Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Przedszkole Mały Żaczek ACK Mława nabór na rok 2017/2018
Logo

Kto na burmistrza, kto na radnego? Są już przedwyborcze zapowiedzi


wybory na burmistrza Mława wybory do rady miasta przedwyborcze zapowiedzi

KSP Mława nabór

Wielkimi krokami zbliżają się wybory samorządowe. Choć formalnie komitety wyborcze jeszcze się nie zawiązały, to już od dłuższego czasu siły polityczne i różne środowiska szukają kandydatów na radnych. Kto wystartuje na radnego i jakich będziemy mieli kandydatów na burmistrza do wyboru?

Już  listopadzie czekają nas wybory do wszystkich szczebli samorządu: gminnego, miejskiego, powiatowego i sejmiku województwa. Po zmianie przepisów wyborczych uchwalonej przez Sejm, wyborców przy urnach, ale także komitety wyborcze czeka mała rewolucja. Już nie będziemy wybierać tylko jednego radnego w jednym, mniejszym okręgu.Taka możliwość pozostaje nadal tylko w gminach poniżej 20 tys. mieszkańców. W większych wracają duże okręgi wielomandatowe.

W związku z tym burmistrz już w marcu musi przedłożyć radzie miasta do zatwierdzenia podział miasta na okręgi wielomandatowe. Podział musi być dokonany tak, aby w okręgu wybierać od 5 do 8 radnych. Można więc przypuszczać, że w Mławie powróci „stary” z 2010 roku podział na 3 okręgi, w których wybierano odpowiednio 8, 7 i 6 radnych. Jak jednak ostatecznie wyglądać będzie ten podział okaże się już w marcu.

Konieczność ustalania na nowo okręgów wyborczych nie zachodzi w wyborach do rady powiatu. Pozostaną one w dotychczasowym kształcie.

W nadchodzących wyborach kandydat na burmistrza czy wójta, jeżeli zdecyduje się kandydować, musi postawić wszystko na jedną kartę. Nie może bowiem, tak jak było to dotychczas kandydować jednocześnie na radnego żadnego szczebla.

Jak przygotowują się do wyborów dotychczasowe komitety wyborcze, mające swoich przedstawicieli w radzie miasta i radzie powiatu zapytaliśmy ich reprezentantów.

Marek Kiełbiński Prawo i Sprawiedliwość:

Wystawimy listy kandydatów do rady miasta i powiatu jako komitet wyborczy PiS. Wystawimy również kandydata na burmistrza. Na tym etapie za wcześnie jednak mówić o jakichś nazwiskach, czy to kandydatów na radnych, czy na burmistrza.


Włodzimierz Wojnarowski PSL

Oczywiście mamy już kandydatów na radnych do miasta i powiatu. Mamy również kandydatów na wójtów. Z list PSL wystartują dotychczasowi wójtowie w Szydłowie, Stupsku i Szreńsku. Wystawimy również kandydata na wójta w Wieczfni Kościelnej. W pozostałych gminach trwają jeszcze uzgodnienia. Nie ma też jeszcze decyzji, czy wystawimy kandydata na burmistrza w Mławie.

 Zdzisław Świniarski SLD

Samodzielnie wystawiać będziemy listy kandydatów do rady miasta i rady powiatu. W sprawie kandydatów na wójtów trwają uzgodnienia. W wyborach na burmistrza Mławy poprzemy tego kandydata, który daje szansę pokonać kandydata PiS.


KWW Sławomira Kowalewskiego.

Rozważam możliwości wystawienia kandydatów do rady miasta, powiatu i sejmiku. Zamierzam ponownie poprosić mieszkańców Mławy o poparcie mojej kandydatury i wybór na urząd Burmistrza Miasta Mława. Razem zmieniamy nasze miasto i wiele działań jest jeszcze przed nami. Jestem otwarty na rozmowy z różnymi partnerami, otrzymuję ciekawe, poważne propozycje.


Jerzy Rakowski Wspólnota Ziemi Mławskiej

WZM prowadzi rozmowy z kandydatami w celu tworzenia list. Nowa, zmieniona ordynacja zmusza do tworzenia silnych komitetów. Wystawimy listy do rady miasta. Na razie nie rozważamy wystawienia kandydata na burmistrza.


Henryk Antczak Komitet Wyborczy Wyborców Mława 2014

W radzie miasta zaistniała nowa sytuacja. Jeszcze potrzeba czasu, by odpowiedzieć na pytanie, czy będzie KWW Mława 2018. Ja też potrzebuję czasu by sprawy przemyśleć i poukładać.


Mazowiecka Wspólnota Samorządowa.

