Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Zespół Muzyczny AKTON wesela imprezy dancingi
Logo

500 plus: Aktywność zawodowa młodych kobiet spada


Plebiscyt Najlepszy Radny Miasta Mlawa biezacej kadencji Radni Mlawa glosowanie

fot. pixabay

Jak pokazują najnowsze dane opublikowane przez GUS dotyczące aktywności zawodowej wśród rodzin pobierających świadczenie Rodzina 500, aktywność zawodowa młodych kobiet w Polsce drastycznie spadła.

Jest to najniższy odnotowany poziom od prawie 20 lat. Analitycy sugerują pilną potrzebę reformy programu i wyrażają obawy, że w obecnej formie 500+ zachęca do bierności zawodowej.

Według danych za III kwartał 2017 r. aktywność zawodowa kobiet w wieku 25-34 lata spadła do najniższego poziomu od 2003 r. (najstarsze dane GUS) i wynosi 74,2 proc. Jednakże wg danych Eurostatu, które obejmują jeszcze szerszy zakres czasu, to najniższe wartości przynajmniej od 1999 r., czyli od blisko 20 lat.

Aktywność zawodowa rodziców w gospodarstwach domowych, gdzie pobierane jest świadczenie na pierwsze i jedyne dziecko, wynosi średnio tylko 69,7 proc. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem, gdzie 500+ nie jest otrzymywane (przekroczone kryterium dochodowe), aktywność zawodowa jest nieporównywalnie większa i wynosi 89 proc. Według ostatnich danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) 723 tys. gospodarstw domowych otrzymuje 500 plus na pierwsze oraz jedyne dziecko. Ponad 30-procentowy współczynnik bierności zawodowej wśród tych rodzin może oznaczać, że ok 350-400 tys. dorosłych wychowujących jedno dziecko nie ma pracy oraz jej nie szuka, a dostaje świadczenie 500+. – informuje portal strefabiznesu.pl

Zdaniem specjalistów błędem programu Rodzina Plus jest stosunkowo niskie kryterium dochodowe w przypadku pierwszego dziecka, co zniechęca rodziców do szukania pracy w obawie o utratę świadczenia. W założeniu program miał poprawić sytuację finansową najbiedniejszych gospodarstw, jednak jeśli nic się nie zmieni, osiągnie on przeciwny skutek – alarmują. Wiąże się to m.in. z problemami na rynku pracy i niskimi świadczeniami emerytalnymi w przyszłości.

źródło: strefabiznesu.pl, onet.pl

Zobacz także…

Mławskie placówki z dofinansowaniem z programu „Maluch+”

Od 1 stycznia mniej korzystne warunki dla nowych niań

 

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

Jeszcze nie ma komentarzy, bądź pierwszy!

avatar
1500
wpDiscuz