Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
meblolux

Rekordowe inwestycje i rekordowe zadłużenie. Budżet miasta przyjęty


To budżet dobry po stronie dochodowej i wydatkowej, rekomendował burmistrz Sławomir Kowalewski. Za to radny Henryk Kacprzak stwierdził, że burmistrz jest bajkopisarzem. Radni z koalicji popierającej burmistrza nawoływali do optymizmu i podkreślali pozytywną opinię RIO. Radny Jerzy Rakowski wypunktował słabe strony budżetu m.in.: nikłe pozyskiwanie środków zewnętrznych, zadłużanie się na inwestycje drobne, a nie strategiczne i kurczenie się źródeł stałych dochodów miasta prognozowanych na przyszłe lata. Radny Michał Pol dopytywał, czy burmistrz ma pełne zaufanie do skarbnika, gdyż z pisma wysłanego do radnych wynika, że skarbnik nie ma zaufania do burmistrza. Radna Halina Pszczółkowska poparłaby budżet gdyby był tam zapisany tunel dla zatorza. Tak w największym skrócie wyglądała miejska debata nad budżetem.

Dyskusja nad uchwałami w sprawie przyjęcia Wieloletniej Prognozy Finansowej oraz uchwały w sprawie projektu budżetu miasta na rok 2018 trwała około trzech godzin, choć wcześniej radni o obu projektach dyskutowali na posiedzeniach stałych komisji rady.

Projekty obu uchwał przedstawił radzie osobiście burmistrz Kowalewski podkreślając, że są one jego autorstwa. Budżet zarekomendował jako dobry, zarówno po stronie dochodów  jak i wydatków. O planowanych inwestycjach mówił, że są potrzebne i oczekiwane przez mieszkańców miasta.

Dyskusję otworzył radny Michał Pol, który w pytaniu kierowanym do burmistrza nawiązał do wcześniejszej dyskusji o budżecie wywołanej pismem skarbnika miasta Henryka Antczaka skierowanym do radnych, w którym skarbnik nie rekomenduje przedłożonego projektu budżetu.

–  To są kwestie kluczowe dla sprawnego funkcjonowania miasta. Prace nad budżetem były prowadzone w sposób chaotyczny, a wręcz skandaliczny. Czy w urzędzie miasta panuje paraliż decyzyjny? Czy od teraz będzie pan czekał na nieobecność skarbnika, by podejmować kluczowe decyzje? – dopytywał radny Pol.

Z kolei radny Rakowski swoją ocenę projektu budżetu podzielił na kilka części. Mówił o zadłużeniu,  niskiej możliwości finansowania inwestycji z dochodów bieżących, niskim pozyskiwaniu środków zewnętrznych, w tym unijnych. Mówiąc o dochodach podkreślił, że są na nadchodzący rok dobre, choć w perspektywie dłuższej kruszą się mocne i pewne dochody miasta np. zmniejszenie wpływów z dzierżawy od spółki WODKAN, czy sprzedaży majątku gminy.

– To budżet wyborczy. W tym roku planowane są inwestycje na 33 mln zł, a w przyszłym już tylko na 6 mln. Jestem za zadłużaniem miasta ale tylko w przypadku, gdy pozyskujemy duże środki zewnętrzne i potrzebujemy środków własnych by dołożyć. Branie kredytu na budowę placu zabaw nie jest właściwe –  mówił radny Rakowski.

Zabierając głos w kontekście braku w projekcie budżetu na rok 2018 inwestycji w infrastrukturę sportową przy Szkole Podstawowej nr 7 radny Kacprzak zadeklarował, że będzie głosował przeciw, bo nie wierzy panu burmistrzowi, który opowiada bajki.

Wśród radnych, którzy nie poparli budżetu znalazła się też radna Pszczółkowska.

– Budżet nie zawiera przebudowy ulic Sokalskiego, i Czechowskiej. Nie zgadzam się by zadłużać miasto. Gdyby jeszcze było zaplanowane bezkolizyjne przejście pod torami, to można by to było przełknąć – mówił radna.

