Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Pracownia Rozwoju Inkubator Mława kursy operatorów maszyn koparki koparko-ładowarki, walec drogowy OSKAR
Logo
meblolux

Królu Herodzie, to przez twe zbytki


Wielkie poruszenie, gwałt i rwetes wśród królów mławskiej polityki. Już nie podążają w trójkę, zgodnie, za złotą gwiazdką, co to przyświecała im na wschodzie i wiodła do marmurowych pałaców. Zasiedli na tronach, ślą do siebie zalakowane królewską pieczęcią pisma i miotają groźby, że jeden z nich z tronu wkrótce spadnie.

Żadna gwiazda nie wieszczyła, że się skłócą. Żaden mędrzec tego nie przepowiedział. Tyle razem uczt królewskich i bankietów odbyli, a i plany, by rządzić długo mieli jeszcze. A teraz uczty i bankiety już oddzielnie zarządzają. Czemu zatem losy tak się toczą?

Ponoć Król Najstarszy, gdy zliczył złoto Króla Najmłodszego odkrył, że w szkatule jeno rozrzutność a długi. Napisał tedy do władcy, tron swój mającego za ścianą pismo i czekał. W owym czasie po wielekroć mijali się na królewskim dworze i mówili sobie dzień dobry. Nigdy jednak Król Najstarszy o sprawie nie rzekł nic do Króla Najmłodszego, a i ten udawał, że o piśmie nie wie. Król Najstarszy uznał tedy, że o swym odkryciu  obwieści radzie królewskiej i światu. I choć za panowania swego niejedno widział, niejedno słyszał i w niejednym palce maczał, ostrożności zaniechał wszelakiej. Czy zachłysnął się kadzidłem, a może oszołomił mirrą nie wiadomo. Jednak jako rzekł, tak i uczynił.

Co prawda lud prosty w miasteczkowych gospodach i tawernach szeptał, że to nie o długi chodzi, a ponoć to przez nowo narodzonego króla mławskiego, co to objąć tron by zechciał, ale ucztuje gdzieś na stolicy i co cztery lata jeno tu przybywa. Bajaniem ludu pewnie ta wieść jedynie, ale nie czas  jeszcze, by to wiedzieć na pewno.

Król Najmłodszy obruszył się wielce rozgłoszeniem światu nowiny o skarbcu pustym i lichwiarskich sztuczkach. Śle królewskie pismo do Króla Najstarszego. Karci go i upomina. Ten jednak trwa w uporze swym i głosi, co uznał za stosowne.

Rozsierdziło to Króla Najmłodszego niesłychanie. Obraza majestatu to wszakże niesłychana na Polskę jak długa i szeroka. Już nie odszczekania żąda, jeno królewskiej głowy. A tu o zgodę zapytać trzeba królewską radę Króla Sędziwego, co bratem Najstarszego jest  od dawna. Trudna to sprawa. A jednak królewski goniec lotem błyskawicy pismo poniósł, a rada zbierze się jeszcze w miesiącu ledniu (styczniu), by radzić. Bo jakąś odpowiedź dać trzeba. I choć Król Najstarszy sam członkiem królewskiej rady, czy ta stanie za nim murem?

Król Najmłodszy  w dążeniach swych uparty. I pewnie czy rada Króla Sędziwego zgodzi się czy nie i tak strąci z tronu  Króla Najstarszego, bo on ci strażnikiem jeno miejskiego skarbca. Co jednak stanie się z dworem Króla Najstarszego? Czy rozpierzchnie się i pójdzie na służbę do innego? A może nie. Może Najstarszy Król sam abdykuje i odejdzie, by nie być strąconym?

Trudna rada. Nawet wróż tu nie poradzi, ani odsiecz Króla Sędziwego nic nie wskóra. Bo czy za strąconym królem rajcowie jego właśni się opowiedzą, czy za młodym i silniejszym? A mówią, że cysorz to ma klawe życie.

ZygZak

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

22 - liczba komentarzy w artykule "Królu Herodzie, to przez twe zbytki"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Piotr Olszewski
Gość

Szanowni internauci jeśli będę chciał coś napisać to napiszę imiennie. Nie muszę pisać pod nickami.
Ps. Jeśli chodzi o las uwielbiam naturę od wczesnego dzieciństwa i pozostanę jej wierny jeśli łaska Pańska pozwoli. Nie widzę jednak powodu bym się gdzieś musiał chować 🙂
Serdecznie pozdrawiam Szanowną Redakcję CODZIENNIKAmlawskiego oraz internautów.

fantazja
Gość

muszę przyznać że lokalnym włodarzom do twarzy w tych królewskich stylizacjach

Gall Anonim - Prawdziwy
Gość

No no no … ciekaw jestem, kto z tego orszaku wypadnie? Na mój nos to chyba nikt. A pewni i zjawi się czwarty król. I nie będzie to Kamil Stoch.

Jarząbek
Gość

W jaki sposób może pojawić się czwarty król jak jednocześnie pozostaną wszyscy trzej obecni? – to fizycznie niemożliwe

Z lasu Sherwood
Gość

Olszewski Piotruś napisał wierszyk. Niesłychane,
z lasu żeś wyszedł, w miasta bramy sie pchasz na nowo.
Twoje wierszyki na nic się zdały, bo niwiele dały.
Pa pa

Piotr Olszewski
Gość

Szanowny Panie z lasu Sherwood zapewne musisz się skrywać ja takich potrzeb nie miewam. „Pchać” to słowo nie godne tego portalu (nie zazdroszę słownictwa) współczuję, raczej nie zazdroszczę. Co do bram miasta nie muszę ich forsować gdyż mieszkam tu prawie 50 lat. Widzę, iż zapachniało panu ” koryto” więc chce go Pan bronić. Życzę Panu zdrowia i rozumu w Nowym Roku.

Jarząbek
Gość

Twój sarkazm z tym zdrobnieniem imienia świadczy o Twoim stosunku do Pana Piotra.
Czemu go atakujesz? – Boisz się?

sebastian
Gość

O rozsądnym: „Kto przestrzega oszczędności, ma dla siebie i dla gości”. O bezmyślnym: „Człowiek wydaje pieniądze, których nie ma, na rzeczy, których nie potrzebuje, by imponować ludziom, których nie lubi.”

wpDiscuz