Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
meblolux

Bożonarodzeniowe żłóbki w mławskich kościołach. Parafia św, Stanisława BM


W tym roku we wszystkich mławskich kościołach parafialnych narodziny Jezusa umiejscowione zostały w stajenkach.

Według ukształtowanej przez wieki tradycji żłóbek z Dzieciątkiem Jezus stoi w jaskini, grocie lub stajence. W polskiej szopce Dzieciątku towarzyszą Józef i Maryja, Trzech Mędrców (Magów, Króli), pasterze, wół, osioł i owce, Gwiazda Betlejemska oraz anioły. Sama tradycja ustawiania w kościołach stajenki ze żłóbkiem przywędrowała do Polski wraz z zakonem franciszkańskim. To właśnie założyciel zakonu św. Franciszek z Asyżu, aby przybliżyć  prostym ludziom tajemnicę zbawienia, zbudował pierwszy raz szopkę i były w niej żywe zwierzęta. Z czasem  żywe zwierzęta zastąpiły rzeźbione figury. Dziś trudno sobie wyobrazić uroczystości Bożego Narodzenia bez tego elementu. Cieszy się on niezmiennie dużym zainteresowaniem. Wśród najmłodszych zawsze najpopularniejszy jest aniołek, który po wrzuceniu monety kiwa głową.

red.

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

Jeszcze nie ma komentarzy, bądź pierwszy!

avatar
1500
wpDiscuz