Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
meblolux

Ciechanów ma unijne miliony. A my?


Podobno są trzy motory ludzkiego działania – władza, pieniądze i sex. W tym felietonie będzie i o władzy i o pieniądzach. O seksie może innym razem, na użytek tego felietonu zastąpimy go zazdrością, która też potrafi włączyć dobry napęd.

Ciechanów ma unijne miliony. A my? My mamy  najwspanialszego w całej Polsce burmistrza. Pewna piosenkareczka, którą  reklamuje Mława napisała, że nawet zostanie prezydentem. Nie takim zwykłym, jak prezydent Ciechanowa, ale takim najprawdziwszym – Prezydentem RP. Wtedy to dopiero Ciechanów nam pozazdrości.

Jednak podobno każdy ma taką władzę na jaką zasługuje. Z karmą nie ma więc co dyskutować, trzeba ją przyjąć na klatę i tyle. Zresztą wieloletnia rywalizacja, czy jak kto woli antagonizm Mławy i Ciechanowa stały się już niemal przysłowiowe. Podobnie jak wzajemna „miłość”  Warszawy i Krakowa, Bydgoszczy i Torunia,  Kielc i Radomia, by wymienić tylko te znaczniejsze.

W publicznej dyskusji, toczonej w naszym mieście przy okazji wielu różnych spraw dotyczących mieszkańców, często padały odwołania do Ciechanowa, w sensie takim, że jest w czymś lepszy od Mławy.  A to, że dużo większy, a podatki ma niższe niż u nas, a to, że gospodarniejszy – bo sam przejął wpływy ze strefy płatnego parkowania, a to że na budżet obywatelski daje dużo więcej niż my dajemy. Ciechanów nawet ma swoich posłów w liczbie dwóch, czego z kolei my im zazdrościmy.  Nawet szkoła wyższa, choć wspólna, też zostawiła osad goryczy na dnie mławskiej duszy.

Ciechanów jednak ma i wady.  Te z kolei w dyskusji o partnerstwie publiczno – prywatnym podkreśla nasz burmistrz. Za ścieki płacą więcej i w dodatku mają starą oczyszczalnię, a my – w niższej cenie – już niedługo nową, wprost spod francuskiej igły. Zapewne ma też inne, których nie widzimy z mławskiej perspektywy.

Mławianie doskonale wiedzą, że korzenie mławsko – ciechanowskiego antagonizmu tkwią w latach siedemdziesiątych, kiedy to pomiędzy tymi miastami ważyły się losy lokalizacji stolicy województwa. Wygrał wtedy Ciechanów i w ciągu kilkunastu lat tam właśnie trafiały fundusze i nakłady a Mława została daleko w tyle. Po likwidacji województw Ciechanów w części utrzymał swoje wpływy, pozostały delegatury urzędów wojewódzkich i różne powiązania. Ale był to czas, że nasze miasta rozwijały się mniej więcej równomiernie, choć mimo starań Mława nie mogła nadrobić zaszłości.

Za to obecnie odnoszę wrażenie, że Ciechanów znów odskoczył. Zawsze miarą rozwoju są nowe inwestycje. I co tu mówić, Ciechanów nas na tym polu kompletnie deklasuje. Przykłady? Proszę bardzo. Tylko w ostatnim czasie Ciechanów otrzymał ponad 45 mln zł unijnego wsparcia.  37,4 mln zł przeznaczono na rozwój mobilności miejskiej. Będzie centrum przesiadkowe przy dworcu PKP,  208 miejsc parkingowych, 40 stanowisk parkingowych dla rowerów, zatoki autobusowe, chodniki i  ścieżki rowerowe. Powstanie  nowa obwodowa droga gminna wraz ze ścieżkami rowerowymi, chodnikami, zjazdami, zatokami autobusowymi i peronami, oświetleniem i kanalizacją deszczową. Będą zakupione dwa niskoemisyjne autobusy komunikacji miejskiej. I jeszcze dostali 7,7 mln zł na rewitalizację osiedla bloków. Dla nas – tylko pomarzyć.

