Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Zawkrze zarządzenie wspólnotami
Logo

Próbowali oszukać mławianki metodą „na policjanta”


Trwają czynności mławskiej policji w sprawie czterech zgłoszonych przypadków usiłowania oszustwa metodą „na policjanta”. Do zdarzeń doszło 7 listopada br. Sprawca podawał się za policjanta i mówił, by przekazać mu pieniądze.

Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, sprawca podawał się za policjanta. Pytał, czy starsza osoba dostała wezwanie do stawienia się w komendzie policji i czy słyszała, że jej oszczędności mogą być zagrożone. Aby nie utraciła pieniędzy, należy je przekazać policji w umówiony sposób, ma to także pomóc w schwytaniu sprawców przestępstw. Aby uwiarygodnić swoją wersję oszust sugerował, by jego rozmówczyni zadzwoniła pod numer 997. Tymczasem przestępca, zamiast rozłączyć się, pozostawał na linii. Wybranie numeru 997 z tego samego telefonu skutkowało tym, że rozmówca nadal miał na linii oszusta. Żadna z mławianek nie dała się jednak oszukać, pomogła również konsultacja z najbliższą rodziną.

Ważne jest również to, że mławianki powiadomiły prawdziwych policjantów – dzięki temu natychmiast zaalarmowali oni placówki bankowe, by ich pracownicy zachowali szczególną uwagę, w przypadku gdy osoba starsza będzie podejmowała większą sumę pieniędzy. Postępowanie prowadzi KPP w Mławie.

Policja ostrzega i przypomina

– prawdziwy policjant NIGDY nie poprosi Ciebie o przekazanie mu Twoich oszczędności i nie będzie Cię angażował w policyjna akcję;

– sprawcy oszustw metoda „na policjanta” i „na wnuczka” dzwonią, korzystając najczęściej z numerów stacjonarnych, wybierając je losowo z książki telefonicznej. Jeśli proszą o oddzwonienie pod numer 997 zrób to z innego numeru abonenckiego, na przykład z telefonu komórkowego lub od sąsiada. Powiedz rodzinie o tej sytuacji.

– jeśli podejrzewasz, że zadzwonił do Ciebie oszust, NATYCHMIAST powiadom policję.

– NIGDY nie przekazuj obcej osobie pieniędzy, nie rób przelewów na nieznane konta. Jeśli ktoś, podający się za członka rodziny, prosi Cię o pomoc finansową, skonsultuj to z bliskimi.

źródło: st. asp. Anna Pawłowska

Zobacz także…

Mławianka sprzątała mieszkania i okradała właścicieli

Pięć lat pozbawienia wolności za kradzież portfela?

Oszust internetowy oszukał kilkaset osób. Aresztowała do płońska policja

Pin It
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

Jeszcze nie ma komentarzy, bądź pierwszy!

avatar
1500
wpDiscuz