Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Patryk Fabisiak kandydat do Rady Miasta Jolanta Karpińska kandydatka do Rady Powiatu Mławskiego wybory samorządowe 2018
Logo
meblolux
Szpulka Mława tkaniny pasmanteria dodatki krawieckie nowo otwarty sklep

Beatyfikacja m.Klary Szczęsnej już w najbliższą niedzielę


sliderW najbliższą niedzielę, 27 września (godz. 10), w Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie odbędzie sie beatyfikacja m. Klary Ludwiki Szczęsnej pochodzącej z parafii Lubowidz koło Żuromina, a mieszkającej również w Mławie. Uroczystości będzie przewodniczył kard. Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Uroczystość będzie transmitowała Telewizja Polska w programie I.

Marek Kiełbiński kandydatna burmistrza Mławy PiS

Poniżej krótki fragment poświęcony życiu i działalności zakonnej naszej krajanki.

M. Prow. Stellana Gajda

Z MAZOWIECKIEJ ZIEMI DO KRAKOWA
ŚLADAMI SŁUŻEBNICY BOŻEJ MATKI KLARY SZCZĘSNEJ

Fragment referatu wygłoszonego w Domu Kultury w Żurominie 8 września 2001 r.

(…) Jesienią 1889 roku Zgromadzenie Sług Jezusa wysyła s. Ludwikę do pracy apostolskiej wśród służących w Lublinie, które to miasto trzy lata później, z nakazu policji, będzie musiała opuścić. Przybywa na krótko do Mławy, aby uzyskać paszport i dopiero wtedy wraca do Warszawy. Następnie w roku 1893 przełożeni Sług Jezusa skierowują s. Ludwikę do Krakowa, bo akurat tam ks. Pelczar zakłada dzieło, które ma służyć biednym dziewczętom, które napływają ze wsi do miasta w poszukiwaniu pracy. I tak przybywa Ludwika do Krakowa (ma 31 lat) i tutaj wchodzi w pracę Bractwa Najśw. Maryi Panny, które zapoczątkował ks. prof. Pelczar. Bractwo prowadzi przytulisko dla dziewcząt pozbawionych pracy lub jej poszukujących.
(…) Tak rozpoczyna się nowe dzieło – Zgromadzenie Służebnic Najśw. Serca Jezusowego.
Takimi to drogami życia potrafi Bóg prowadzić człowieka, aby dokonać swego dzieła na kanwie ludzkich planów i zamiarów. (…)

Dalsze koleje jej życia związane są z Krakowem i z postacią bł. Józefa Sebastiana Pelczara.
Habit Służebnicy Najśw. Serca Jezusowego wraz z imieniem zakonnym „Klara” otrzymała 2 lipca 1894 roku. Profesję zakonną złożyła M. Klara 2 lipca 1895 roku. Były to śluby wieczyste. Zgromadzeniem kierowała przez 22 lata swego sercańskiego życia, jako współzałożycielka Zgromadzenia, jego mistrzyni i przełożona – początkowo pod bezpośrednim kierownictwem założyciela, ks. J. S. Pelczara, a od 1907 roku, czyli od pierwszej kapituły generalnej Zgromadzenia, jako pełnoprawna przełożona generalna. Drugiej kadencji przełożonej generalnej nie dokończyła, gdyż zmarła 7 lutego 1916 roku mając 53 lata.

Główne cechy duchowości

W życiu M. Klary uderza doskonała harmonia – wszystko jest bardzo proste, konsekwentne. Całą swą prostą, nie znającą kompromisów duszą skoncentrowała się na Bogu. Mottem jej życia były słowa: „Wszystko dla Serca Jezusowego”, które streszczały jej życiowy program. Wszystko, czym była, co posiadała, co mogła wykonać, oddawała Boskiemu Sercu – i to każdego dnia, jak mówią wspomnienia sióstr, które patrzyły na jej życie. Kładła nacisk na nazwę: „Służebnica Najśw. Serca Jezusowego”, a hasło Zgromadzenia: „Chwała Najśw. Sercu Jezusowemu” pojmowała jako program zakonnego życia. Godło Serca Jezusa, wyszyte na naszym szkaplerzu, było według Matki nie dla ozdoby, ale do apostołowania.

oprac. JK
źródło: Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego – dom generalny w Krakowie.

Udostępnij:
Henryk Antczak
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

KOMENTARZE

1500