Na rewitalizację Mława nawet nie złożyła wniosku bo nie zdążyła z formalnościami. Ostatnie poważniejsze pieniądze unijne dla Mławy z tego rozdania, to 4,6 mln zł na budowę Alei św. Wojciecha. Uważny czytelnik – bo są tacy co czytają bardzo uważnie zwłaszcza w godzinach pracy (pozdrawiam!) –  wytknie, że nic nie ma o 14 mln na budowę kanalizacji sanitarnej w Mławie. No to już jest. Te pieniądze (dobrze, że są!) miasto zdobyło po 10 latach niewielkich inwestycji w kanalizację i manipulacji wielkością aglomeracji, przyparte do muru wskaźnikiem unijnej dyrektywy. Trudno też nie odnieść wrażenia, że budowa kanalizacji – zapewne przypadkiem – zbiegła się w czasie z budową oczyszczalni przez prywatną firmę, do której im więcej ścieków wpłynie, tym ta więcej zarobi.

Gdy popatrzymy w tym zestawieniu jeszcze na zdjęcia odnowionego stadionu, na co Ciechanów dostał 1,5 mln zł i porównamy go z naszym stadionem, to znów wraca uczucie, że zostajemy w tyle.

Są jednak obszary, w których bijemy Ciechanów na głowę. Np. burmistrz Sławomir Kowalewski otrzymał tytuł „Lider z powołania” przyznany przez Magazyn „Why Story”. Burmistrz znalazł się w  gronie m.in. marszałków województw: lubuskiego, mazowieckiego i małopolskiego, prezydentów: Gdyni, Płocka Torunia, wójta gminy Kobierzyce w kategorii „Lider rozwoju regionalnego”, a wyróżnienie odebrał „w uznaniu zasług związanych z prospołecznymi działaniami, mającymi na celu poprawę jakości życie mieszkańców oraz stosowaniem pionierskich rozwiązań – np. budową oczyszczalni ścieków w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (nie obciążającego budżet miasta), bezpłatnej komunikacji miejskiej, darmowych  przedszkoli  i ogólnopolskich akcji promocyjnych zachęcających do zamieszkania w Mławie”(cyt. ze strony urzędu miasta).

No i sami widzicie, kudy Ciechanowowi z tymi jego milionami do Mławy?

I postawię jeszcze jedną kropkę nad „i”. Ktoś po przeczytaniu może powie: „to przeprowadź się do Ciechanowa”. Rzecz jednak nie w  osobistych decyzjach. Niech władza bierze przykład z dobrych działań innych, zwłaszcza jak chcemy za nimi nadążyć. I tyle.

Ot, kiedyś tam napotkałem w „internetach” taki wiersz „elki 123”,  którego fragment może być tu świetną puentą.

„Ktoś mądrze napisał
– nie wystarczy zalety mieć,
trzeba ich używać chcieć.
Każdy ma to na co zasługuje,
ale to nie było tak,
że ja nie chciałam,
ja po prostu nie umiałam.
Nie umiem mamić, obiecać,
czy to wada?
A może zaleta?”

ZygZak

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

54 - liczba komentarzy w artykule "Ciechanów ma unijne miliony. A my?"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
multikulti
Gość

Na pewno Mława może się poszczycić tym, że jest to miasto wielu kultur, obok naszej polskiej: romska, koreańska, ukraińska i żydowska… Teraz takie multi jest modne.

Mario
Gość

Burmistrz ma minę nietęgą. Niech posłucha może jakiejś piosenkarki albo piosenkareczki….

