Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Media Expert Mława
Logo
meblolux
Szpulka Mława tkaniny pasmanteria dodatki krawieckie nowo otwarty sklep

Podatek od budynku czy budowli? To ważny wyrok Trybunału Konstytucyjnego


13 grudnia 2017 r. zapadł bardzo ważny dla gmin wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który odrzucił jako niezgodne z Konstytucją stanowisko, że obiekt spełniający definicję budynku może być budowlą. Ma to kluczowe znaczenie przy ustalaniu stawek podatku od nieruchomości dla obiektów takich jak stacje transformatorowe, gazowe,  telekomunikacyjne, silosy czy elewatory.

Słoneczne ogrody Mława

Jak podaje Portal Samorządowy, cytując komentarz Wojciecha Pławiaka eksperta BCC ds. podatku od nieruchomości, orzeczenie to otwiera podatnikom możliwość dochodzenia nienależnie pobranego podatku od nieruchomości wraz z odsetkami nawet od dnia zapłaty podatku do dnia jej zwrotu. A może chodzić o zwrot ogromnych sum, gdyż podatek od nieruchomości jest jednym z największych źródeł dochodów własnych budżetu gminy.

Podatek od nieruchomości naliczany jest zarówno od budynków jak i budowli. Zasadnicza jest jednak różnica w jego stawce. Podatek za budynki płacimy od 1 metra kwadratowego (obecnie maksymalna stawka to 22 zł/m2), a w przypadku budowli jest to stawka w wysokości 2% wartości budowli. Oczywiste jest, że w wymienionych na wstępie przypadkach, wyższy podatek będzie naliczony w przypadku budowli, których wartość z reguły jest znaczna.

Odróżnienie budynków od budowli, nie powinno sprawiać trudności, ustawa o podatkach i opłatach lokalnych, określa cechy budynku. Są to: trwałe związanie z gruntem, wydzielenie z przestrzeni za pomocą przegród, posiadanie fundamentów, posiadanie dachu.

Budowle nie zostały natomiast zdefiniowane w tak precyzyjny sposób, bowiem zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych są to obiekty budowlane w rozumieniu prawa budowlanego , niebędące budynkami lub obiektami małej architektury. Katalog przykładowych budowli został wskazany w przepisach Prawa budowlanego (w katalogu wymieniono m.in. zbiorniki, sieć gazową i elektryczną). Problem pojawia gdy określony obiekt jest w katalogu budowli ale jednocześnie spełnia definicję budynku.

źródło: Portal Samorządowy

oprac. red

Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

1
KOMENTARZE

1500
Anonimowo

dlaczego podatek ma być zwracany z odsetkami skoro podatnik sam deklarował podatek od budowli /składając deklarację, informację/ ?