Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Pracownia Rozwoju Inkubator Mława kursy operatorów maszyn koparki koparko-ładowarki, walec drogowy OSKAR
Logo
meblolux

Od 1 stycznia będziemy zarabiać trochę więcej


Od 1. stycznia wzrośnie minimalne wynagrodzenie oraz minimalna stawka godzinowa. Czy to oznacza podwyżkę dla wszystkich?

Wprowadzona podwyżka najniższego wynagrodzenia oznacza, że w 2018 roku, każdy zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy (na pełnym etacie) nie może zarabiać mniej niż 2100 zł. brutto. To o 100 zł więcej niż rok temu. Po potrąceniach, „na rękę” taki pracownik inkasuje 1530 zł.

Takie przepisy dotyczą tylko pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę. Dla tych, którzy pracować będą na umowę – zlecenie obowiązuje minimalna stawka godzinowa w wysokości 13,7 zł. Takie rozwiązanie obowiązuje już kilka lat i ma na celu ochronę pracowników zatrudnianych właśnie w formie umowy – zlecenia. Ta stawka godzinowa zapewnia, że otrzymują oni stawkę zbliżoną do tej, jaką pracodawca płaci osobom zatrudnionym na etacie.

Te stawki są przepisem obligatoryjnym. Jeśli pracodawca płaci mniej osobie, która spełnia warunku uprawniające do otrzymywania minimalnego wynagrodzenia (pracuje w oparciu o umowę o prace w pełnym wymiarze godzin), to dopuszcza się naruszenia praw pracowniczych. Pracownik powinien poinformować Państwową Inspekcją Pracy, która jest uprawniona do wszczęcia kontroli i nałożenia na pracodawcę grzywny, jeśli podejrzenia o naruszanie prawa się potwierdzą. Grzywna wynosi od 1 do 30 tys. złotych.

Wysokość wynagrodzenia minimalnego na kolejny rok jest podawana w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” w terminie do 15 września.

Do kwoty minimalnego wynagrodzenia wlicza się też inne składniki wynagrodzenia, np. premie i dodatki. Nie wlicza się do niej natomiast wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, odprawy przysługującej zatrudnionemu w związku z przejściem na rentę lub emeryturę ani nagrody jubileuszowej.

Podwyżka wynagrodzenia o 100 zł, którą otrzymuje pracownik, nie oznacza, że jest to jedyny koszt tej regulacji. Pracodawca od tej kwoty musi opłacić składki, dla pracodawcy więc jest to koszt ok. 120 zł.

red.

Zobacz także…

Od 1 stycznia legalne zatrudnienie niani będzie się mniej opłacać

W 2018 zamrożone pensje wójtów, burmistrzów i starostów

 

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

Jeszcze nie ma komentarzy, bądź pierwszy!

avatar
1500
wpDiscuz