Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

Od 1 października możesz być wcześniej emerytem


Plebiscyt Najlepszy Radny Miasta Mlawa biezacej kadencji Radni Mlawa glosowanie

fot. pixabay

Od 1 października wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wnioski można było składać już od września. Przez miesiąc w całym kraju wpłynęło ich prawie 200 tysięcy, z czego na Mazowszu ponad 23,5 tysiąca. ZUS wydał już pierwsze decyzje.

ZUS już od miesiąca przyjmuje wnioski emerytalne związane z obniżeniem powszechnego wieku emerytalnego. Z reformy chce skorzystać wiele osób – w Polsce we wrześniu wpłynęło do ZUS prawie 200 tysięcy wniosków pierwszorazowych związanych z obniżeniem wieku. Na całym Mazowszu było ich 23,5 tysiąca, a w północnej części województwa, czyli obszarze działania płockiego oddziału ZUS, 4800 wniosków. Nie trzeba się jednak śpieszyć, ponieważ na emeryturę można przejść w dowolnym momencie, oczywiście pod warunkiem ukończenia 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Pamiętajmy przy tym, że jest to nasze prawo, a nie obowiązek – wybór momentu zakończenia pracy zawodowej należy więc wyłącznie do nas. Warto wcześniej skorzystać z porady doradcy emerytalnego, który wyliczy nam prognozę świadczenia w zależności od wskazanego momentu przejścia na emeryturę.

Decyzje emerytalne

Przez pierwsze 4 dni października Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał w całym kraju już 48 593 decyzji przyznających emerytury w związku z wnioskami wynikającymi z obniżenia powszechnego wieku emerytalnego (Mazowsze: ok. 5 442 decyzji, płocki oddział ZUS 956 decyzji). Do wypłaty w najbliższych dniach i tygodniach zostanie w związku z tym przekazanych w Polsce 42 464 emerytur (Mazowsze: 4 635, płocki ZUS: 878) – pozostałe świadczenia są jeszcze zawieszone, ponieważ czekamy na rozwiązanie stosunku pracy i dostarczenie świadectw pracy naszych klientów. Jest to warunek przejścia na emeryturę, ale później można oczywiście podjąć zatrudnienie.

Średnia wysokość świadczeń na podstawie wydanych decyzji – Polska: kobiety ok. 1541 zł, mężczyźni 2822 zł, płocki ZUS: kobiety ok. 1474 zł, mężczyźni ok. 2338 zł. 71% spośród wskazanych świadczeń zgodnie z wyborem naszych klientów będzie przekazywanych poprzez przelew bankowy (dane ogólnopolskie).

Od złożenia wniosku do pierwszej emerytury

Na przyznanie emerytury ZUS ma 30 dni. Warto jednak doprecyzować, że termin nie zawsze zaczyna biec od momentu złożenia wniosku. W tej sytuacji liczy się moment spełnienia wszystkich warunków do przejścia na emeryturę. Może być to więc data faktycznego ukończenia wieku emerytalnego, która nastąpiła już po złożeniu wniosku (data złożenia wniosku to np. 1 stycznia, ale ukończenie wieku przypada 15 stycznia, wtedy dni liczy się od 15 stycznia). Szczególnym przypadkiem, z którym mamy do czynienia przy reformie emerytalnej, jest graniczna data 1 października. To właśnie tego dnia osoby, które złożyły wnioski we wrześniu, spełnią kryterium wieku emerytalnego i to od tego momentu zaczyna biec 30-dniowy termin na wydanie decyzji. Podobnie będzie, jeżeli w złożonych dokumentach jest jakiś błąd lub braki. Wtedy termin zacznie biec od momentu wyjaśnienia ostatniej okoliczności.Przyszli emeryci powinni także pamiętać o tym, że nie wszyscy będą otrzymywać świadczenie tego samego dnia. ZUS przekazuje emerytury ponad 5 milionom osób, stąd też podzielono tę ogromną operację na kilka terminów wypłat. Wszyscy natomiast będą otrzymywać ją z góry, czyli np. 5 stycznia za styczeń.

źródło: Piotr Olewiński

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

Jeszcze nie ma komentarzy, bądź pierwszy!

avatar
1500
wpDiscuz