Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
meblolux

Skarbnik miasta ostrzega burmistrza i radnych: to „życie ponad stan” i niefrasobliwość


W praktyce samorządowej prędzej spotkać można śnieg na Saharze, niż skarbnika miasta czy gminy, który musiałby uciekać się do takiej formy wyrażenia swojej opinii o projekcie budżetu, jak uczynił to skarbnik miasta  Henryk Antczak. Ten bowiem wystosował dwa pisma: pierwsze do burmistrza Kowalewskiego, a drugie do radnych miejskich, ostrzegając przed skutkami tak dużego zadłużania miasta zaplanowanego w projekcie budżetu na rok 2018. Emisję 17 mln obligacji nazywa „przejadaniem naszej przyszłości” i podaje przykłady niefrasobliwości i „życia ponad stan”.

Henryk Antczak to nie tylko wieloletni skarbnik miasta. W latach 1994 – 2002 był burmistrzem Mławy, potem też radnym Sejmiku Województwa Mazowieckiego, gdzie m.in. przewodniczył komisji budżetu i finansów. Jest też szefem komitetu wyborczego Mława 2014, który wprowadził do rady miasta sześciu radnych, którzy są w koalicji z ugrupowaniem burmistrza Kowalewskiego.

Z racji pełnionej w urzędzie miasta funkcji z obecnym burmistrzem również współpracuje od jego pierwszej kadencji, nie jest to więc pierwszy projekt budżetu jaki razem przygotowują. Co stało się więc tym razem?

Po pierwsze Henryk Antczak w piśmie do burmistrza datowanym na 16 listopada wskazuje, że decyzję o dalszym zadłużaniu miasta i wpisaniu  deficytu w wys. 17 mln zł burmistrz podjął pod jego nieobecność. Ponadto ostrzega, że zaplanowanie wydatków bieżących tylko o 3,7 mln zł niższych od planowanych dochodów bieżących powoduje „przejadanie” środków budżetowych. Na koniec apeluje o radykalne obniżenie wydatków bieżących i zmniejszenie deficytu, poprzez wprowadzenie autopoprawek przed uchwaleniem budżetu.

Wobec braku reakcji burmistrza na wystosowane pismo, skarbnik kieruje następne, tym razem do radnych miasta.

Znajdują się w nim m.in. takie sformułowania:

„Dobra koniunktura gospodarcza, zarówno w kraju jak i w naszym mieście nie daje powodu do tak dużego zadłużania się miasta i „przejadania naszej przyszłości”. …

„Finansowanie budowy placu zabaw w parku miejskim w wysokości 1.000.000 zł z emisji obligacji i spłacanie długu za 10 lat jest najbardziej jaskrawym przykładem niefrasobliwości i „życia ponad stan” Wiele zadań inwestycyjnych ujętych w budżecie na 2018 rok mogłoby być finansowane ze środków zewnętrznych np. rewitalizacja obszaru placu ul.3 maja, czy przebudowa dawnej „Popówki” w parku miejskim, niestety nawet nie aplikowaliśmy o środki na ten cel, nie złożyliśmy również wniosku do Wojewody o środki z „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury”…

„Jako skarbnik miasta odpowiedzialny za stan finansów miasta ale również jego dalszy rozwój nie mogę udzielić rekomendacji dokumentom wymienionym na wstępie ( projekt budżetu na 2018 rok i Wieloletnia Prognoza Finansowa na lata 2018 – 2029 – przyp. red.)”

W projekcie budżetu miasta na 2018 r.  burmistrz zaplanował emisję obligacji na rekordowo wysoką kwotę 17 mln zł. Na ostatniej sesji rady miasta burmistrz Sławomir Kowalewski zapowiadał taki krok.

