Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Społeczna Szkoła Podstawowa Wyspianum Mława rekrutacja
Logo

Rada miasta to nie teatr, a my nie jesteśmy marionetkami


Plebiscyt Najlepszy Radny Miasta Mlawa biezacej kadencji Radni Mlawa glosowanie

Odwołanie Henryka Antczaka z funkcji skarbnika na sesji rady miasta 6 lutego aż do ostatniej chwili było tajemnicą poliszynela, choć taki punkt nie figurował w opublikowanym porządku obrad. Jednak przepisy samorządowe pozwalają w nadzwyczajnych przypadkach zmienić porządek i było pewne, że tak się stanie na wczorajszej sesji. Tym razem , niektórzy radni mieli zastrzeżenia, czy jest to przypadek nadzwyczajny.

Radni jak marionetki?

– Mam takie pytanie, czy pan burmistrz traktuje radę miasta poważnie? Czy może jak maszynkę do głosowania? To są tą zbyt ważne uchwały, żeby podejmować je w ciągu pięciu minut. Dlaczego nie były omawiane i procedowane na komisjach? Radni powinni poznać więcej szczegółów i rozwiać wątpliwości, których jest coraz więcej. Jedynym źródłem, z którego się czegoś dowiadujemy o sprawie pana skarbnika, to są media. Rada miasta to nie jest prywatny folwark, nie jest to teatr, a my nie jesteśmy marionetkami. Nie będzie mojej zgody na taki tryb i takie procedowanie uchwał – stwierdził radny Michał Pol.

Wsparł go radny Jerzy Rakowski. – Wątpliwość radnego Pola jest uzasadniona. Pismo skarbnika wpłynęło 10 stycznia, a dziś mamy 6 lutego. Był czas, aby radni się z tym zapoznali – mówił radny Rakowski.

– Mam świadomość jak poważnym organem jest rada miasta. Pierwszy wniosek (o wprowadzenie do porządku uchwały o odwołaniu skarbnika – red) ma związek z wnioskiem o odejście na emeryturę. Drugi (o powołanie skarbnika – red) jest konsekwencją, aby obsadzić vacat na funkcji skarbnika – tłumaczył burmistrz Sławomir Kowalewski.

Okazało się też, że w uzasadnieniu jednej z uchwał  jest błędne sformułowanie, co stwierdził radny Marian Wilamowski. Po dłuższych konsultacjach  radca prawnym stwierdził, że to pomyłka, którą trzeba poprawić.

W głosowaniu nad wprowadzeniem do porządku uchwały o odwołaniu skarbnika przeciw zagłosowali radni Henryk Kacprzak, Michał Pol, Halina Pszczółkowska i Jerzy Rakowski. Głosami pozostałych radnych obie uchwały zostały wprowadzone do porządku obrad.

Podobnie przebiegło głosowanie w sprawie odwołania Henryka Antczaka. Za jego odwołaniem zagłosowało 14 radnych,  Halina Pszczółkowska była przeciw, a radni Jerzy Rakowski, Michał Pol, Henryk Kacprzak oraz Waldemar Łaszczych wstrzymali się od głosu. Radni Ryszard Prusinowski i Krzysztof  Wasiłowski nie byli na sesji obecni.

Panie burmistrzu, tego egzaminu pan nie zdał

Już po podjęciu przez radnych uchwały o jego odwołaniu głos zabrał Henryk Antczak. Choć mówił rzeczowo i spokojnie, wyraźnie było widać jego emocje.

Wytknął burmistrzowi Kowalewskiemu – jako najgorszą cechę przełożonego pamiętliwość, a takiego zakończenia swojej pracy w urzędzie się nie spodziewał.  Do radnych skierował apel, aby dbali o dochody i wydatki budżetu, spłacali dług, by nie zadłużać następnych pokoleń. Jako przykłady niepewności dochodów przypomniał historię upadku mławskiej fabryki obuwia, przypadek gminy Ostrowite, czy firmę LG o której kiedyś mówiło się, że zamierza przenieść produkcję na Ukrainę. Na koniec podziękował mieszkańcom miasta i swoim wszystkim współpracownikom, z którymi pracował przez 25 lat pracy w samorządzie.

