Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Zawkrze zarządzenie wspólnotami
Logo

Do 30 września. Wystawa fotograficzna „Mławski Wrzesień 1939″ ze zbiorów Jarosława Janiszewskiego


Galeria „13″ mieszcząca się w Centrum Medycznym w Mławie przy ul. Żwirki 26 zaprasza do obejrzenia ciekawej wystawy fotograficznej pt. „Mławski Wrzesień 1939″ ze zbiorów Jarosława Janiszewskiego znanego w naszym mieście kolekcjonera i znawcy zabytków historii Mławy.

Wystawa z okazji 78 rocznicy wybuchu II wojny światowej i obejmuje 80 czarno-białych fotogramów robionych przeważnie przez niemieckich żołnierzy w czasie pierwszych tygodni okupacji Mławy. Materiał zdjęciowy podzielony jest jak kilka części, który tworzy obraz zbombardowanego i spalonego miasta. Pierwsze fotografie przedstawiają panoramę zniszczonego miasta z lotu ptaka, zrobione ze zwiadowczych samolotów nieprzyjaciela. Następne ukazują wjazd niemieckich wojsk i sprzętu wojskowego do Mławy, patrole niemieckich żołnierzy spacerujących po zgliszczach i ruinach ulic, uśmiechniętych niemieckich żołnierzy fotografujących się nawzajem i ukraińskich żołdaków szukających w gruzach polskiego dobytku. Dalsza część zdjęć przedstawia próbę przetrwania ludności cywilnej np. pokątny handel. Największe wrażenie jednak robią fotografie, które ukazują fale zniszczeń miasta w pierwszych dniach wojny. Ruiny, gruzy, kikuty powypalanych ścian domów, kamienic , zniszczone lejami ulice itp. Ostatnia część obejmuje miejsca, które przetrwały lub zostały częściowo zniszczone np. ratusz, kościół, niektóre kamieniczki w rynku…

Jarosław Janiszewski ur. w Mławie w 1967, z zawodu technik budowlany. Obecnie pracuje jako pracownik firmy przewozowej w Olsztynie. Pasjonat historii Mławy. Kolekcjoner zdjęć, pocztówek, dokumentów, gazet, map, spisów, książek itp., związanych z historią naszego miasta i regionu. Współzałożyciel nieformalnej grupy Mława – Miasto Zabytkowe. Współorganizator i pomysłodawca wielu plenerowych wystaw i pokazów filmów dokumentalnych dotyczących historii Mławy. Darczyńca materiałów archiwalnych (zdjęć ,pocztówek itp.) do tych przedsięwzięć np. „Mława, której nie ma”, „Mława 100 lat temu”, czy „Autorska Mława w latach okupacji niemieckiej”. Założyciel i prowadzący stronę internetową (Janis 67 pl tl ) dotyczący wielu aspektów historii naszego miasta.

W 2002 r. zbudował makietę z zapałek ratusza z sukiennicami – wygląd z 1939, którą można obejrzeć w mławskim muzeum. Drugą pasją Jarka jest sport. Od prawie 40 lat uprawia czynnie tenis ziemny.

Organizatorzy liczą na zainteresowanie nauczycieli, dzieci i młodzieży. Kontakt na lekcję z historią: 608 165 162.

Wystawę można oglądać od poniedziałku do soboty w godzinach otwarcia przychodni do końca września 2017 r.

Nie przegap tego to warto zobaczyć.

Poleca Janusz Dębski opiekun Galerii „13″.

Pin It
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

Jeszcze nie ma komentarzy, bądź pierwszy!

avatar
1500
wpDiscuz