Mławscy seniorzy wzięli udział w warsztatach i szkoleniach z metod partycypacji społecznej i konsultacji społecznej, które pomogły profesjonalnie opracować rekomendacje zmian i przedstawić je w debacie z władzami miasta.
Jak już wcześniej informowaliśmy Federacja Mazowia realizowała w Mławie projekt Aktywizacji Społecznej Osób Starszych pt. „Dostępne Miasta – Senior (po)Mocny w Partycypacji II”, współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych.
Projekt realizowany był w okresie od sierpnia 2015 do grudnia 2015. Jego celem było zwiększenie aktywności i udziału osób powyżej 60 roku życia w procesie partycypacji społecznej, m.in. poprzez wypracowanie rekomendacji dotyczących zmian w ofercie spędzania wolnego czasu przez seniorów, szeroko pojętej dostępności i bezpieczeństwa w mieście, poprzez debatę z udziałem przedstawicieli administracji publicznej.
W Mławie zawiązała się grupa inicjatywna seniorów w wieku 60+, która w czasie spotkań i warsztatów dokonała diagnozy i oceny m.in. poziomu bezpieczeństwa i dostępności miejsc, w których spędzają czas seniorzy. Seniorzy wzięli udział w warsztatach i szkoleniach z metod partycypacji społecznej i konsultacji społecznej, które pomogły profesjonalnie opracować rekomendacje zmian i przedstawić je w debacie z władzami miasta. Wyłoniony zespół zainicjował proces konsultacji społecznych i przedstawił swoje postulaty władzom.
Kontrakt społeczny został wypracowany przez grupę inicjatywną mieszkańców Mławy w wieku 60+ oraz przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego i lokalnych instytucji podczas debaty w dniu 27 listopada br. w Mławie.
W środę 9 grudnia w mławskim ratuszu grupa inicjatywna spotkała się z Burmistrzem Miasta Mława. Celem spotkania było podpisanie kontraktu społecznego.
– Przyjechałam tutaj z pewnymi obawami a świetnie się zakończyło. Dzisiaj podpiszemy kontrakt społeczny. Zawarte w nim jest wsparcie dla powstania Rady Seniorów w 2016 roku oraz przedyskutowanie zmiany dopracowania kanałów dystrybucji informacji o wydarzeniach kulturalnych, społecznych oraz o planach i inwestycjach Urzędu Miasta Mława. Jestem pod wrażeniem Państwa pracy, to było bardzo trudne. – mówiła Małgorzata Maciejewska z Federacji Mazowia.
– Pomysłów jest dużo po stronie urzędu i po stronie seniorów. Zależy nam na tym, żeby to, co za chwilę podpiszemy było realizowane. Bardzo dobrze, że się spotykamy, to jest finał pewnego etapu, a przed nami przyszłość, która zależy od każdego z Was. Podpisując ten kontrakt zobowiązujecie się do ciężkiej pracy na rzecz seniorów i mieszkańców. Bardzo Państwu dziękuję za to, co zostało zrobione, to jest dopiero początek. Ten kontrakt będzie zrealizowany w 100% – mówił Burmistrz Sławomir Kowalewski.
RK
Pojedzą pączków, rogalików, ciastek, wypiją kawę i do następnego spotkania za miesiąc.
Gratuluje Seniorom aktywności i zaangażowania. Jak ktoś czyta uważnie – projekt realizowała w Mławie Federacja Mazowia.
Następna rada :D, która to już z kolei??
Żałosne, 120 pracowników UM i jakieś „rady” do wszystkiego, do kultury, do sportu itd.itp.
Panie burmistrzu, co pan kombinuje z tymi radami, żeby ludzie pracowali w imieniu pana i pańskich pracowników za friko??
a co z młodymi mieszkańcami?
Nikt przecież młodym nie zabrania działać, niech biorą przykład ze starszych.