Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Społeczna Szkoła Podstawowa Wyspianum Mława rekrutacja
Logo

Burmistrz Kowalewski: „Sytuacja jest zupełnie inna niż ta, którą przedstawia skarbnik”


Plebiscyt Najlepszy Radny Miasta Mlawa biezacej kadencji Radni Mlawa glosowanie

Po wczorajszej publikacji w Codzienniku  Mławskim pism wystosowanych przez skarbnika Henryka Antczaka do burmistrza i radnych, w mieście zawrzało. Sprawa doczekała się też oficjalnej reakcji ratusza. Burmistrz wczoraj koło południa, zamieścił na stronie urzędu miasta krótkie oświadczenie. W gruncie rzeczy sprowadza się ono do twierdzenia, że: „sytuacja jest zupełnie inna niż ta, którą przedstawia skarbnik”.

Oświadczenie burmistrza Sławomira Kowalewskiego jest krótkie. To bardzo ważne przed zbliżającymi się świętami. Mieszkańcy bardziej powinni zajmować się sprawą choinki i karpia, niż zadłużeniem miasta. Przyznać trzeba też, że nie zamęcza w nim czytelnika żadnymi ważnymi konkretami już od pierwszego zdania.

„W związku z pojawieniem się w mediach informacji na temat projektu przyszłorocznego budżetu …” – pisze burmistrz.  I nie wiadomo, czy pisząc o mediach ma na myśli wodę, prąd i gaz, czy zupełnie coś lub kogoś innego.

Nie przeczytamy też w oświadczeniu żadnego konkretnego odniesienia się do zastrzeżeń, które od lat wobec burmistrza Kowalewskiego formułowały środowiska i osoby, którym również leży na sercu dobro naszego miasta. Chodzi tu mianowicie o znikomą aktywność ratusza przy pozyskiwaniu środków zewnętrznych. O ile takie zarzuty formułowali np. radni miejscy będący w opozycji, brzmiało to inaczej. Teraz jednak napisał to najważniejszy po burmistrzu urzędnik ratusza. I co?

I nic! Rzecz jasna w oświadczeniu nic na ten temat nie ma.

Codziennik Mławski dopytywał jakiś czas temu, dlaczego urząd miasta nie złożył wniosku o środki na program rewitalizacji, z którego np. Ciechanów pozyskał 7,7 mln zł. Jaka była odpowiedź?

„…ponieważ jednym z warunków ubiegania się o wsparcie w ramach konkursu był uprzedni wpis gminnego programu rewitalizacji do Wykazu programów rewitalizacji prowadzonego przez Instytucję Zarządzającą Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Mazowieckiego …”

Kto i dlaczego na czas nie dopilnował, aby takiego wpisu dokonać? To pytanie dalej pozostaje aktualne.

A co z podnoszonym przez skarbnika Antczaka finansowaniem budowy placu zabaw w parku miejskim w wysokości 1 mln zł z emisji obligacji? Dlaczego ratusz nie złożył wniosku na rewitalizację Placu  3 Maja, przebudowę „Popówki” czy wniosku do wojewody o środki z „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury”…? – nie wiadomo.

Zamiast tego dowiadujemy się, że „sytuacja jest zupełnie inna niż ta, którą przedstawia skarbnik”.

Inna czyli jaka? Może skarbnik nie ma wystarczającej wiedzy, może burmistrz złożył te wszystkie wnioski i miasto właśnie czeka na wpływ środków na konto? A to przecież ważna informacja dla mieszkańców.

Zamiast tego, dowiadujemy się, że projekt budżetu pozytywnie zaopiniowała Regionalna Izba Obrachunkowa.

Tyle, że ta instytucja bada poprawność rachunkową i zgodność projektu budżetu z przepisami ustawowymi. Jej nie obchodzi, czy samorząd przejada środki i pisze projekty, by pozyskać je z zewnątrz. Ważne żeby dochody równały się wydatkom. Gdy planuje się większe wydatki, bierze się kredyt lub emituje obligacje. Te warunki spełnia też budżet z 17 milionami obligacji.

I jeszcze jedna ważna kwestia. Jak to się dzieje, że dwaj najważniejsi w ratuszu urzędnicy, którzy siedzą w gabinetach kilkanaście metrów od siebie wysyłają do siebie pisma, zamiast rozmawiać?