– Kilka miesięcy temu prosiłem radę miasta o to, żeby wyraziła zgodę na wyemitowanie obligacji na kwotę 8 mln 200 tysięcy złotych. Po miesiącu prosiłem, żebyśmy jednak dokonali korekty i w związku z tym, żebyśmy przenieśli emitowanie obligacji na rok 2018. W konsekwencji w projekcie budżetu jest taki plan, że będzie to emisja na kwotę 17 mln zł – powiedział burmistrz.

Jednocześnie zapewniał i uspokajał, że sytuacja finansowa miasta jest stabilna.

– Chcę uspokoić. Sytuacja finansowa jest dobra, stabilna, pewna. Zadłużenie jest spłacane. Na dziś jego poziom wynosi 22 mln 700 tys. zł, a procentowo jest to około 18,5% – mówił do radnych burmistrz.

Ostatecznie budżet uchwalają radni większością głosów. Sesja rady miasta w tej sprawie zaplanowana jest zapewne jeszcze w końcu miesiąca grudnia. Obecnie projektem budżetu zajmują się komisja rady. Jaki będzie tego efekt, okaże się niebawem. Trzeba bowiem pamiętać, że  w nadchodzącym roku mamy termin wyborów samorządowych, zwykle jest to więc rok bardzo urodzajny w uroczystości otwarcia, oddania do użytku i inne przecięcia wstęgi.

JK

Poniżej kopie obu cytowanych dokumentów:

Zobacz także…

Skąd wziąć 9 mln zł na Mławską Komunikację Miejską?

Burmistrz nie chce aby PKP zmodernizowało dworzec Mława Miasto

 

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

87 - liczba komentarzy w artykule "Skarbnik miasta ostrzega burmistrza i radnych: to „życie ponad stan” i niefrasobliwość"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
prawda
Gość

Antczk-żenada ! Zięć już jest dyrektorem, to można w końcu odejść.

Aldo
Gość

Panu Burmistrzowi już podziękujemy!!! Głosowałem- żałuje!! Przy następnych wyborach nie popełnię tego błędu!!

wok
Gość

Kowalewski jest mieszkańcem wsi Trzciniec, Gmina Radzanów, tam ma dom! do Mławy przyjeżdża jak na ranczo ! Niech kandyduje tam na wójta, w Mławie już czas się skończył, żegnaj!

mławianin 1. .
Gość
Czy ktoś wie gdzie ma posiadłość, P. Antczak, bo krążą wieści po mieście, że zadomowił się na swym ranczo po byłej leśniczówce, koło ŁOMI.,Z tego wynika że obaj mają gdzie wrócić, jeden do Trzcińca, a drugi do Łomii, i niech sobie w swych posiadłościach odpoczywają i wspominają stare dobre układy i czasy, które oby nigdy już do nich nie wróciły. Nie wiem czy wyrarze wolę wszystkich wyborców ale myślę że w większości TAK……PANOWIE MŁAWA MA JUŻ WAS NAPRAWDĘ DOŚĆ!!!! przez te działania i podchody i kopanie dołków jeden pod drugim, przynoszą wstyd naszemu miastu, które naprawdę nie zasługuje na to,… Czytaj więcej »
Swój
Gość

Dlaczego nikt nie porusza powstającej sortowni śmieci w Modle a podobno większej w okolicach Żurominka ,Uzyskane pozwolenia mówią o halach magazynowych a w
rzeczywistości mają być to sortownie śmieci ,może redakcje pozyskają informacje w starostwie i poinformują mieszkańców bo smrodu u nas już wystarczy

Troglo
Gość

To jest grubsza afera Mława zmieni nazwę na ŚmierdziSławę

do Kamil
Gość

to nie o to chodzi Kamilu, po prostu ciechanów wspiera marszałek , póki mogą dają swoim.

ramzes
Gość

Od kiedy to potrzebny jest „swój” marszałek żeby miasto mogło dostać pieniądze? Wg Antczaka Burmistrz nie raczył złożyć nawet wniosków o dofinansowania. Nie złożył bo nie jest z partii marszałka? Może jakoś to wyjaśnisz?

wpDiscuz