Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Przedszkole Mały Żaczek ACK Mława nabór na rok 2017/2018
Logo
meblolux

Uwaga na te biedronki


Biedronka w powszechnym odbiorze to owad raczej sympatyczny. Jest bohaterką wielu dziecięcych piosenek i wierszyków, dorośli uważają ją – i słusznie – za sprzymierzeńca w zwalczaniu mszyc.  

Po długotrwałych deszczach obecna poprawa pogody spowodowała, że w naszych domach pojawiły się różne owady: muchy, komary ale też biedronki. Dobrze jednak zwrócić uwagę, czy na pewno są to nasze rodzime, nieszkodliwe owady. W wielu miejscach w Polsce pojawiła się bowiem jej odmiana azjatycka. A na nią lepiej uważać – te gryzą i wywołują alergię.

Biedronka azjatycka, czyli harmonia axyridis – to gatunek chrząszcza. Ten gatunek  biedronki zwany też arlekinami, jest bardzo podobny do naszych rodzimych biedronek, ale biedronka azjatycka może mieć więcej kropek i inne ubarwienie. Mogą to być barwy ciemnopomarańczowej lub czerwonej, czarnej z czerwonymi kropkami albo żółtej z czarnymi kropkami. Biedronka azjatycka może mieć od 0 do 23 kropek. Tuż za głową mają czarny rysunek w kształcie litery „M”.

Korzystając z ciepłej aury biedronki szukają miejsca na przezimowanie. Najczęściej można je spotkać w okolicy okien i kaloryferów. Biedronka azjatycka w sytuacji zagrożenia wydziela żółte kropelki hemolimfy, które mogą wywoływać reakcje alergiczne, zapalenie spojówek, a nawet astmę. Zaś jej ugryzienia są czerwone i swędzące. Pomimo tych wad również arlekiny pozostają tym owadem pożytecznym, więc raczej ich nie zabijajmy. Przed niepożądanymi w domu gośćmi ochroni nas np. siatka na owady zamocowana w oknach.

fot. Wikipedia

oprac. red.

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

4 - liczba komentarzy w artykule "Uwaga na te biedronki"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Biedronek
Gość

te biedronki ciągną do mieszkań zeby skryć się przed nadciągającą zimą i w dodatku podobno gryzą

7kropka
Gość

Od kilku dni zauważyłam właśnie wysyp tych biedronek w mnie w bloku na 4 piętrze. Chodzą po szybie za oknem. Wczoraj naliczyłam ich chyba z 8. Pamiętam też lato spędzane nad morzem, kilka lat temu, setki tych właśnie biedronek w piasku. Nie ma to jak nasza rodzina biedronka siedmiokropka. Mam wrażenie, że już spotyka się ją coraz rzadziej 🙁

Observer
Gość

Te azjatyckie zżerają nasze biedronki, dlatego jest ich mnie. Azjatycka biedronka to szkodnik i trzeba go tępić.-

Jarząbek
Gość

Kilka lat temu podczas upalnego lata był nalot biedronek azjatyckich, w Mławie też się pojawiły w sporych ilościach Są to biedronki górskie, dlatego obsiadały bloki i balkony w nich. Mają one bardzo rożne ubarwienie. Nie wolno ich zabijać na tkaninach czy na ścianach, bo te zafarbują na żółto- pomarańczowy kolor, który jest trudny do usunięcia. Te biedronki są brzydkie i złe, a na dodatek niszczą nasze ładne i pożyteczne biedronki

wpDiscuz