Szanowny Panie Pankracy
Gość
Nazwal mnie Pan Showmanem- nie wiem skad takie okreslenie przyszlo panu do glowy na moj temat. Prawda jest, ze nie mam doswiadczenia samorzadowego. Prawda jest, ze byc moze jestem za mlody. Prawda jest, ze nie mam gadanego, jak burmistrz Kowalewski. Prawda jest, ze nie caluje kobiet po raczkach. Prawda jest, ze nie mam zadnej koalicji. Prawda jest, ze jeztem nieustepliwy. Prawda jest, ze nie utozsamiam sie z urzedowym betonem Prawda jest, ze nie mam kolegow biznesmenow, a za przyjaciol pana Arenta, Kozlakiewicza oraz build-majstrow. I prawda tez jest, ze lubie dzialac i nue sluchac polecen z ratusza, ani pogrozek ze… Czytaj więcej »
do \"Szanowny Panie Pankracy\"
Gość

„to i tak bede dzialal na rzecz rozwoju miasta” – czyli moi kochani, nowy dworzec Mława Miasto mamy w kieszeni 🙂 Tak samo jak naprawione drogi i chodniki w naszym pięknym mieście, reaktywację kolejki wąskotorowej, niskie podatki i opłaty napędzające inwestycje i miejsca pracy, nowy stadion, mławską, a nie francuską oczyszczalnię ścieków itd itp. 🙂 Bo przecież to jest również działalność na rzecz rozwoju miasta 😉

z bliska
Gość

–szanowny adwersarzu, wyjmij wreszcie ten dworzec Mława Miasto z kieszeni, i niech wreszcie stanie się faktem że on jest.

z daleka
Gość

Cytat : „będę działał na rzecz rozwoju miasta” – te słowa mówią same za siebie. Skoro Wielki Pan Przewodniczący je wypowiada publicznie to mniemam że nie są to słowa rzucone na wiatr. Dworzec Mława Miasto może w znacznym stopniu przyczynić się do rozwoju Mławy a zatem czekam na efekty.

amos
Gość

Dworzec to już kwestia statystyki. 8 lat obietnic, i już tuż, tuż, już wkrótce, jeszcze trochę cierpliwości i zaufania. Tak jakby świat i reszta miejscowości stałło w miejscu i czekałło akurat na Młławę. Ryby i raki też miały pływać w seraczu

obserwator
Gość

Brawo! Pięknie napisane!!

okiem mławinki
Gość

Trochę z innej beczki. Niedawno natrafiłam na zapowiadany jakiś czas temu w mediach lokalnych teledysk do piosenki Megitzy „Nie ma takiej drogi” inspirowany Mławą. To co zobaczyłam, nie przypadło mi jednak do gustu – już tłumaczę dlaczego. Przede wszystkim liczyłam na to, że zobaczę więcej Mławy, tyle w końcu mamy pięknych albo charakterystycznych miejsc… Tu widzimy głównie park, no dobrze… ale co w tym parku? No tańczą. Ok, ale wokół czego tańczą… no wokół d**y. Nie twierdzę, że nie ma na co popatrzeć, bo przeciwnie JEST piękny motyw przewodni z harmonijką, i to taki, który szczególnie zapewne docenią panowie.

Maro
Gość

reżyser w wywiadzie twierdził, że kręci klip o bałkańskiej miłości… w parku usłanym różami… czy jest sens nazywanie tego piosenką o Mławie?

vega
Gość

a można wiedzieć o jakie interwju chodzi?

Hejter
Gość

Jedno wielkie chałturzyste nieporozumienie.

Maro
Gość
vega
Gość

o dziękuję 🙂

Narcyz
Gość

Chcielibyście żeby chłop się na kwiatach znał 😛

Reksio
Gość

Piosenka taka sobie, ale dzięki harmonijce jest na czym oko zawiesić 🙂

Jarząbek
Gość

Dzięki harmonijce? czy dzięki tyłeczkowi? 😀

Kryśka
Gość

A dlaczego mławski PSL miałby dbać o pozyskiwanie milionów złotych z funduszy europejskich ? Przecież radni opozycyjni i koalicyjni w powiecie mławskim chcieli wysiudać ich na boczny tor.

wpDiscuz