Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Czarni i hałaśliwi władcy nocnego nieba nad Mławą


sliderJuż od późnego popołudnia przechodzący ulicami centrum Mławy łatwo zauważą i usłyszą nadlatujących na nocleg gości. Każdego wieczoru Mława staje się największą okoliczną noclegownią, bo nocnym niebem nad Mławą niepodzielnie władają gawrony.


Gawrony (Corvus frugilegus) to ptaki kolonijne, łączące się w liczne gromady podczas sezonu lęgowego, oraz zimowisk. Doskonale przystosowują się do każdych warunków, a brytyjscy naukowcy badający zachowania gawronów, przypisują im inteligencję na poziomie szympansów. Gawron w warunkach miejskich chętnie żywi się odpadkami znalezionymi na śmietniskach, ale też żywi się owadami, pędami roślin, zboża, a nawet owocami. Właśnie dlatego łacińska nazwa gawrona, „Corvus frugilegus”, oznacza kruka zbierającego owoce. Jesienią ulubionym pokarmem gawrona są orzechy włoskie. Nie rozbija ich jednak za pomocą mocnego dzioba, ze skruszeniem skorupy radzi sobie w inny sposób. Otóż upuszcza trzymany w dziobie orzech z dużej wysokości na ziemię. Do tego celu gawron potrafi dobrać podłoże o odpowiedniej twardości jak asfalt czy beton, nie traci czasu na upuszczanie orzecha na miękką ziemię.

Ulubionym miejsce noclegowym mławskich gawronów są wysokie budynki Starego Rynku, w tym szczególnie wieże kościoła pw. Św. Trójcy. Równie atrakcyjne bywają drzewa, zarówno w centrum jak i dalszych okolicach, np. cmentarza. Co ciekawe gawrony, które obserwujemy u nas jesienną i zimą nie są „gawronami-polakami”, te migrują na zachód, a ich miejsce zajmują „towarzysze” z Rosji.

Mławianie wiedzą, że w okolicach miejscach noclegowych do późnych godzin wieczornych trwają krzykliwe awantury. I oczywiście ślady obecności gawronów łatwo rozpoznać po gęsto pozostawianych pod miejscem noclegu odchodach. Nieco starsi mieszkańcy pamiętają uciążliwości jakie rodziło zamiłowanie gawronów do gniazdowania w koronach drzew starych, dawno już wyciętych kasztanowców w parku miejskim.

Trzeba pamiętać, że gawron jest to gatunek chroniony. Każda czynność podjęta w kierunku zmniejszenia uciążliwości tego ptaka w mieście musi być przeprowadzona zgodnie z przepisami ochrony przyrody. Płoszenie i niszczenie gniazd wymaga zgody Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie.

Problem pokojowej koegzystencji z gawronami dotyczy nie tylko Mławy. Dozwolone prawem środki jak usuwanie gniazd, przycinanie koron czy płoszenie metodą biosoniczną, czy z wykorzystaniem sokolnika nie gwarantują sukcesu w „walce” z nieproszonymi lokatorami. Pewien ornitolog zapytany o skuteczną metodę na gawrony, być może żartobliwie, wymienił dwie. Pierwsza to pogodzić się z ich obecnością. Druga to wyciąć wszystkie drzewa.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
turysta
turysta
7 lata temu

ja bym zyczyl temu. panu. by te. ptaki pokazaly mu co one potrafia zrobic komus na glowe

turysta
turysta
7 lata temu

czy ten ornitolog lubi odpoczynek w ciszy czy przy halasie wstretnych ptakow ktur. tylko smrodza

drwa-l
drwa-l
8 lata temu

Do krakania słabo mogę się przyzwyczaić … chyba wytnę jakieś drzewo

Mla
Mla
8 lata temu
Hitchcock
Hitchcock
8 lata temu

Hmmm…Te zdjęcia przypominają mi pewien film…

...
...
8 lata temu

U nas właśnie trwa zmasowana wycinka drzew lub ich golenie czy też strzyżenie i wszystko ok.
Jednym z lepszych sposobów jest umieszczanie wysypisk śmieci w dużej odległości od miast lub likwidacja obecnie istniejących, na których gawrony tłumnie żerują w ciągu dnia.
Gawrony to problem od stuleci, a więc czemu w dalszym ciągu wydawane są pozwolenia na umieszczanie wysypisk odpadów w pobliżu siedzib ludzkich, skoro wiadomo, że gawrony będą uprzykrzały życie mieszkańcom okolicznych miast i wsi???

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x