Cukrzyca to plaga XXI wieku
— 01/06/2022Cukrzyca to plaga XXI wieku, zaliczona przez Światową Organizację Zdrowia obok otyłości, nadciśnienia tętniczego czy chorób nowotworowych, do grupy chorób…
Przy okazji uchwalania nowych formularzy podatkowych radni dyskutowali o skutkach przeprowadzonej przez mławskie starostwo w 2014 roku modernizacji ewidencji gruntów i budynków.
– Będą pewnie problemy, bo zrobiono weryfikację, a porobiono takie bzdury. Mnie np. wstawili wody stojące na mojej działce, na której nie ma żadnych wód – wypowiadał się przewodniczący rady Ryszard Oprawa. Będę teraz miał problem co wpisać do nowej deklaracji. Mam wody stojące napisać? Ja chce wpisać rzeczywistość taką jaka ona jest. No i od nowego roku rada gminy nie będzie mogła stosować zwolnienia od podatku budynków gospodarczych – kontynuował.
Ostatecznie rada gminy zmieniła swoją uchwałę z 2011 roku usuwając zapis o zwolnieniach z podatku od nieruchomości, pozostawiając obowiązującą dotychczas wysokość tego podatku.
RK
W związku z wątpliwościami jakie pojawiły się w dyskusji o skutkach modernizacji ewidencji gruntów i budynków poprosiliśmy o wyjaśnienia Stanisława Michaluka dyrektora Wydziału Geodezji Katastru i Gospodarki Nieruchomościami w mławskim starostwie, oraz Grażynę Ziębicką inspektora w Urzędzie Gminy Szreńsk.
– Nowa ewidencja gruntów i budynków stała się obowiązująca od 1 lipca br. Od 1 sierpnia br. naliczamy mieszkańcom skorygowany wymiar podatku. Będziemy sukcesywnie informować tych mieszkańców, u których zmieniły się dane do wymiaru podatku. Osoby te będą też musiały złożyć nowe deklaracje podatkowe do urzędu gminy – wyjaśnia Grażyna Ziębicka.
– W ostatnim czasie zmodernizowano ewidencję gruntów i budynków w siedmiu gminach powiatu mławskiego, w których dotychczas ta ewidencja nie była aktualizowana. Tak stało się między innymi w gminie Szreńsk. Procedura zmian wyglądała następująco. Okręgowe Przedsiębiorstwo Kartograficzne Lublin na podstawie dokumentów i prac w terenie dokonało aktualizacji danych ewidencyjnych. Informację o zmianach w ewidencji opublikowano we wrześniu 2014 roku, między innymi poprzez wywieszenie w urzędach gmin. Zainteresowani mogli się zapoznać z zakresem zmian i zgłosić swoje zarzuty. W 2015 roku zaktualizowana ewidencja stała się obowiązująca. Ewidencja gruntów i budynków jest dokumentem wiążącym przy ustalaniu wymiaru podatkowego, więc zmiany w ewidencji będą skutkowały również w wymiarze podatkowym. W przypadku, gdy ktoś z mieszkańców teraz stwierdzi, że błędnie ustalono stan faktyczny w ewidencji, może wystąpić z wnioskiem o zmianę danych objętych ewidencją gruntów i budynków do starosty mławskiego – wyjaśnia Stanisław Michaluk.