W swoim piśmie dostarczonym radnym 15 grudnia skarbnik Henryk Antczak zaznacza, że burmistrz nie zareagował na jego pismo z listopada.  Okazuje się, że zareagował. Również 15 grudnia (zbieżność dat zapewne zupełnie przypadkowa – red. ) dostarczył panu skarbnikowi odpowiedź na jego wcześniejsze pismo. Publikujemy je poniżej. Jeżeli ktoś ma ochotę, to zapraszamy do lektury.

Na pewno ciekawy jest ostatni akapit tego pisma. Skarbnik Henryk Antczak ma jeszcze czas się pokajać i naprawić błędy.

JK

Zobacz także:

Rozdzielone pierwsze pieniądze na rewitalizację i kulturę. Mława nie gotowa

Skarbnik miasta ostrzega burmistrza i radnych: to „życie ponad stan” i niefrasobliwość

Skąd wziąć 9 mln zł na Mławską Komunikację Miejską?

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

40 - liczba komentarzy w artykule "Burmistrz Kowalewski: „Sytuacja jest zupełnie inna niż ta, którą przedstawia skarbnik”"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
XAWERY
Gość

Czytam to wszystko i oczom nie wierze, co wy tak na tego Antczaka najeżdzacie, za to że się upomniał o finanse miasta tyle lat było dobrze, a teraz nagle zrobiło się BE !!!!

John
Gość

Czas najwyższy aby podziekować Panu Antczakowi, to stary lis, który w tej chwili zachowuje się jak Macierewicz. Należy go rozliczyć z działalności w Radzie Powiatu, gdzie zajmuje stanowisko przewodniczącego. Co zrobić dobrego dla miasta, czym może się pochwalić w relacjach Powiat a Miasto. Ostatnio niektóre projekty UM nie znalazły poparcia ze strony Starostwa,przykład propozycji budowy ronda na ul.Szpitalnej i PCK. Skarbnik zaczął robić swoją kampanię wyborczą, nie pomaga miastu,pora iść na emeryturę!!!!!!!!!!!

oczywiste
Gość

Pan Antczak będąc przewodniczącym w radzie powiatu posadził na stołku dyrektora MHS swojego zięcia, to jego największe osiągnięcie. Teraz ustawia Konrada W. na Burmistrza. „Rodzina Na Swoim” – PSL!

mławianin 1. .
Gość

Po zgłębieniu tej lektury, można napisać jedno Szanowni Państwo—–że teraz w tej wojnie kiedyś przyjaciół a teraz wrogów, zależy to jakie kto wyciągnie kwity, aby ratować siebie, w oczach mławian. W tym całym bałaganie który Antczak wypuścił celowo już nie chodzi o to czy ktoś kogoś lubi czy nie— chodzi o to aby moje było na wierzchu.

obiektywny
Gość

Troche szkoda Antczaka, wydawałoby się że jako wytrawny samorządowiec , jednak pogrążł się , ale również chyba swoje środowisko. To smutny koniec Jego Eminencji ?

mławianin 1
Gość
CHWILA!!!!—–Antczak jeszcze nie powiedział ostatniego słowa, jak będzie mu naprawdę się paliło pot kufrem to wtedy wyciągnie papiery jest twardy gracz wypisz wymaluj typ Macierewicza , ma praktykę którą nabył przez lata pracy w Samorządzie. To żadna Eminencja, a jeśli już to tylko szara eminencja od koterii i układów, oplótł Mławę swymi mackami, i skóry tanio nie sprzeda, w odróżnieniu do Ciebie nie szkoda mi w ogóle Antczaka, na stare lata pogubił się, był za pewny siebie i to może go zgubić NARESZCIE. Do swego postu dodałem 1, bo jak się okazuje na portalu prezentuje się wielu mławian i dobrze… Czytaj więcej »
sen
Gość

Ciekawe,czy na najbliższej sesji rady miasta Kowalewski zgłosi wniosek o odwołanie skarbnika?

mławianin 1
Gość

Bardzo wątpliwa sprawa a jak zgłosi,to i sam się pogrąży, bo Antczak tak łatwo nie odpuści.

wpDiscuz