Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Przedszkole Mały Żaczek ACK Mława nabór na rok 2017/2018
Logo
meblolux

Minęło dwieście lat od śmierci Tadeusza Kościuszki. Mława pamięta


Mława pamiętała o dwusetnej rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki – Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej podczas insurekcji, polskiego i amerykańskiego generała, uczestnika wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych w latach 1775–1783.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęła msza św. odprawiona w kościele pw. Przemienienia Pańskiego na Wólce. Po niej uczestnicy przemaszerowali pod Kopiec Kościuszki. Tam zebrani odśpiewali pieśń „Nie rzucim Chryste świątyń Twych” oraz hymn państwowy.  W okolicznościowym przemówieniu postać Tadeusza Kościuszki przypomnieli senator Jan Maria Jackowski oraz poseł Anna Cicholska. Delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów i zapalone znicze.

W uroczystości uczestniczyli parlamentarzyści, władze miasta, stowarzyszenia i organizacje społeczne oraz młodzież z Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 na Wólce.

Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat Rokiem Tadeusza Kościuszki. Jak przypomniano w uchwale, Tadeusz Kościuszko, przywódca ogólnonarodowego powstania zwanego insurekcją kościuszkowską, zajmuje szczególne miejsce w panteonie narodowych bohaterów. Jest symbolem wolności i wzorem patrioty nie tylko dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Tadeusz Kościuszko traktował swoje wojskowe i obywatelskie obowiązki jako służbę dla pomyślności całego narodu. Głęboko wierzył w niezbywalną godność człowieka, którego dobro stawiał na pierwszym miejscu – podkreślono w uchwale.

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

5 - liczba komentarzy w artykule "Minęło dwieście lat od śmierci Tadeusza Kościuszki. Mława pamięta"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
mławianin
Gość

Szanowny Panie Wojciechu, czy naprawdę Pana praca polega na tym aby składać wiązanki i pozować do zdjęć, aby być na pierwszym planie. W tym zajęciu i nie tylko bo jak nikt w Mławie potrafi Pan zmieniać stołki aby móc dalej nosić wiązanki i dlatego w tym jest Pan naprawdę dobry od lat. Myślę że mławianie zmienią to w wyborach 2018, a Wólczanie mają lepszych młodych kandydatów.

Who?
Gość

Nie ma lepszych kandydatow.
Krajewski Wojciech to klasa i szyk.
Bedzie radnym na nastepna kadencje Rady Miasta.

mławianin
Gość

Mogę ci powiedzieć że Ja jeszcze na głowę nie upadłem, aby wspierać i głosować na byłego Sekretarza, Kierownika MOSIR, działacza sportowego, gdzie tylko nie był to nic dobrego z tego nie wynikało, tak jak napisałem dobry jest w tym aby nosić kwiatki??? Klasa i szyk, czy mógł byś przestać żartować, to nie przystoi takiej personie.

mławianin
Gość

WIKIPEDIA, SENATOR JACKOWSKI znowu odwiedził Mławę, czyżby bal się przebywać w Parlamencie z powodu propozycji Kukiza aby w Sejmie zainstalować alkomaty, ma już doświadczenie w tym temacie, ale kiedyś nie było alkomatów i mu się upiekło, i został „zesłany” z Sejmu do Senatu.

Jan
Gość

Paradoksalnie, Pan, którego postępowanie doprowadziło do rozbioru Polski…

wpDiscuz