Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Przedszkole Mały Żaczek ACK Mława nabór na rok 2017/2018
Logo
meblolux

Jan Łukasik i Jerzy Karwowski odznaczeni Krzyżem Wolności i Solidarności


Dwaj działacze „Solidarności” Jan Łukasik z Mławy i Jerzy Karwowski z Unieżyrza zostali odznaczeni nadawanym przez Prezydenta RP na wniosek IPN Krzyżem Wolności i Solidarności. Podczas wczorajszej uroczystości znaleźli się w gronie 57 działaczy opozycyjnych, którym takie odznaczenie nadano. Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się w Centrum Edukacyjnym im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie. Krzyże wręczał prezes IPN dr Jarosław Szarek.

– Państwo powiedzieli wtedy „nie”, to był wybór moralny – aby nie kłamać i nie pobrudzić się tym złem, jakim był system komunistyczny (…) Była Państwa wtedy garstka, a później… miliony. Aż przyszedł czas weryfikacji, jaki był stan wojenny – mówił podczas uroczystości dr Jarosław Szarek. Jak zapowiedział, Instytut Pamięci Narodowej zrobi wszystko, aby przywrócić pamięć o „Solidarności” – tym „wielkim wolnościowym ruchu”, który wlał w serca Polaków nadzieję na życie w niepodległej Ojczyźnie.

Już wcześniej obaj wieloletni działacze „Solidarności” otrzymali honorową odznakę „Działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych”, nadawaną przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Obecnie Jan Łukasik i Jerzy Karwowski znaleźli się w gronie tych niemal 4800 osób dotychczas uhonorowanych tym odznaczeniem.

JK

fot. archiwum prywatne

Jan Łukasik  brał udział w strajku zorganizowanym przez pracowników Zakładów Mięsnych w Mławie 9 października 1980 r., pełniąc funkcję Przewodniczącego Komitetu Strajkowego. Następnie został wybrany Przewodniczącym Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” oraz Komisji Zakładowej w Zakładach Mięsnych w Mławie. Po wprowadzeniu stanu wojennego kontynuował działalność związkową. Zajmował się m.in. kolportowaniem nielegalnych wydawnictw na terenie Mławy. Został zatrzymany w Częstochowie 20 września 1987 r. podczas kolportowania ulotek sygnowanych przez NSZZ „S” i skazany przez Kolegium Rejonowe ds. Wykroczeń przy Prezydencie Miasta Częstochowa na karę grzywny w wysokości 30 tyś. złotych. W kwietniu 1989 r. pan Jan Łukasik był głównym inicjatorem wznowienia struktur Związku w Zakładach Mięsnych w Mławie.

Jerzy Karwowski  w latach 1980 -1981 był działaczem NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych w Ciechanowie. Pełnił także funkcję przewodniczącego Gminnego Komitetu NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych w miejscowości Strzegowo. Był również łącznikiem pomiędzy Ogólnokrajowym Komitetem Założycielskim a Wojewódzkim Komitetem Założycielskim NSZZ „S” RI w Ciechanowie. Brał czynny udział w rejestracji NSZZ „Solidarność Wiejska” w Sądzie Najwyższym w Warszawie 10 lutego 1981 r. Po wprowadzeniu stanu wojennego uczestniczył w różnego rodzaju uroczystościach rocznicowych i spotkaniach działaczy. Pełnił funkcję krajowego łącznika podziemia „Solidarność Wiejska”. Był również sygnatariuszem petycji skierowanej do władz centralnych o uwolnienie uwięzionych za przekonania polityczne, wystosowanej 12 maja 1983 r. przez działaczy NSZZ „Solidarność” RI w Warszawie. Był jednym z organizatorów powołania Wojewódzkiej Rady Rolników „Solidarność”, 2 października 1988 r. i aktywnie zaangażował się w jej działalność.

Pełna lista osób odznaczonych podczas uroczystości w dniu 13 grudnia 2017:

Uhonorowani zostali:

