Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Przedszkole Mały Żaczek ACK Mława nabór na rok 2017/2018
Logo
meblolux

Rewitalizacja przy handlowcu. Miasto swoje, właściciele swoje


Trwają prace przy rewitalizacji obszaru Placu 3 Maja. Przebudowane będą sieci: wodociągowa i kanalizacyjna. Pojawi się fontanna, nowe oświetlenie, nawierzchnia i chodniki.  Fiaskiem jednak skończyły się rozmowy urzędu miasta z właścicielami budynków w tym obszarze w zakresie ich remontów. Przynajmniej na tę chwilę, na pewno nie będzie remontu handlowca, nadbudowy pawilonów obok niego, a także zagospodarowania schodów od strony ulicy Wigury przy piętrowym budynku obok „okrąglaka”.

W połowie 2015 roku ratusz ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej zagospodarowania Placu 3 Maja w Mławie. Według koncepcji, która została uznana za najlepszą,  istotnym elementem „Placu 3 Maja” jest pasaż pieszy zaprojektowany wzdłuż północnej pierzei domu handlowego.

Oś stanowić miał płytki kanał wodny z nowoczesnymi fontannami na jego końcach, a także długa drewniana ława w linii rzędowego nasadzenia drzew. Wyeksponowany ma być „Handlowiec” oraz przywrócona lekka, przeszklona forma „Okrąglaka” z funkcją gastronomiczną. Obszar ma być przyjazny pieszym i cyklistom, ruch kołowy ma być spowolniony, miejsca parkingowe usytuowane tak, by nie kolidowały z ciągami pieszo-jezdnymi.

Właściciele nieruchomości (przynajmniej niektórzy – red.) położonych w rewitalizowanym obszarze na ogół cieszą się, że ten obszar będzie odnowiony. „Diabeł jednak tkwi w szczegółach”. Wszystko wskazuje na to, że budynek „Handlowca” wokół którego osadzona jest koncepcja całej rewitalizacji tego obszaru, nadal będzie wyglądał jak wygląda.

– Na razie nie zastanawialiśmy się nad remontem handlowca.  To poważna i kosztowna inwestycja. W ubiegłym roku nie było takich rozmów w spółdzielni. Miasto zakończy swoje prace i zobaczymy jak to będzie wyglądało  – mówi Irena Końpa prezes zarządu Spółdzielni PSS „Społem” , właściciela obiektu.

Koncepcja nadbudowy pietra nad pawilonami też nie uzyskała poparcia wszystkich ich właścicieli.

– Ja jeszcze wtedy, kiedy nie było takiego planu, żeby rewitalizować ten teren, chciałem swój pawilon nadbudować, proponowałem żeby też ujednolicić elewację. Ale to się nie udało. Potem poprosiłem burmistrza, żeby zorganizować spotkanie, teraz jest tu 10 właścicieli, żeby urzędnicy wyjaśnili, że warto inwestować. Jednak inni właściciele nie byli zainteresowani, w większości pawilony wynajmują. Po tych spotkaniach to myślę, że już do tego nie dojdzie. Ludzie nie mają środków, czasem pomysłów  na rozbudowę. Rewitalizacja dobrze, że będzie, bo to chyba już najbrzydszy fragment centrum Mławy – mówi jeden z właścicieli pawilonu koło „Handlowca”.

Podobny los spotkał również koncepcję zagospodarowania w ramach projektu schodów przy budynku Pl. 3 Maja 2.

– Miasto proponowało właścicielom dwa warianty. Schody można było odsprzedać lub użyczyć. Jedni chcieli, drudzy nie. Były dwie listy, ale nie wszyscy to podpisali. I sprawa właściwie tak zawisła. Na tym odcinku (od strony ulicy 3 Maja – red.) wyraziliśmy zgodę na użyczenie. Sprzedaży się ludzie obawiali, bo jak zostanie sprzedane to już nie ma się na nic wpływu. Na spotkaniu ogólnym wspólnoty nie było głosowania. Miasto przysłało 2 listy, ale nie wszyscy podpisali – opowiada Celina Błaszczyk.

Jak to wygląda od strony urzędu miasta?

– Zagospodarowanie terenu wykonywane jest według koncepcji architektonicznej, która wygrała wcześniejszy konkurs. Zakres robót budowlanych obejmuje przebudowę i budowę sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i deszczowej, przebudowę sieci gazowej, energetycznej i telekomunikacyjnej, budowę nowych nawierzchni pieszych i kołowych, budowę punktów świetlnych, wyposażenie terenu w ławki i kosze na śmieci.  Termin zakończenia upływa 26 października 2018r. Zapoznano mieszkańców z proponowanymi rozwiązaniami, konsultowano kwestie liczby i lokalizacji parkingów dla samochodów oraz ciągów komunikacyjnych pieszych i kołowych, przedstawiono propozycje rozwiązań materiałowych, kolorystykę i układ zieleni. Na obszarach, których właścicielem jest Miasto Mława – koszty pokrywa Miasto Mława, na terenach prywatnych pokrycie kosztów należy do ich właścicieli – wyjaśnia Magdalena Grzywacz, rzecznik prasowy UMM.

