Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
meblolux

Katechetka z Wólki ukarana dyscyplinarnie


Komisja dyscyplinarna przy Wojewodzie Mazowieckim w środę 27 września br. zakończyła postępowanie w sprawie Haliny Pszczółkowskiej, katechetki ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Mławie, której zarzucono naruszenie godności oraz nietykalności cielesnej uczniów. Orzeczeniem komisji katechetka została ukarana karą nagany z ostrzeżeniem. To najniższy z możliwych wymiar kary dyscyplinarnej, jaką orzeka się wobec nauczycieli. Orzeczenie komisji dyscyplinarnej pierwszej instancji nie jest ostateczne. Ukaranej przysługuje prawo odwołania się do komisji dyscyplinarnej odwoławczej.

Zarzuty wobec Haliny Pszczółkowskiej, katechetki w SP nr 4 będącej jednocześnie radną miejską pojawiły się w kwietniu br. Dokładnie 25 kwietnia br. do rzecznika dyscyplinarnego przy wojewodzie wpłynął wniosek o wszczęcie postępowania, złożony przez dyrektor szkoły Janinę Wyszkowską. Postępowanie prowadzone przez rzecznika dyscyplinarnego zakończyło się skierowaniem wniosku do komisji dyscyplinarnej o ukaranie katechetki.

Komisja dyscyplinarna w trakcie prowadzonego postępowania przesłuchała kilkunastu świadków, w tym rodziców i nauczycieli oraz zbadała okoliczności sprawy i zakończyła je wydaniem orzeczenia uznającego winę katechetki. Ukarana już zapowiedziała złożenie odwołania od orzeczenia komisji dyscyplinarnej odwoławczej przy Ministrze Edukacji Narodowej.

– Nie znam jeszcze uzasadnienia takiego rozstrzygnięcia. W momencie jego otrzymania zapoznam się z nim, ale na pewno będę się od orzeczenia odwoływać. Obecnie kończy mi się zwolnienie lekarskie i czuję się na siłach, by wrócić do pracy – mówi Halina Pszczółkowska.

Jak już pisaliśmy, komisja dyscyplinarna orzekła najniższy z możliwych wymiar kary. Oprócz nagany z ostrzeżeniem komisja mogła orzec zwolnienie z pracy, zwolnienie z pracy z zakazem przyjmowania ukaranego nauczyciela przez okres 3 lat od ukarania oraz wydalenie z zawodu nauczyciela. Wniesienie odwołania wstrzymuje wykonanie orzeczenia – nie oznacza to jednak, że dyrektor szkoły przywróci do pracy nauczyciela, jeżeli ten został uprzednio zawieszony. W przypadku Haliny Pszczółkowskiej zawieszana była trzykrotnie, dwie decyzje dyrektor szkoły zostały uchylone. Od trzeciej decyzji o zawieszeniu również zostało złożone odwołanie.

Niezależnie  od postępowania dyscyplinarnego toczy się w mławskiej prokuraturze postępowanie w kierunku znęcania się i naruszenia nietykalności cielesnej przez uczniów. Prokuratura w ramach tego postępowania przesłuchuje ewentualnych świadków, w tym dzieci i rodziców ze Szkoły Podstawowej nr 4.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapoznaj się ze szczegółami TUTAJ