Złotym Krzyżem Zasługi

Lech Stefan GRZEBALSKI

Srebrnym Krzyżem Zasługi

Jarosław Stefan GRUŻDŹ

Krzyżem Wolności i Solidarności

 1. Krystyna Maria BALCER
 2. Marek Kazimierz BARAŃSKI
 3. Marek Andrzej BOROWIK
 4. Władysław BRYLIK
 5. Maria Elżbieta CHRÓŚCIELEWSKA-MEISSNER
 6. Maria Krystyna DŁUŻEWSKA
 7. Waldemar Antoni DUBIŃSKI
 8. Jacek ELGAS
 9. Anatoliusz Ireneusz GALLERA
 10. Eugeniusz Tomasz GÓRSKI
 11. Monika Agata GRAF
 12. Jarosław Stefan GRUŻDŹ
 13. Lech Stefan GRZEBALSKI
 14. Marcin Norbert GUGULSKI
 15. Janina Maria JANKOWSKA
 16. Bożena Małgorzata JAWOROWSKA
 17. Dariusz Krzysztof JAWOROWSKI
 18. Krzysztof Wiesław JAWORSKI
 19. Janusz Tadeusz JĘDRYCH
 20. Robert KALOTA
 21. Henryk KAMIŃSKI
 22. Tomasz KANABUS
 23. Jerzy KARWOWSKI
 24. Karol Jerzy KEMPA
 25. Michał Sławomir KIRPLUK
 26. Kazimierz Bogusław KOBYLIŃSKI
 27. Sławomir Hanusz KRETKOWSKI
 28. Tomasz LIESE
 29. Jan ŁUKASIK
 30. Antoni MACIEREWICZ
 31. Eugeniusz Mieczysław MADEJ
 32. Marek MAJLE
 33. Marek MAZUR
 34. Piotr Aleksander NAIMSKI
 35. Robert NAPIÓRKOWSKI
 36. Jacek Piotr NIESZCZERZEWICZ
 37. Jan Stanisław PARYS
 38. Jacek Juliusz PIKIEWICZ
 39. Tadeusz POKROPEK
 40. Marek Leszek RADKOWSKI
 41. Ewa Teresa RADLICKA
 42. Liliana Maria SONIK
 43. Jerzy Konrad STROJNY
 44. Maria SZELĄG
 45. Marek Maciej SZWECH
 46. Tadeusz Zygmunt TRELA
 47. Piotr Marek TROSZKIEWICZ
 48. Janina Helena UJMA
 49. Krzysztof WICHOWSKI
 50. Janusz Franciszek WRÓBLEWSKI
 51. Krzysztof WYSZKOWSKI
 52. Ryszard Piotr WYŻGA
 53. Jarosław Marek ZDROJKOWSKI
 54. Andrzej ZOZULA

POŚMIERTNIE:

 1. Alicja DOMBROWSKA
 2. Stefania RAJCA
 3. Marek Jerzy TOMASZEWSKI
Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

20 - liczba komentarzy w artykule "Jan Łukasik i Jerzy Karwowski odznaczeni Krzyżem Wolności i Solidarności"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Anonimowo
Gość

a czy ten pan przypadkiem nie zniszczył zakładów mięsnych czy to tylko zbieżność nazwisk

mławianin
Gość

To nie zbieżność nazwisk, to prawdopodobnie ten sam osobnik, który odegrał w tamtym czasie największą rolę że Zakłady zniknęły z mapy miasta, a były przodującym zakładem. No i za tą walkę został KOMBATANTEM, i może witać się z ANTONIM Macierewiczem.

Zawiedziony
Gość

Działacz walczący o wolność, który potrafił powiedzieć „nie” władzy, czemu tym razem nie powiedział – nie? Już nie walczy o wolność? A zdjęcie z panem Antonim – wstyd, dobrze, że z Piotrowiczem nie ma.

z bliska
Gość

Ci działacze kiedyś byli bohaterami??— a w dzisiejszych czasach DOBREJ ZMIANY, w oczach wielu po prostu tchórzami !!!..a nie mogą powiedzieć NIE bo zabrali by im medale i KOMBATANCTWO.

Anonimowo
Gość

Widać,że w codzienniku mławskim jest dość głęboka cenzura siedzi zagorzały PISIOR PRAWDA MOCNO BOLI TO WSTYD ŻE JUŻ DOSZŁO TO DO LOKALNYCH MEDIÓW a USA UPOMNIAŁO ”PIS” O WOLNOŚĆ SŁOWA I WYPOWIEDZI

z bliska
Gość

TROCHĘ PRZESADZASZ–nie narzekajmy bo może być gorzej jak MLASKACZ Z NOWOGRODZKIEJ SIĘ DOWIE—to nam całkiem zablokuje portale. A od czasu do czasu zajrzyj sobie do tv info Kurskiego—Tam to jest dopiero kabaret, który odstawiają niby dziennikarze po szkole OJCA TADEUSZA., chociaż jeden z nich się wyrodził .Red. BOJANOWSKI Z TVN–ZOSTAŁ DZIENNIKARZEM ROKU 2018, nie poszedł w ślady nauczyciela z Torunia.

Anonimowo
Gość

to widać do czego prowadzi tak zwana dobra zmiana jak Kaczyński pożegnał Szydło wręczając jej bukiet kwiatów zachował się jak Judasz

karol
Gość

nie jestem przekonany co do słuszności i zasadności ;
kiedyś dawali odznaczenia za utrwalanie „władzy ludowej”
+ legitymację kombatancką ——————
może to jest powrót do głębokiego prl ?????????

wpDiscuz