Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Przedszkole Mały Żaczek ACK Mława nabór na rok 2017/2018
Logo

Na ulicy wulgaryzmy, plucie i palenie papierosów


Grupki uczniów palących papierosy na ulicy, niewybredne słownictwo, opluty chodnik. Tak wyglądała do niedawna, a może nawet nadal jeszcze tak wygląda ulica Henryka Pogorzelskiego. To mała uliczka biegnąca od ulicy Piłsudskiego przy której  znajdują się dwie szkoły: Zespół Szkół nr 3 i Szkoła Podstawowa nr 3.

KSP Mława nabór

– Uczniowie pobliskiej szkoły średniej (Zespół Szkół Nr 3 – przyp.red.) dają bardzo zły przykład małym dzieciom. Na chodniku słychać tylko wulgaryzmy, wszędzie leżą niedopałki papierosów, a stojąca młodzież wszędzie pluje. Nie chcemy żeby nasze dzieci i wnuki idąc do szkoły „uczyły” się złych nawyków – alarmuje pani Jadwiga, która codziennie zaprowadza i odbiera swojego wnuczka ze szkoły. Tak również mówią inni rodzicie i dziadkowie najmłodszych uczniów Szkoły Podstawowej Nr 3 im. dra Józefa Ostaszewskiego w Mławie.

W myśl reformy edukacji od 1 września tego roku dotychczasowe Gimnazjum nr 2 im. dra Józefa Ostaszewskiego zmieniło się w Szkołę Podstawową Nr 3. Spowodowało to, że do placówki uczęszczają dzieci nawet w wieku przedszkolnym.

– Codziennie rano słychać krzyki i rozmowy pełne wulgaryzmów – opowiada nasza rozmówczyni. – Nie dość, że małe dzieci słyszą brzydkie słowa, to widzą jak ich starsi koledzy plują i zachowują się niestosownie.

Według innych rodziców pełnoletni uczniowie „Teperesów” stojąc na rogu ul. Piłsudskiego i Pogorzelskiego nie kryją się z paleniem papierosów.

– Nie można przejść chodnikiem, wszędzie dym i opluty chodnik. Nawet nie próbujemy reagować, bo boimy się o bezpieczeństwo naszych dzieci – mówi jedna z mam, która prosi o zachowanie anonimowości. Taka sama sytuacja ma miejsce na rogu osiedla Młodych i komisu samochodowego w okolicach przejścia dla pieszych. Tą drogą do szkoły uczęszczają uczniowie zamieszkali na Osiedlu Młodych.

Najgorzej jest w czasie przerw między lekcjami i przed godziną ósmą, kiedy w obu szkołach rozpoczynają się zajęcia. Tak samo jest w czasie kiedy większość uczniów kończy swoją naukę.

– Zwracaliśmy się na początku roku szkolnego do dyrekcji Zespołu Szkół Nr 3 w Mławie, a także do pedagoga z podstawówki. Chwilowo sytuacja się zmieniła, jednak po zaledwie kilku tygodniach znów starsi uczniowie robią to samo – mówi dalej pani Jadwiga.

Zdaniem naszych rozmówców patrole policji i straży miejskiej są bezskuteczne, ponieważ odbywają się w czasie trwania zajęć lekcyjnych. – Nic dziwnego, że policjanci, jak i strażnicy miejscy nie mogą nikogo złapać na gorącym uczynku skoro ich patrole są w czasie trwania zajęć lekcyjnych – kończy mieszkanka Osiedla Młodych.

Sytuację na tej ulicy znają też dyrektorzy obu szkół. To jednak większy kłopot dla dyrekcji ZS nr 3, bo to najczęściej uczniowie tej właśnie szkoły zatrzymują się, bądź wyskakują tam na dymka.

– W przypadku sygnału od rodziców zgłaszamy je policji i straży miejskiej. Są patrole tych służb, szczególnie rano. Młodzież ze SP nr 3 w czasie przerw nie wychodzi poza obręb szkoły. Nie dotarło też do nas, żeby zdarzały się zaczepki młodszych dzieci, problem jest jednak podczas przerw, gdy pojawia się tam młodzież z sąsiedniej szkoły paląca papierosy. Są jednak reakcje służb i wydaje mi się, że problem maleje – mówi Jarosław Jabłonowski dyrektor SP nr 3.

– Wiemy o zjawisku palenia papierosów poza terenem szkoły. W samej szkole mamy czujki dymu, więc uczniowie nie palą w łazienkach. Poza terenem szkoły trudno jest nam eliminować to zjawisko, zgłaszamy straży miejskiej, która miała codziennie kontrolować te okolice. Była rozmowa z dyrektorem SP nr 3. Rano nauczyciele pełnią dyżur również przed szkołą, ale w godzinach późniejszych trudno kontrolować co dzieje się na ulicy. Uważam, że w porównaniu do września jest poprawa o 90 procent. Nie ma już skarg – o działaniach ZS nr 3 mówi dyrektor Stefan Wojnarowski.

 – Rejon szkół SP nr 3 i ZS nr3 objęty jest stałym patrolem Straży Miejskiej. Funkcjonariusze kontrolując go zwracają szczególną uwagę na przebywanie uczniów poza terenem placówek oraz zgłaszane przypadki: palenia papierosów, utrudniania przejścia, a także zaśmiecania miejsc publicznych. W ostatnim czasie nie odnotowaliśmy zgłoszeń dotyczących takich incydentów w rejonie tych szkół – wyjaśnia Magdalena Grzywacz rzecznik prasowy UMM.

Czy zjawisko uda się całkowicie wyeliminować to wątpliwe. Bardziej prawdopodobne, że młodzież będzie szukać sobie spokojniejszego miejsca, by zapalić papierosa. Poprawi to jednak być może sytuację na samej ulicy Pogorzelskiego.

red.

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

34 - liczba komentarzy w artykule "Na ulicy wulgaryzmy, plucie i palenie papierosów"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Mirinda
Gość

Jak tak wszyscy są tolerancyjni to może w szkolnych sklepikach sprzedawać papierosy, alkohol i gumki na banany.

lyceum
Gość

za moich czasów uczniowie palili w toaletach, na korytarzach przy szatniach i w parku

jaWb
Gość

Mochery i jeszcze raz mochery sie zaczynają i wszystko im przeszkadza

234
Gość

dodano zdjęcie gdzie rodzice odprowadzają dzieci do szkoły. Gdzie na tym zdjęciu widać palących uczniów ZS3? Co drugi z tych rodziców pali papierosy i używa wulgaryzmow w domu i jaki to oni świetny przykład dają swoim dzieciom. Najpierw trdeba nauczyć dziecko w domu co jest dobre a co złe a nie pisać takie głupoty w gazecie.

Tomek
Gość

Bo wogóle nie powinna być tam podstawówka skoro jest szkoła średnia ale rodzice mieli prawo wyboru innych szkół to niech teraz nie narzekają

jaro
Gość

kiedyś tanm już była podstawówka…i było dobrez ..

wpDiscuz