MWS zapowiada wystawienie list kandydatów do rad miast i powiatów w bloku pod nazwą Bezpartyjni Ruch Samorządowy. Na razie jednak nie wiadomo, czy tak będzie w Mławie. Póki co jedynym radny miejskim MWS jest Michał Nowakowski.

Nic też nie wskazuje, że ponownie zawiąże się komitet wyborczy Moje Miasto Mława (2014), z którego listy został radnym miejskim Henryk Kacprzak.

Dla przypomnienia w obecnej kadencji najwięcej, bo aż 10 radnych do rady miasta wprowadził komitet wyborczy wyborców Sławomira Kowalewskiego. Radnymi miejskimi z tej listy zostali: Brzozowska Monika, Dłubisz Arkadiusz, Dużmański Dariusz, Łaszczych Waldemar, Ośliźlok Leszek, Pszczółkowska Halina, Rzodkiewicz Elżbieta, Tańska Joanna, Wilamowski Marian i Zadrożny Jarosław. Komitet ten ma też dwoje radnych w radzie powiatu: Elżbietę Bieńkowską i Piotra Jankowskiego.

6 radnych miało ugrupowanie Henryka Antczaka. Radnymi miejskimi z tej listy zostali: Prejs Lech, Prusinowski Ryszard, Sych Jacek, Wasiłowski Krzysztof, Wiśniewski Janusz i Wojnarowski Janusz.Komitet ten ma też dwoje radnych w radzie powiatu: Barbarę Gutowską i Henryka Antczaka.

Komitet wyborczy PiS wprowadził tylko jednego radnego miejskiego – Michała Pola i dwóch radnych powiatowych: Jana Łukasika i Jacka Szlachtę.

Podobną siłę reprezentowała Wspólnota Ziemi Mławskiej, z list której radnym miejskim jest Jerzy Rakowski, a radnymi powiatowymi Tomasz Chodubski i Witold Okumski.

Jeden mandat w radzie miasta piastuje Borowski Waldemar (SLD Lewica Razem). SLD ma też jednego radnego w powiecie, jest nim Jan Salwa.

Do rady powiatu PSL wprowadził dziesięcioro radnych. Są to: Bagiński Witold, Burchacki Marcin,Danielewicz Michał, Gębala Mariusz, Linkowski Marek, Olszewski Michał, Piłkowska Grażyna, Rychcik Alicja, Skowrońska Sylwia i Wojnarowski Włodzimierz.

Obecni radni miejscy i powiatowi, są naturalnymi kandydatami na kolejną kadencję, choć nieoficjalnie wiadomo, że nie wszyscy – zarówno w powiecie jak i w mieście – będą ubiegać się o reelekcję. Niektórzy też będą mieli kłopoty, by wystartować z dotychczasowego komitetu. Tu wymienić można przede wszystkim radna miejską Halinę Pszczółkowską, która mandat uzyskała z list komitetu Sławomira Kowalewskiego, ale w tej kadencji skonfliktowała się z nim poważnie. Nie do końca dziś też wiadomo, jak zachowają się dotychczasowi radni miejscy z komitetu Henryka Antczaka. Czy wystartują z list PSL czy może szukać miejsca będą w komitecie Kowalewskiego. Miejsca na listach muszą też szukać sobie Henryk Kacprzak i Michał Nowakowski. Jakie jeszcze nastąpią zaskakujące być może transfery radnych  pomiędzy komitetami o tym napiszemy w kolejnej publikacji.

Z dotychczasowych zapowiedzi wynika, że o fotel burmistrza ubiegać się będzie co najmniej dwóch kandydatów. Jednym z nich na pewno będzie dotychczasowy burmistrz, drugim kandydat PiS. Według „giełdy” przedwyborczej PiS zarekomenduje albo Michała Pola albo Marka Kiełbińskiego.

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

25 - liczba komentarzy w artykule "Kto na burmistrza, kto na radnego? Są już przedwyborcze zapowiedzi"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Anonimowo
Gość

Ilu radnych i którzy z radnych lecą jutro do Paryża?
Było 8 chętnych, a ilu zakwalifikowano i kogo na tę jakże atrakcyjną eskapadę za nasze pieniądze?

Kryśka
Gość

Michał nie wahaj się. Jedynie Ty możesz pokonać kolosa na glinianych nogach.

Igor
Gość

„W wyborach na burmistrza Mławy poprzemy tego kandydata, który daje szansę pokonać kandydata PiS.” – to mi się podoba.

Gość
Gość

PSL na Burmistrza wystawi kandydaturę Pana Burchackiego sekretarz miasta Ciechanów

Gość 1
Gość

Choć ten pan zapewne ma parcie na władze to nie ma szans.

Will be
Gość

Nazwiska osób, ktore są właśiwymi kandydatami na radnych.
Proszę podać. Liczę, że będą to kobiety.

wpDiscuz