Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
meblolux

Jest decyzja w sprawie zamkniętego przejazdu na Kościuszki. Będzie tunel


Stoją od lewej: Marek Kiełbiński, wiceminister Andrzej Bittel, Michał Pol

Wszystko wskazuje na to, że skuteczna okazała się walka mieszkańców zatorza o przywrócenie dla ruchu pieszego i samochodowego przejazdu w ciągu ulicy Kościuszki. I chociaż nie jest możliwe, aby ruch odbywał się w poziomie torów, to może powstać w tym miejscu bezkolizyjne przejście pieszo – drogowe. Taką deklarację złożył wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za transport kolejowy Andrzej Bittel.

To dla Mławy, a zwłaszcza mieszkańców Wólki bardzo ważna decyzja. Spotkanie w tej sprawie odbyło się w Warszawie 25 stycznia. Oprócz wiceministra uczestniczyli w nim prezesi kolejowych spółek. Miasto Mławę reprezentowała wiceburmistrz Janina Budzichowska, naczelnik wydziału inwestycji Krzysztof Jaros, radni Michał Pol i Halina Pszczółkowska oraz szef mławskiego PiS Marek Kiełbiński. Do spotkania doszło z inicjatywy Macieja Wąsika sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, który w listopadzie ub.r. skierował do ministerstwa infrastruktury wniosek o uwzględnienie bezkolizyjnego przejścia pieszo – drogowego w ciągu ulicy Kościuszki w programie „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami”.

Tym samym koncepcja budowy w tym miejscu kładki, na projekt której miasto wydało kilkadziesiąt tysięcy złotych stała się już nieaktualna. Zresztą z koncepcji budowy kładki burmistrz Sławomir Kowalewski wycofał się już wcześniej, na zebraniu osiedlowym na Wólce w dniu 20 grudnia ub.r. – Kładki nie będzie, bo mieszkańcy jej nie chcą – powiedział wówczas burmistrz, gdy mieszkańcy przekonywali go, że miasto powinno podjąć działania w celu budowy tunelu.

Okazuje się, że już wówczas burmistrz Kowalewski został poinformowany przez Zarząd Osiedla Wólka i radną Pszczółkowską, że ministerstwo infrastruktury przyjęło Krajowy Program Kolejowy, a w jego ramach realizować będzie projekt „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami”. Wiedział również o wystąpieniu o wpisanie Mławy do tegoż projektu wystosowanym przez sekretarza stanu Macieja Wąsika.

Pismem z dnia 18 grudnia 2017 r.wystosowanym na ręce wiceministra Andrzeja Bittela burmistrz zadeklarował podjęcie działań w celu przeznaczenia przez radę miasta środków finansowych na partycypację we wkładzie własnym w wysokości wynikającej z montażu finansowego.

W sytuacji, gdy obie strony, ministerialna i samorządowa deklarują zgodnie chęć realizacji tego zadania, wydaje się, że można już na tym etapie stwierdzić, że bezkolizyjne przejście w ciągu ulicy Kościuszki powstanie.

Oczywiście zanim rozpoczną się prace, budowę poprzedzić musi cały proces projektowania i uzgadniania. Trudno więc określić nawet przybliżony termin rozpoczęcia tej inwestycji w Mławie.

JK

Zobacz także…

Rada powiatu staje okoniem wobec wniosku burmistrza. Nie ma zgody na zwolnienie skarbnika Antczaka

Trwają prace rozbiórkowe. Co powstanie na działce po dawnym urzędzie pracy?

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapoznaj się ze szczegółami TUTAJ