Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Pracownia Rozwoju Inkubator Mława kursy operatorów maszyn koparki koparko-ładowarki, walec drogowy OSKAR
Logo
meblolux

Skarbnik miasta ostrzega burmistrza i radnych: to „życie ponad stan” i niefrasobliwość


W praktyce samorządowej prędzej spotkać można śnieg na Saharze, niż skarbnika miasta czy gminy, który musiałby uciekać się do takiej formy wyrażenia swojej opinii o projekcie budżetu, jak uczynił to skarbnik miasta  Henryk Antczak. Ten bowiem wystosował dwa pisma: pierwsze do burmistrza Kowalewskiego, a drugie do radnych miejskich, ostrzegając przed skutkami tak dużego zadłużania miasta zaplanowanego w projekcie budżetu na rok 2018. Emisję 17 mln obligacji nazywa „przejadaniem naszej przyszłości” i podaje przykłady niefrasobliwości i „życia ponad stan”.

Henryk Antczak to nie tylko wieloletni skarbnik miasta. W latach 1994 – 2002 był burmistrzem Mławy, potem też radnym Sejmiku Województwa Mazowieckiego, gdzie m.in. przewodniczył komisji budżetu i finansów. Jest też szefem komitetu wyborczego Mława 2014, który wprowadził do rady miasta sześciu radnych, którzy są w koalicji z ugrupowaniem burmistrza Kowalewskiego.

Z racji pełnionej w urzędzie miasta funkcji z obecnym burmistrzem również współpracuje od jego pierwszej kadencji, nie jest to więc pierwszy projekt budżetu jaki razem przygotowują. Co stało się więc tym razem?

Po pierwsze Henryk Antczak w piśmie do burmistrza datowanym na 16 listopada wskazuje, że decyzję o dalszym zadłużaniu miasta i wpisaniu  deficytu w wys. 17 mln zł burmistrz podjął pod jego nieobecność. Ponadto ostrzega, że zaplanowanie wydatków bieżących tylko o 3,7 mln zł niższych od planowanych dochodów bieżących powoduje „przejadanie” środków budżetowych. Na koniec apeluje o radykalne obniżenie wydatków bieżących i zmniejszenie deficytu, poprzez wprowadzenie autopoprawek przed uchwaleniem budżetu.

Wobec braku reakcji burmistrza na wystosowane pismo, skarbnik kieruje następne, tym razem do radnych miasta.

Znajdują się w nim m.in. takie sformułowania:

„Dobra koniunktura gospodarcza, zarówno w kraju jak i w naszym mieście nie daje powodu do tak dużego zadłużania się miasta i „przejadania naszej przyszłości”. …

„Finansowanie budowy placu zabaw w parku miejskim w wysokości 1.000.000 zł z emisji obligacji i spłacanie długu za 10 lat jest najbardziej jaskrawym przykładem niefrasobliwości i „życia ponad stan” Wiele zadań inwestycyjnych ujętych w budżecie na 2018 rok mogłoby być finansowane ze środków zewnętrznych np. rewitalizacja obszaru placu ul.3 maja, czy przebudowa dawnej „Popówki” w parku miejskim, niestety nawet nie aplikowaliśmy o środki na ten cel, nie złożyliśmy również wniosku do Wojewody o środki z „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury”…

„Jako skarbnik miasta odpowiedzialny za stan finansów miasta ale również jego dalszy rozwój nie mogę udzielić rekomendacji dokumentom wymienionym na wstępie ( projekt budżetu na 2018 rok i Wieloletnia Prognoza Finansowa na lata 2018 – 2029 – przyp. red.)”

W projekcie budżetu miasta na 2018 r.  burmistrz zaplanował emisję obligacji na rekordowo wysoką kwotę 17 mln zł. Na ostatniej sesji rady miasta burmistrz Sławomir Kowalewski zapowiadał taki krok.

– Kilka miesięcy temu prosiłem radę miasta o to, żeby wyraziła zgodę na wyemitowanie obligacji na kwotę 8 mln 200 tysięcy złotych. Po miesiącu prosiłem, żebyśmy jednak dokonali korekty i w związku z tym, żebyśmy przenieśli emitowanie obligacji na rok 2018. W konsekwencji w projekcie budżetu jest taki plan, że będzie to emisja na kwotę 17 mln zł – powiedział burmistrz.

Jednocześnie zapewniał i uspokajał, że sytuacja finansowa miasta jest stabilna.

– Chcę uspokoić. Sytuacja finansowa jest dobra, stabilna, pewna. Zadłużenie jest spłacane. Na dziś jego poziom wynosi 22 mln 700 tys. zł, a procentowo jest to około 18,5% – mówił do radnych burmistrz.

