Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

Rekordowe inwestycje i rekordowe zadłużenie. Budżet miasta przyjęty


To budżet dobry po stronie dochodowej i wydatkowej, rekomendował burmistrz Sławomir Kowalewski. Za to radny Henryk Kacprzak stwierdził, że burmistrz jest bajkopisarzem. Radni z koalicji popierającej burmistrza nawoływali do optymizmu i podkreślali pozytywną opinię RIO. Radny Jerzy Rakowski wypunktował słabe strony budżetu m.in.: nikłe pozyskiwanie środków zewnętrznych, zadłużanie się na inwestycje drobne, a nie strategiczne i kurczenie się źródeł stałych dochodów miasta prognozowanych na przyszłe lata. Radny Michał Pol dopytywał, czy burmistrz ma pełne zaufanie do skarbnika, gdyż z pisma wysłanego do radnych wynika, że skarbnik nie ma zaufania do burmistrza. Radna Halina Pszczółkowska poparłaby budżet gdyby był tam zapisany tunel dla zatorza. Tak w największym skrócie wyglądała miejska debata nad budżetem.

KSP Mława nabór

Dyskusja nad uchwałami w sprawie przyjęcia Wieloletniej Prognozy Finansowej oraz uchwały w sprawie projektu budżetu miasta na rok 2018 trwała około trzech godzin, choć wcześniej radni o obu projektach dyskutowali na posiedzeniach stałych komisji rady.

Projekty obu uchwał przedstawił radzie osobiście burmistrz Kowalewski podkreślając, że są one jego autorstwa. Budżet zarekomendował jako dobry, zarówno po stronie dochodów  jak i wydatków. O planowanych inwestycjach mówił, że są potrzebne i oczekiwane przez mieszkańców miasta.

Dyskusję otworzył radny Michał Pol, który w pytaniu kierowanym do burmistrza nawiązał do wcześniejszej dyskusji o budżecie wywołanej pismem skarbnika miasta Henryka Antczaka skierowanym do radnych, w którym skarbnik nie rekomenduje przedłożonego projektu budżetu.

–  To są kwestie kluczowe dla sprawnego funkcjonowania miasta. Prace nad budżetem były prowadzone w sposób chaotyczny, a wręcz skandaliczny. Czy w urzędzie miasta panuje paraliż decyzyjny? Czy od teraz będzie pan czekał na nieobecność skarbnika, by podejmować kluczowe decyzje? – dopytywał radny Pol.

Z kolei radny Rakowski swoją ocenę projektu budżetu podzielił na kilka części. Mówił o zadłużeniu,  niskiej możliwości finansowania inwestycji z dochodów bieżących, niskim pozyskiwaniu środków zewnętrznych, w tym unijnych. Mówiąc o dochodach podkreślił, że są na nadchodzący rok dobre, choć w perspektywie dłuższej kruszą się mocne i pewne dochody miasta np. zmniejszenie wpływów z dzierżawy od spółki WODKAN, czy sprzedaży majątku gminy.

– To budżet wyborczy. W tym roku planowane są inwestycje na 33 mln zł, a w przyszłym już tylko na 6 mln. Jestem za zadłużaniem miasta ale tylko w przypadku, gdy pozyskujemy duże środki zewnętrzne i potrzebujemy środków własnych by dołożyć. Branie kredytu na budowę placu zabaw nie jest właściwe –  mówił radny Rakowski.

Zabierając głos w kontekście braku w projekcie budżetu na rok 2018 inwestycji w infrastrukturę sportową przy Szkole Podstawowej nr 7 radny Kacprzak zadeklarował, że będzie głosował przeciw, bo nie wierzy panu burmistrzowi, który opowiada bajki.

Wśród radnych, którzy nie poparli budżetu znalazła się też radna Pszczółkowska.

– Budżet nie zawiera przebudowy ulic Sokalskiego, i Czechowskiej. Nie zgadzam się by zadłużać miasto. Gdyby jeszcze było zaplanowane bezkolizyjne przejście pod torami, to można by to było przełknąć – mówił radna.

Projektu budżetu bronili m.in. radni Waldemar Łaszczych, Monika Brzozowska, Arkadiusz Dłubisz, Marian Wilamowski i Jarosław Zadrożny. Podkreślali już zrealizowane inwestycje, zachęcali do optymizmu i braku lęku przed obligacjami.

Swoje dotychczasowe stanowisko wobec projektu budżetu zmienili też radni z komitetu wyborczego Henryka Antczaka, wstrzymujący się od głosu podczas obrad w komisjach. Tu w głosowaniu radni Janusz Wiśniewski, Lech Prejs i Krzysztof Wasiłowski poparli obie uchwały w kształcie proponowanym przez burmistrza.

Ostatecznie 16 radnych opowiedziało się za przyjęciem projektu budżetu w zaproponowanym kształcie, radni Rakowski i Kacprzak zagłosowali przeciw, a radny Pol i radna Pszczółkowska wstrzymali się od głosu.

