Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
meblolux

Uwaga! Barszcz Sosnowskiego rośnie też w Mławie i okolicach


Barszcz Sosnowskiego to roślina niebezpieczna dla zdrowia ludzi, powodująca ciężko gojące się poparzenia. W soku tej rośliny występują groźne dla ludzi związki – furanokumaryny. Unoszą się w powietrzu i osadzają się na wilgotnej skórze – zwłaszcza w lecie. Jeżeli już doszło do poparzenia, trzeba jak najszybciej przemyć skórę mydłem i od razu skontaktować się z lekarzem. Trzeba też unikać kontaktu skóry ze słońcem.

Na stronie internetowej www.barszcz.edu.pl pojawiła się interaktywna mapa miejsc, gdzie występują rośliny kaukaskich barszczy. Wśród zgłoszonych punktów występowania tej groźnej dla zdrowia rośliny, w naszych okolicach znajduje się Mława, Rumoka, Wyszyny Kościelne, Lipowiec Kościelny, Wieczfnia Kościelna, Dzierzgowo, Rzęgnowo i Iłowo.

Mapę opracował zespół ekspertów, którzy od 2001 roku prowadzą badania dotyczące oceny skali inwazji barszczu Sosnowskiego. Jeżeli znacie miejsce gdzie rośnie ta groźna roślina, można to zgłosić ekspertom. Na stronie znajdziecie również inne przydatne informacje, m.in. jak odróżnić barszcz od innych roślin, obejrzeć galerię zdjęć,  poznać toksyczne właściwości barszczy oraz inne obce gatunki roślin inwazyjnych.

Zobacz link do strony tutaj.

źródło:PSSE w Mławie

oprac. red.

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

3 - liczba komentarzy w artykule "Uwaga! Barszcz Sosnowskiego rośnie też w Mławie i okolicach"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Gość......
Gość

W Szumsku też występuje

maja
Gość

Nie chciałabym spotkać tego na spacerze.

Anonimowo
Gość

To nie łaź po chaszczach 😛

wpDiscuz