Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Szreńsk. Podatki lokalne bez zmian a jednak niektórzy mieszkańcy zapłacą więcej


771Przy okazji uchwalania nowych formularzy podatkowych radni dyskutowali o skutkach przeprowadzonej przez mławskie starostwo w 2014 roku modernizacji ewidencji gruntów i budynków.


– Będą pewnie problemy, bo zrobiono weryfikację, a porobiono takie bzdury. Mnie np. wstawili wody stojące na mojej działce, na której nie ma żadnych wód – wypowiadał się przewodniczący rady Ryszard Oprawa. Będę teraz miał problem co wpisać do nowej deklaracji. Mam wody stojące napisać? Ja chce wpisać rzeczywistość taką jaka ona jest. No i od nowego roku rada gminy nie będzie mogła stosować zwolnienia od podatku budynków gospodarczych – kontynuował.

Ostatecznie rada gminy zmieniła swoją uchwałę z 2011 roku usuwając zapis o zwolnieniach z podatku od nieruchomości, pozostawiając obowiązującą dotychczas wysokość tego podatku.

RK

W związku z wątpliwościami jakie pojawiły się w dyskusji o skutkach modernizacji ewidencji gruntów i budynków poprosiliśmy o wyjaśnienia Stanisława Michaluka dyrektora Wydziału Geodezji Katastru i Gospodarki Nieruchomościami w mławskim starostwie, oraz Grażynę Ziębicką inspektora w Urzędzie Gminy Szreńsk.

– Nowa ewidencja gruntów i budynków stała się obowiązująca od 1 lipca br. Od 1 sierpnia br. naliczamy mieszkańcom skorygowany wymiar podatku. Będziemy sukcesywnie informować tych mieszkańców, u których zmieniły się dane do wymiaru podatku. Osoby te będą też musiały złożyć nowe deklaracje podatkowe do urzędu gminy – wyjaśnia Grażyna Ziębicka.

– W ostatnim czasie zmodernizowano ewidencję gruntów i budynków w siedmiu gminach powiatu mławskiego, w których dotychczas ta ewidencja nie była aktualizowana. Tak stało się między innymi w gminie Szreńsk. Procedura zmian wyglądała następująco. Okręgowe Przedsiębiorstwo Kartograficzne Lublin na podstawie dokumentów i prac w terenie dokonało aktualizacji danych ewidencyjnych. Informację o zmianach w ewidencji opublikowano we wrześniu 2014 roku, między innymi poprzez wywieszenie w urzędach gmin. Zainteresowani mogli się zapoznać z zakresem zmian i zgłosić swoje zarzuty. W 2015 roku zaktualizowana ewidencja stała się obowiązująca. Ewidencja gruntów i budynków jest dokumentem wiążącym przy ustalaniu wymiaru podatkowego, więc zmiany w ewidencji będą skutkowały również w wymiarze podatkowym. W przypadku, gdy ktoś z mieszkańców teraz stwierdzi, że błędnie ustalono stan faktyczny w ewidencji, może wystąpić z wnioskiem o zmianę danych objętych ewidencją gruntów i budynków do starosty mławskiego – wyjaśnia Stanisław Michaluk.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x