Ostatecznie więc radni uchwalili budżet z 17-to milionowym deficytem. Planowane w nim dochody miasta zamykają się kwotą 132 098 548, 37 zł, a wydatki kwotą 149 098 548, 37 zł. Różnicę miasto pokryje właśnie z emisji obligacji, których wysokość wzbudziła tak wiele kontrowersji.

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

42 - liczba komentarzy w artykule "Rekordowe inwestycje i rekordowe zadłużenie. Budżet miasta przyjęty"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Mieszkaniec
Gość

Lepszego burmistrza nie znajdziecie matoły. Przewraca Wam się w tych łepetynach, a te Wasze propozycje powoływania na burmistrza są i głupie i śmieszne Obecny burmistrz to rdzenny mławianin i bolączki miasta zna bardzo dobrze. Faktem jest że część radnych do wymiany bo to zwykle warchoły bez większej wiedzy. Największym zerem jest pan Henryk który jak coś powie to konie w stajniach się śmieją. Kto go wybrał, to człowiek tylko do piłeczki nie do myślenia.

Z BLISKA
Gość

Co do Burmistrza mam inne zdanie, zostańmy każdy przy swoim zdaniu. Mogę się zgodzić z jedną oceną, działań Radnego HENRYKA KACPRZAKA, tak trafiłeś w punkt, bo to naprawdę jest ZERO, tylko jak to się stało że to ZERO zostało MŁAWIANINEM ROKU, czyżby podobne zera go wybierały, on nawet jak grał w piłkę to też nie potrafił myśleć.

Jarząbek
Gość

Rdzenny mławianin, ale nie mieszkaniec, mieszka w Trzcińcu a nie w Mławie, matole

z bliska
Gość

Pierwszy post w NOWYM ROKU 2018, a więc życzę tobie Jarząbek tak owocnych postów na portalu jak do tej pory, a dla wszystkich odwiedzających CODZIENNIK.pl WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO I DUŻO ZDROWIA, I aby w tym nowym roku tych „MATOŁÓW” NA PORTALU POJAWIAŁO SIĘ CORAZ MIEJ. A dla ADMINA dalszy ciąg tak owocnej pracy i odkrywania ciekawych tematów, które nam komentującym te wydarzenia dają możliwość ich oceny, a te wszystkie nasze działania dawały lepsze efekty na rzecz mieszkańców naszego miasta MŁAWY—-pamiętajmy o słowach które kiedyś ktoś wypowiedział ŻE MŁAWA TO SŁAWA.

ziomek
Gość

Weście na burmistrza POLA

mławianin 1
Gość

POLA- RAKSA, NAPRAWDĘ BYŁA ŁADNĄ KOBIETĄ I AKTORKĄ ale wątpię by zechciała kandydować na Burmistrza Mławy, masz rację Kabareciarz z tego wszystkiego robią już kabaret, ALE TO JEST PRZYPADŁOŚC TEJ dobrej zmiany, i dlatego takimi postami powinniśmy się przed tym bronić.

Kabarecierz
Gość

Swego czasu był taka popularna polska aktorka POLA RAKSA 😉

Kaz
Gość

Takie tu propozycje kandydatur padają, to może Rakowski? Co wy na to?

Kaszub
Gość

Malo to zlego dla miasta Rakowski zrobil ?

Radny
Gość

Pana Henryka ceniłem, jednak odkąd zasiada w Radzie Miasta całkowicie zburzył swój wizerunek. Jego wystąpienia są po prostu słabe, niczego nie wnoszą, człowiek się chyba pogubił. A temat zatorza też mógłby się już skończyć bo to taki „Smoleńsk” dla Pani Pszczółkowskiej. Pan Rakowski z kolei miał okazje zarządzać naszym miastem i jak pamiętamy z marnym tego skutkiem, także dla mnie osoby które głosowały przeciw tudzież się wstrzymały są po prostu niewiarygodne

Z BLISKA
Gość

I Pani Pszczólkowska i Pan Henryk, stali się aktywni, w końcówce kadencji, w myśl przysłowia każdy orze jak może walczą bo jest o co 2,000 tys drogą nie chodzi, bardzo licząna to że znów się załapią, a Pan Henio może znowu z SAMOOBRONY się załapie.

Kaszub
Gość

Co Ty bredzisz o jakims smolensku jak ludzie codziennie traca czas kilkadziesiat kilometrow oraz nerwy aby dostac sie do miasta. Nudzi Cie to juz ze ktos przezywa gehenne ?

Zzz
Gość

To się przeprowadź do miasta

z bliska
Gość

HOLA!!! HOLA!!!!—wystarczy nam w Mławie tych nawiedzonych z okolicznych, gmin,!!!!

Henryk
Gość

Radni boja sie burmistrza. Sa nieliczni co potrafia powiedziec cos wbrew niemu. I to sie ceni. Kolesiostwo upada

wpDiscuz