Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Ludzie listy piszą …


dokumenty3Pewien mieszkaniec Mławy upodobał sobie bardzo oryginalny rodzaj twórczości. W ciągu trzech miesięcy wysłał do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mławie blisko 100 pism. A że nie na wszystkie jego prośby MOPS odpowiadał, postanowił złożyć skargę.


Nie mam żadnych wątpliwości co do tego, że ludziom potrzebującym pomoc się należy. Jednak z moich doświadczeń wynika, że ci, którzy jej naprawdę potrzebują, często w ogóle nie sygnalizują swoich potrzeb. Bo się wstydzą, bo jest to dla nich krępujące. Z drugiej strony bywa tak, że ludzie, którym wiedzie się nie najgorzej, wszędzie gdzie tylko mogą korzystają z jakichś dotacji, zasiłków, darmowej żywności czy choćby tańszych wejściówek do kina. Ci ostatni nie tylko się nie wstydzą, ale i szukają wszelkich okazji, by tylko coś dostać za darmo. A mówiąc precyzyjnie – z naszych podatków, bo jak mawiał amerykański ekonomista Milton Friedman, nie istnieje coś takiego jak darmowe obiady. Jeśli ośrodek pomocy społecznej zafunduje komuś choćby zupkę wartą 3 złote, to będzie musiał jeszcze więcej zabrać z naszych kieszeni. Bo trzeba jeszcze opłacić pracę urzędnika, który zadecyduje, kto może ową zupkę dostać i zajmie się jej dystrybucją. Dodam, że w Mławie w tym roku na ogólnie rozumianą pomoc społeczną planuje się wydać około 8 mln 700 tys zł.

Jeszcze raz podkreślam: są osoby, które naprawdę potrzebują pomocy, ale są i tacy, którzy, mówiąc prosto i zwyczajnie – kombinują. Nie wiem, jaka jest sytuacja pana, który poskarżył się na mławską pomoc społeczną , ale dane przytoczone na ostatniej sesji rady miasta brzmią dość komicznie.
Skarżący stwierdził, że Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej nie odpowiedział na jego korespondencję. Komisja rewizyjna rady miasta uznała tę skargę za bezzasadną. Ustalono jednocześnie, że skarżący wnioskował do MOPS-u o przyznanie pomocy w formie zasiłków celowych na żywność, opłaty na czynsz, za ścieki, za odpady, energię elektryczną, na zimną wodę, ciepłą wodę, gaz, pokrycie kosztów ogrzewania, abonament wodno-kanalizacyjny i na leki. Wyliczanka to dość długa. I trzeba przyznać rację przewodniczącemu komisji rewizyjnej Ryszardowi Prusinowskiemu, że mławianin wnioskował o przyznanie pomocy dotyczącej w zasadzie wszystkich potrzeb życiowych… No, podstawowych, powiedzmy, wszak wnioskujący nie prosił na przykład o kebaba albo karnet na mławską pływalnię …

Równie interesująca co zakres tematyczny wniosków, jest też częstotliwość ich składania. Jak poinformował Prusinowski, „częstotliwość twórczości” tego pana przekracza jeden wniosek dziennie, bo na przykład w sierpniu, wrześniu i październiku, wliczając w to także święta i dni wolne od pracy, złożył 94 wnioski, na każdy oczekując odpowiedzi i decyzji.
Szef komisji rewizyjnej zaznaczył również, że skarżący otrzymał pomoc od MOPS-u w postaci zasiłku okresowego. W 2012 r. była to kwota 542 zł. W 2013 r. – 4218 zł, w 2014 r. – 5749 zł, a do października b.r. – 4725 zł. Poza tym mieszkaniec Mławy korzystał też z innych form wsparcia, takich jak zasiłki celowe i wydawanie żywności. W tym roku na przykład wydano 111 decyzji w jego sprawie, przyznających świadczenia w formie zasiłków celowych i 5 w formie zasiłków okresowych.

W innej skardze na MOPS jeden z mieszkańców Mławy (może ten sam…? nie wiem, bo nazwiska na sesji nie podano) apelował, aby ośrodek pomocy zaprzestał pomawiania go o to, że jest… zdrowy, w związku z czym ogranicza mu się pomoc materialną.

Na zakończenie wszystkim czującym się dyskryminowanymi przez ośrodek pomocy społecznej podpowiadam: wkrótce „gwiazdka”. Zastanówcie się, czy nie lepiej jest napisać jeden porządny list do Świętego Mikołaja zamiast 100 do MOPS-u?

TW

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
As
As
8 lata temu

Nieźle zahejtował MOPS 🙂 Mogę dopowiedzieć że prawie każda instytucja publiczna ma swojego fana, który pisma pisze, ale ten jest wyjątkowo pracowity

Gosc
Gosc
8 lata temu

Witam znam taką jedną osobę kobietę która nagminnie wykorzystuję mops do tego by dostac od nich na wszystko (donosy, awantury, pretensje to jej zajęcia codzienne). Niema dzieci jest młoda,a ze konfliktowa to i w pracy miejsca nie zagrzeje. Atak naprawdę to są ludzie bardziej potrzebujący od niej niech zakasa rękawy i się wezmie do roboty a nie innym dokucza

...
...
8 lata temu

List do Mikołaja nie przyniesie żadnego skutku, nawet ten porządny,
a jak widać z opisu pisma do MOPS-u są jednak dość skuteczne, a więc nie warto zamieniać pism do MOPS-u na pisma do Mikołaja. 😀
Wkrótce gwiazdka 🙂 – pewnie pisanina do MOPS-u się nasili po tym felietonie i to najprawdopodobniej nie tych bardzo potrzebujących, a tych bardzo roszczeniowych, którzy uważają, że im się wszystko należy i są w stanie podjechać autem pod MOPS celem dopominania się o złotówkę.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x