Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Zespół Muzyczny AKTON wesela imprezy dancingi
Logo

Królu Herodzie, to przez twe zbytki


Plebiscyt Najlepszy Radny Miasta Mlawa biezacej kadencji Radni Mlawa glosowanie

Wielkie poruszenie, gwałt i rwetes wśród królów mławskiej polityki. Już nie podążają w trójkę, zgodnie, za złotą gwiazdką, co to przyświecała im na wschodzie i wiodła do marmurowych pałaców. Zasiedli na tronach, ślą do siebie zalakowane królewską pieczęcią pisma i miotają groźby, że jeden z nich z tronu wkrótce spadnie.

Żadna gwiazda nie wieszczyła, że się skłócą. Żaden mędrzec tego nie przepowiedział. Tyle razem uczt królewskich i bankietów odbyli, a i plany, by rządzić długo mieli jeszcze. A teraz uczty i bankiety już oddzielnie zarządzają. Czemu zatem losy tak się toczą?

Ponoć Król Najstarszy, gdy zliczył złoto Króla Najmłodszego odkrył, że w szkatule jeno rozrzutność a długi. Napisał tedy do władcy, tron swój mającego za ścianą pismo i czekał. W owym czasie po wielekroć mijali się na królewskim dworze i mówili sobie dzień dobry. Nigdy jednak Król Najstarszy o sprawie nie rzekł nic do Króla Najmłodszego, a i ten udawał, że o piśmie nie wie. Król Najstarszy uznał tedy, że o swym odkryciu  obwieści radzie królewskiej i światu. I choć za panowania swego niejedno widział, niejedno słyszał i w niejednym palce maczał, ostrożności zaniechał wszelakiej. Czy zachłysnął się kadzidłem, a może oszołomił mirrą nie wiadomo. Jednak jako rzekł, tak i uczynił.

Co prawda lud prosty w miasteczkowych gospodach i tawernach szeptał, że to nie o długi chodzi, a ponoć to przez nowo narodzonego króla mławskiego, co to objąć tron by zechciał, ale ucztuje gdzieś na stolicy i co cztery lata jeno tu przybywa. Bajaniem ludu pewnie ta wieść jedynie, ale nie czas  jeszcze, by to wiedzieć na pewno.

Król Najmłodszy obruszył się wielce rozgłoszeniem światu nowiny o skarbcu pustym i lichwiarskich sztuczkach. Śle królewskie pismo do Króla Najstarszego. Karci go i upomina. Ten jednak trwa w uporze swym i głosi, co uznał za stosowne.

Rozsierdziło to Króla Najmłodszego niesłychanie. Obraza majestatu to wszakże niesłychana na Polskę jak długa i szeroka. Już nie odszczekania żąda, jeno królewskiej głowy. A tu o zgodę zapytać trzeba królewską radę Króla Sędziwego, co bratem Najstarszego jest  od dawna. Trudna to sprawa. A jednak królewski goniec lotem błyskawicy pismo poniósł, a rada zbierze się jeszcze w miesiącu ledniu (styczniu), by radzić. Bo jakąś odpowiedź dać trzeba. I choć Król Najstarszy sam członkiem królewskiej rady, czy ta stanie za nim murem?

Król Najmłodszy  w dążeniach swych uparty. I pewnie czy rada Króla Sędziwego zgodzi się czy nie i tak strąci z tronu  Króla Najstarszego, bo on ci strażnikiem jeno miejskiego skarbca. Co jednak stanie się z dworem Króla Najstarszego? Czy rozpierzchnie się i pójdzie na służbę do innego? A może nie. Może Najstarszy Król sam abdykuje i odejdzie, by nie być strąconym?

Trudna rada. Nawet wróż tu nie poradzi, ani odsiecz Króla Sędziwego nic nie wskóra. Bo czy za strąconym królem rajcowie jego właśni się opowiedzą, czy za młodym i silniejszym? A mówią, że cysorz to ma klawe życie.

ZygZak

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

22 - liczba komentarzy w artykule "Królu Herodzie, to przez twe zbytki"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Z R ..
Gość

Złota gwiazda ich prowadzi he he

Daro
Gość

jeszcze królowie do jesieni zdążą obsadzić kilka posadek a potem na osiołku patataj patataj

Daro
Gość

precz z królami podążajcie za latarnią

Janek z mlawskiego lasu
Gość

Na nic ta historyja, bo przecie lud i tak tuman zacmienia spowija. Kedy lisc oschly z lipy spadnie, wybiora po staremu, bo tak skladnie. Nie ma wszak szlachcica bez skazy, taki Nasz los, bez obrazy…

Korona
Gość

Nie potrzeba komentować, starczy spojrzeć na obrazek…

mławianin 1
Gość

Nie tylko spojrzeć na obrazek, ale także przeczytać. FELIETON ROKU 2018 — CHAPEAU BAS!!!

Arkadiusz
Gość

no kapitalne

wpDiscuz