Nasza ocena jest rozbieżna

Do wypowiedzi Henryka Antczaka odniósł się burmistrz Kowalewski. Podkreślił, że przez 11 lat wspólnej pracy miał okazję bardzo dobrze go poznać. Położył na to zdanie akcent szczególny, jak później dodał, okazję dobrego poznania skarbnika mieli też jego podwładni.  Uznał, że uszczypliwości zawarte w wypowiedzi skarbnika są nieuzasadnione, a upublicznienie różnicy zdań w sprawie budżetu popsuło wizerunek miasta w regionie. – Nasza ocena jest rozbieżna, ale moja wdzięczność jest ogromna – zakończył Kowalewski.

Ważne są tylko liczby

Uchwała o powołaniu na stanowisko skarbnika zarekomendowanej przez burmistrza Kowalewskiego Justyny Lwewandowskiej, nie budziła już takich emocji jak poprzednia, choć też wśród radnych nie było jednomyślności – dwoje z nich wstrzymało się od głosu

Justyna Lewandowska, jak zarekomendował burmistrz posiada tytuł magistra, ukończyła Uniwersytet Warmińsko – Mazurski oraz podyplomowe studia z ekonomii i rachunkowości budżetowej. Przez 13 lat pracowała w wydziale finansowym urzędu miasta zajmując się m.in. prowadzeniem ksiąg rachunkowych, i obsługą projektów finansowanych ze środków europejskich.

Nowa skarbnik podkreśliła, że jest finansistą i ważne są tylko liczby. O budżecie roku 2018 powiedziała, że spełnia wymogi formalne. Jest rekordowy, ale można go realizować. Jest budżetem wyjściowym, o którym się dyskutuje i zmienia na bieżąco.

Były kwity, były kwiaty

Choć na pewno nie tak wyobrażał sobie swoje zakończenie pracy w urzędzie Henryk Antczak, to jednak oprócz kwitu o odwołaniu, otrzymał też kwiaty i podziękowania z rąk przewodniczącego rady Leszka Ośliźloka, burmistrza Kowalewskiego i zastępcy burmistrza Janiny Budzichowskiej. Również bardzo wielu kierowników jednostek miejskich podchodziło do odwołanego skarbnika, by zamienić kilka słów.

Na koniec sesji okazało się, że burmistrz „przypomniał” sobie, o zorganizowaniu podziękowania dla byłego dyrektora muzeum Leszka Arenta, którego już pożegnał w związku z przejściem na emeryturę w styczniu br. Zostanie on zaproszony na najbliższą sesję rady miasta, by odebrać oficjalne podziękowania.

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

144 - liczba komentarzy w artykule "Rada miasta to nie teatr, a my nie jesteśmy marionetkami"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
halowy
Gość

Antczak wsadził zięcia i chciał jeszcze dla niego ściankę , co za zachłanność !

Aldo
Gość

Ja proponuje przyjrzeniu się dokładnie ile osób pan K. wsadził na „stołki” To dopiero może okazać się zaskoczeniem.

mławianin
Gość

Aleś się obudził z tym liczeniem, RYCHŁO MARYCHNO, no ale cóż lepiej pózno niż wcale, tylko teraz wątpię czy się doliczysz. Ale jak policzysz to daj nam znać….

znawca
Gość

To nie Pol będzie decydował , on na razie nie ma nic do powiedzenia. Decydować będzie zarząd PiSU.

Elwira
Gość

Nie ma zarządu. Liczy się tylko pan Pol.

obserwator
Gość

Burmistrz „szanuje radnych”. Kpiny. W trakcie sesji dopiero roznoszenie projektów uchwał. Wstyd panie burmistrzu wstyd panie przewodniczący. Hańba.

Anonimowo
Gość

zgodnie z prawem.

mławianin 1
Gość

O czym wy piszecie Przewodniczący. Rady, to następny Radny na usługach Burmistrza, od dawna wiadomo że to jest towarzystwo wzajemne adoracji, kupione do usług WŁODARZY za 2.000 tys. z chwilą kiedy zostali Radnymi, a który by się wychylił to od razu jest w odstawce, i nikt z takim Radnym się nie liczy, niech sobie trąbi na Sesjach a i tak go nie słychać. Przykład Nowakowski z początku kadencji był bardzo aktywny a teraz siedzi cichutko jak mysz pod miotłą, bo liczy na to że znowu się załapie.