Projektu budżetu bronili m.in. radni Waldemar Łaszczych, Monika Brzozowska, Arkadiusz Dłubisz, Marian Wilamowski i Jarosław Zadrożny. Podkreślali już zrealizowane inwestycje, zachęcali do optymizmu i braku lęku przed obligacjami.

Swoje dotychczasowe stanowisko wobec projektu budżetu zmienili też radni z komitetu wyborczego Henryka Antczaka, wstrzymujący się od głosu podczas obrad w komisjach. Tu w głosowaniu radni Janusz Wiśniewski, Lech Prejs i Krzysztof Wasiłowski poparli obie uchwały w kształcie proponowanym przez burmistrza.

Ostatecznie 16 radnych opowiedziało się za przyjęciem projektu budżetu w zaproponowanym kształcie, radni Rakowski i Kacprzak zagłosowali przeciw, a radny Pol i radna Pszczółkowska wstrzymali się od głosu.

Ostatecznie więc radni uchwalili budżet z 17-to milionowym deficytem. Planowane w nim dochody miasta zamykają się kwotą 132 098 548, 37 zł, a wydatki kwotą 149 098 548, 37 zł. Różnicę miasto pokryje właśnie z emisji obligacji, których wysokość wzbudziła tak wiele kontrowersji.

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

42 - liczba komentarzy w artykule "Rekordowe inwestycje i rekordowe zadłużenie. Budżet miasta przyjęty"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Magda M
Gość

Ja bym proponowala pana Zbrzeznego na burmistrza. Jest to osoba kompetentna i dotrzymuje obietnic.

Monika
Gość

Pan Zbrzezny najlepszy kandydat i działacz solidarności. Dzięki niemu będziemy mieć niedziele wolne i święta. Pan Zbrzezny jest super.

mławianin 1
Gość

Monika tego podrzędnego aktora któremu najlepiej pasuje bieganie w sutannie–TO ZOSTAW W SPOKOJU, BO TO WYPISZ WYMALUJ DRUGI HENIO. dość tych kabareciarzy w tej Radzie

Jacek S.
Gość

pan Marek Kiełbiński dobry kandydat na fotel burmistrza !!!

Zonkos
Gość

Jak on nie ma nawet żony

mławianin 1
Gość

ALE KOTA NA PEWNO MA, A WIĘC KANDYDAT DO ZAAKCEPTOWANIA PRZEZ WODZA.

mławianin 1
Gość

Niezle to nazwisko wymieniłeś aby reszta bywalców Portalu mogla się trochę pośmiać z tego sterowalnego osobnika. Szanowny Panie proszę sobie tą kandydaturą nie robić obciachu.!!!!!

leon
Gość

Jankowski na burmistrza. Człowiek prawy i sprawiedliwy

z bliska
Gość

JESZCZE JEDEN ANCYMONEK Z TYCH NAWIEDZONYCH. Szanowni Państwo przestańcie sobie żartować z poważnych spraw, przeciesz w tym wszystkim chodzi, o nasze miasto. Ktoś dobrze na portalu napisał chyba was wszystkich p**** ło

Pytam
Gość

Piotr Jankowski?

ja..
Gość

chyba cię p……o

mławianin 1
Gość

leoś—przestań sobie żartować z poważnych spraw..czy naprawdę uważasz nas za ciemnego luda……

h13
Gość

gdzie jest dostepny budzet? mozna gdzie podejrzec jakie miasto ma plany inwestycyjne?

Bob Moee
Gość

Jednak burmistrz nie chce sprzedać Hali targowej

Xxx
Gość

Sorry, bo nie rozumiem… A o co chodzi z ta halą targową ?

Na sercu rany
Gość

Ludzie pracujący na hali twierdzili ze burmistrz chciał sprzedać hale targowa. Zapytał o to przewodniczący Wyrostek z osiedla młodych. A radni cisza

Janusz
Gość

Po prostu dno. Radni i burmistrz do wymiany.

wpDiscuz