Wszystko wskazuje więc na to, że wizja architektów projektujących ten obszar zostanie jedynie częściowo zrealizowana. Już za niecały rok zobaczymy jaki będzie tego efekt wizualny.

W przeciwieństwie do np. Ciechanowa, który ostatnio pozyskał 7,7  na rewitalizację, urząd miasta Mława na prace rewitalizacyjne w tym obszarze przeznaczy z własnego budżetu kwotę 3,5 mln zł.

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

34 - liczba komentarzy w artykule "Rewitalizacja przy handlowcu. Miasto swoje, właściciele swoje"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Atam
Gość

Na litość co wy wypisujecie, zastanówcie się nad swoimi tekstami. Miasto nie inwestuje w teren prywatny, to co jest obecnie rewitalizowane należy do miasta. Ale gdy robiono plany tej rewitaliuzacji nie zastanawiano się czy miastu uda się wykupić tereny na których przwidziano rewitalizację. Gdyby zaczęto od ustaleń w kwestii wykupu gruntów zapewne nie byloby tyle zamieszania i zdziwienia.

Z R ..
Gość

O trole z um ruszyly2 do akcji
Minusami zaklinaja rzeczywistość
Moze ktos anonimowo zawiadomi abc i okaze sie ze wszystkie ip sa z um bylo już kilka takich spraw w kraju bo urzednicy to powinni robic cos innego chyba?

ramzes
Gość

Eh.. Redaktor się czepia biednego burmistrza i UM.. Przecież to że Ciechanów pozyskał 7,7 mln dofinansowania na rewitalizację oznacza tylko to, że Ciechanów jest na tyle biedny że potrzebuje pieniędzy z zewnątrz. My wyskakując z grubym hajsem 3.5 mln z własnej kieszeni pokazujemy wszystkim wokół że nas stać by samemu coś sobie zrobić. To się chwali Panie Redaktorze, a nie gani

spidy
Gość

Ty tak na poważnie???

Z R ..
Gość

Madrego to miło poczytać
A co ten pasaż jest na miare maszych możliwości on symbolizuje zywotne potrzeby i nie jest to nasze ostatnie słowo

Bo w zanadrzu mamy jeszcze plac zabaw za drobny milion a co. I popowke za 4 a co stac mnie bo im ten mis jest droższy …….

Loti
Gość

Chociaż jeden załapał ironię

z bliska
Gość

TY a co ty czytasz sam siebie—i pózniej piszesz że mądrego to warto przeczytać—byś mógł przestać ŻARTOWAĆ,

z daleka
Gość

Jak niewiesz co to jest ironia, sarkazm itd. to przynajmniej zachowaj dla siebie tą błyskotliwość umysłu bo to jest po prostu żenujące.

z bliska
Gość

OJEJKU!!! nie wiedziałem że w Mławie mamy takich uczonych z WIKIPEDII, widać że jesteś z daleka, człowieku Ty w Mławie tylko z tymi swoimi wiadomościami się marnujesz., a od razu jak to przeczytałem to się dowiedziałem, jeśli już coś piszesz to przynajmniej napisz na czym to polega, ta twoja ironia, bo nie każdy jest tak światły, jak Ty i ma tyle czasu żeby siedzieć w WIKIPEDII.

Sylwia
Gość

Właściciele nie chcą nic inwestować, widocznie odpowiada im syf jaki tam jest. Najlepiej od lat trzymać interesik na pięterku i nic nie dać od siebie, tylko liczyć na miasto. Powinni każdy jeden z nich zadbać o wspólny estetyczny wygląd całego przybytku, a tak to dalej będą w syfie siedzieć

Atam
Gość

Sylwia a co ty dałaś od siebie, najprawdopodobnie przez całe swoje życie tylko bierzesz a teraz się w beszczelny sposób wymodrzasz. Mądralo zapewne żaden z właścicieli nie liczył i nie liczy, że miasto coś da na teren nie będący własnością miasta to tylko ty tak myślisz.

janek
Gość

miasto może odkupić grunty pod pawilony ,cwaniaki kombinują żeby miasto poniosło koszty ,wykupić ,pobudować nowe ,sprzedać i po sprawie

Atam
Gość

Kolejny mądrala, może i mogłoby wykupić grunty gdyby właściciele tych lokali i działek tego chcieli. Cwaniakiem jak widać to ty jesteś bo nie masz zielonego pojęcia o prawie własności. Nikt z właścicieli nie oczekuje od miasta aby inwestował w tereny nie należące do miasta.

Anonimowo
Gość

proste odkupić i zniszczyć te mechrane biznesiki

Z R ..
Gość

Chłopie czytaj ze zrozumieniem czy ktos tych ludzi pytał o tą rewitalizacje nie a nas mieszkancow nie
Ci ludzie nic nie chca sprzedawać nawet schodów jak sie okazało więc masz pretensję do ludzi ze burniszcz realizuje koncepcję tyle ze kosztuje ona 3 500 000 zł i jest oderwana od rzeczywistosci
Loviki troche w tym urzedzie a nie tak na sile próbuje cie zrobic z ludzi zlodziei trzeba bylo myśleć przed rozpoczeciem

wpDiscuz