Ostatecznie budżet uchwalają radni większością głosów. Sesja rady miasta w tej sprawie zaplanowana jest zapewne jeszcze w końcu miesiąca grudnia. Obecnie projektem budżetu zajmują się komisja rady. Jaki będzie tego efekt, okaże się niebawem. Trzeba bowiem pamiętać, że  w nadchodzącym roku mamy termin wyborów samorządowych, zwykle jest to więc rok bardzo urodzajny w uroczystości otwarcia, oddania do użytku i inne przecięcia wstęgi.

JK

Poniżej kopie obu cytowanych dokumentów:

Zobacz także…

Skąd wziąć 9 mln zł na Mławską Komunikację Miejską?

Burmistrz nie chce aby PKP zmodernizowało dworzec Mława Miasto

 

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

87 - liczba komentarzy w artykule "Skarbnik miasta ostrzega burmistrza i radnych: to „życie ponad stan” i niefrasobliwość"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
telen
Gość

I tak jak ten skarbnik trzeba ostrzegać też zwykłych ludzi, szczególnie przy okazji Świąt gdzie ludzie biora kredyty, pozyczki i wpadają w dlugi. Nie powinni tego robic, bo jak się zadluzaja to powinien umiec to splacic, rozlozyc na raty jak cos można dlug i mieć z glowy

mieszkańcy kWSQ
Gość

Panie Sławku – Mława jest z Panem !

XAWERY
Gość

Nie życzę sobie abyś się wypowiadał się za mnie.

człowiek z Ciechanowa
Gość

a gdzie był skarbnik przez poprzednie kadencje i lata….ocknijcie się…. po prostu PSL razem z PiS-em chcą wykończyć naszego burmistrza. Panie Burmistrzu teraz okaże się kto jest za panem, precz z fałszywcami…

Think more
Gość

Jeżeli jesteś z Ciechanowa, to chyba nie powinieneś pisać „naszego burmistrza”, to to nie Twój burmistrz 😀

XAWERY
Gość
człowieku z Ciechanowa—–te swoje rady zostaw dla siebie i swych ziomali,a Mławę zostaw w spokoju, Mławianie wybiorą na pewno swego Burmistrza wybiorą ale wątpie żeby był z PSL a tym bardziej z PIS, a co do PIS moje zdanie jest takie. Nie raz tak bardzo zachwalacie PIS, społeczeństwo swoje, a władza swoje, opozycja swoje—władza swoje.Władza obecna czyli Pis, ma wszelakie cechy władzy komunistycznej—-zero empatii dla innych, zero szacunku dla opozycji, ignorancja wobec wszystkich i wszystkiego. I przeświadczenie o jedynej słuszności ich poglądów, i taki jest PIS pod wodzą człowieka NIKT—i tak samo jak SB-cy wyciągają ludzi z tłumu, nagrywają protesty,… Czytaj więcej »
Dorota
Gość

Amerykanie, specjaliści od zamętu na świecie i podżegacze do wojny na swiecie.

Lutek
Gość

a nie pomyślałeś że ten ktos z Ciechanowa tylko pracuje w Ciechanowie a mieszka w Mławie?? I skoro się wypowiada, to znaczy że zalezy mu na Mławie i jego mieszkańcach?

Sssssss
Gość

Pan Antczak jest sto razy mądrzejszy niż Wy wszyscy razem z tatusiami,poznałem kiedyś

Olka
Gość

Czyżby taktyka przed wyborami? Już krążą ploty że Starosta na Burmistrza a Burmistrz na jego ciepłą posadkę. Interesik w własnym gronie będzie się kręcił dalej i kumoterstwo też.

mławianin
Gość
Jesteś w wielkim błędzie Olka taktyka owszem tylko że w innym układzie. Kowalewski będzie startował na Wójta Radzanowa?, a Starosta będzie promował kandydata o imieniu KONRAD W….dalej sobie dopowiedz, kumoterstwo i układy aż biją po oczach, zastanawiam się czyżbyśmy już oślepli całkiem, że tego nie widzimy. Dlatego tak mocno w tą rozróbę z tymi pismami są zaangażowani obaj, a co z tego wyniknie zobaczymy. Jedno jest pewne to nie koniec tej walki., tylko szkoda bo miast tylko na tym ucierpi, i nie pomoże nawet reklama MEGITZY, a plamy tej nie zmaże Panie Burmistrzu nawet hasanie po estradzie na DNI MŁAWY.2018.… Czytaj więcej »
wpDiscuz