Dzialacz
Gość

Mlawianin 1 – co ty możesz wiedzieć o radnych. Praktycznie każdy jest dla kasy. Żaden z nich nigdy nie nie protestował ze ma za dużo kasy. Pol Nowakowski czy kazdy inny jest tam dla kasy a nie ze go tak Mława obchodzi. A nikt nie wspomniał o przewodniczących zarządów osiedli

mławianin
Gość
W pewnym sensie masz rację, CO DOTYCZY TEGO ŻE RADNYCH MŁAWA NIE OBCHODZI, wypisz wymaluj tak jak w Sejmie, a wyborca niech się cieszy z tego co ma a przed wyborami podaruje mu długopis i znowu odda na mnie głos? ale?? gdybyś cokolwiek wiedział o piszącym te słowa, to z pewnością byś się bardzo ale to bardzo mocno zdziwił. Może to lepiej abyś pozostał w błogiej nie świadomości. I NIECH TAK ZOSTANIE, NIE JESTEM PRZYZWYCZAJONY DO CHWALENIA SIĘ NA FORUM!!! Gdybym nie wiedział nico Radnych to po prostu bym nie pisał, bo wymyślać informację aby przekazywać je na forum, to… Czytaj więcej »
outsider
Gość

No czego tu wymagać od kolarza? wybraliście to i macie… nie narzekać! brać się do roboty długi trzeba spłacać za chybione decyzje wyborcze trzeba płcić i płakać. Dno w kasie miasta już mocno paznokciami porypane. Bierz pan kolarzówę i smaruj pan w siną dal.

Ktoś
Gość

Radny Pol na burmistrza? To dopiero byłaby porażka dla tego miasta. Niech się ożeni, posadzi drzewo, spłodzi dziecko, weźmie kredyt i pozna życie. A potem może spróbować zostać burmistrzem. dziś to młody bojówkarz PiS, który dostał dobrą posadkę po linii partyjnej, a teraz robi z siebie lidera.

mławianin 1
Gość

To jest lider na usługach mławskich pisowskich skoczków, robi i czyta to co mu napiszą, tych twoich propozycji Pan POL i tak nie przyjmie on idzie drogą swego guru i NACZELNIKA Z NOWOGRODZKIEJ a z tego co mi wiadomo Kaczyński nie ma dzieci.

Lewak
Gość

A kim on jest chyba ktoś słyszał co powiedział Leszek

Anonimowo
Gość

Ale mi to zabrzmiało jak bym gdzies to słyszał
A tak weź kredyt kup mieszkanie znajdz pracę
Czyżby obie osoby szkoliła ta sama specjalistka od wizerunku
Pewnie tak bo obie wypowiedzi na tym samym poziomie

Anonimowo
Gość

No przecież pani Kracik szkoliła umm he he no to spece teraz sacza jad jak ich uczyła
No i jeszcze jeden pod kilkoma nikami ktory ma jakis straszny problem z pisem ubzdurał sobie ze z Nowogrodzkiej podłaczyli mu kabelki do mózgu i nim steruja o przepraszam chyba wszystkimi innymi steruja bo u niego jakies zwarcie nastąpiło i wyrwał sie spod kontroli

mławianin
Gość

No i co z takim znawco dyskutować tak mam kilka nicków, aby zmylić takich nawiedzonych jak ty PISOWSKI sługusie, napisałem wyżej, przyjdzie czas że na ten swój PIS będziesz gorzko płakał–NIEDŁUGO, tylko że wtedy za przeproszeniem nikt nie będzie ciebie chciał nawet kopnąć.siedz dalej na tych kablach i sław NACZELNIKA Z NOWOGRODZKIEJ, TAKICH JAK TY SŁUGUSÓW TO NACZELNIK MA NA PĘCZKI, pewnie dziś jesteś na miesięcznicy, módl się o zdrowie, bo o rozum w twym przypadku to już za pózno….

Julia
Gość

Prawdziwy lider, prawdziwy patriota, uwielbiam tego Pana. Buziaki dla Pana Michała. Wystarczy ze ma mnie.

Baca
Gość

Ty nie masz dzieci i nie jesteś bojowkarzem . Jesteś tylko prostym fr…… I ty wygraj konkurs ale gdzie tobie do tego. Ty pisać i czytać nie potrafisz.

wpDiscuz