat odkąd Mława posiada własną krytą pływalnię. Może już nie wszyscy pamiętamy, że 15 września 2006 roku  – jak to zwykle w takich przypadkach bywa, uroczyście, w obecności zaproszonych ważnych gości „z kraju i ze świata” wstęga została przecięta, a pływalnia oficjalnie otwarta.


 Decyzja o budowie tego obiektu była dla ówczesnego burmistrza Jerzego Rakowskiego i rady miasta trudna, gdyż wniosek o dofinansowanie tej inwestycji trafił tylko na listę rezerwową. Ostatecznie pływalnia, która kosztowała ok. 13 mln zł  została wybudowana za pieniądze z wyemitowanych przez miasto obligacji, a dopiero w roku 2008 do budżetu miasta wróciło ok. 4 mln zł refundacji kosztów budowy.

I mimo, że wpływy z biletów nie pokrywają kosztów funkcjonowania i rada miasta do utrzymania obiektu dokłada, to dziś trudno byłoby sobie wyobrazić Mławę bez pływalni.  A przecież przez długie lata amatorzy pływania jeździli do tej najbliższej  w Ciechanowie. Warto też zauważyć, że tak jak my kiedyś zazdrościliśmy Ciechanowowi, tak teraz – i to od tylu lat – zazdroszczą nam mieszkańcy, Działdowa, Nidzicy, Żuromina a nawet Przasnysza (powiat przasnyski wybudował pływalnię w Chorzelach).

Do dobrobytu człowiek jednak się szybko przyzwyczaja. To co w 2006 roku było dla nas nowością, powodem do zadowolenia, dziś już jest normalne i powszednie. Choć trzeba powiedzieć uczciwe, że nasza pływalnia ma swoich zagorzałych fanów i stałych bywalców, którzy w określone dni i w wybranych porach przychodzą pływać, bo po prostu to lubią i doceniają wygodę takiej lokalizacji. I są to osoby nie tylko z Mławy.

Korzyści z posiadania krytej pływalni jest jednak znacznie więcej, a dotyczą one nie tylko jego roli  rekreacyjnej. Daje ona szansę rozwoju młodzieży uprawiającej pływanie jako dyscyplinę sportową. O sukcesach młodych pływaków szlifujących umiejętności w klubie Płetwal było niejednokrotnie głośno.  Z punktu widzenia mieszkańca kryta pływalnia w mieście to same zalety.

Jest jednak druga strona medalu. I nie chodzi mi tu o koszty funkcjonowania obiektu, bo przecież w ostatecznym rozrachunku i tak za wszystko mieszkańcy zapłacą w podatkach, które w Mławie – przypomnijmy – należą do jednych z najwyższych w subregionie.

Czy można postawić tezę, że mławski basen ma też swoich przeciwników lub przeciwnika? To pytanie pobrzmiewa w wypowiedziach wielu osób komentujących całą serię mających miejsce w krótkich odstępach czasu przykrych zdarzeń. Mam tu na myśli ciąg przypadków zanieczyszczenia wody ludzkim kałem, a ostatnio bakteriami pałeczki ropy błękitnej. Przypadki zanieczyszczenia fekaliami wody w pływalni zdarzają się na każdym takim obiekcie. Wielokrotnie piszą o tym media, Mława nie jest więc jakimś godnym napiętnowania wyjątkiem. A jednak taki dziwny zbieg okoliczności – zastanawiają się niektórzy. Rzeczywiście – kał w niecce sportowej, z której korzystają raczej osoby dorosłe jest zjawiskiem trudno wytłumaczalnym. Bardziej zrozumiała dla nas jest sytuacja, gdy  dziecko nie zapanuje nad potrzebami naturalnymi i stanie się.

Czy zdarzenia w naszym basenie to działanie prawa serii, czy jakiś inny powód? Tak na pewno myśli przynajmniej pewna grupa mieszkańców, ale na pewno o zapobieganiu takim sytuacjom myślą pracownicy obiektu. Czy jednak jest  jakiś sposób na to? Dotychczas bowiem właściciela żadnych „pozostałości” ustalić się nie udało.  Jeżeli ktoś z czytelników zna jakieś skuteczne antidotum na te przypadki, propozycje prosimy nadsyłać na redakcyjnego maila.  Na pewno je przekażemy MOSiR-owi.

ZygZak

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
10 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
5 lata temu

A ile trzeba dopłacać do funkcjonowania pływalni? To mnie bardzo interesuje

XY
XY
5 lata temu

Basen to jedna z najlepszych inwestycji w naszym mieście

Teoria spisku
Teoria spisku
5 lata temu

Dyrektora Pan Burmistrz nie zmieni bo: jest radnym, nie stanowi dla niego zadnego zagrożenia i jest mu wygodny i posłuszny. Niestety ma to zgubny wpływ na funkcjonowanie pływalni ale tym się nikt nie przejmuje. Najlepszym dowodem na to jest ten artykuł. Pojawiła się teraz teoria spisku, ktora ma tłumaczyć niedołęstwo zarządzania MOSiREM:).

mlawa
mlawa
5 lata temu

Brawo pływalnia! Tylko można byłby zmienić dyrektora MOSIR Jankowskiego, bo za bardzo jest pod wpływami Kowalewskiego.

...
...
5 lata temu
Reply to  mlawa

Pewnie za tym posunięciem także głosują wszystkie „kupki” 🙂
ale nie przeczę Twój wniosek jest jak najbardziej słuszny, dyrektor się nie sprawdza.

korzystający
korzystający
5 lata temu

Można było pozyskać środki, można! Ale to należy mieć dobrego gospodarza miasta, a nie takiego co zaprzepaścił środki unijne na wiele inwestycji. Najlepiej podwyższać podatki. Jestem ogromnie wdzięczny za ten basen.

ja
ja
5 lata temu

A ja myślałem, że basen to pobudował Kowalewski?

Okolice
Okolice
5 lata temu
Reply to  ja

To źle myślałeś i całe szczęście, że Cię w końcu oświecono 🙂

Teoria spisku
Teoria spisku
5 lata temu

No i jeszcze klient specjalnie się utopił.

zadowolony
zadowolony
5 lata temu
Reply to  Teoria spisku

z taką teorią spiskową to spłyńcie SERACZEM,

10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x