Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
meblolux

Jedziesz pod prąd baranie


Trwa oswajanie się kierowców jeżdżącym po ulicach Mławy z nową organizacją ruchu  w centrum miasta. Proces ten przybiera bardzo różne formy. Np. kierowcy sami pomiędzy sobą wymieniają „uprzejmości”, a  policja poucza lub rozdaje już mandaty.

 „Jak jedziesz ty debilko” czy „ jedziesz pod prąd baranie” padało wobec tych kierowców, którzy wjechali pod zakaz i jeszcze nie umieli uznać swojego błędu. Ci, którzy jechali pod prąd i napotkali jadące naprzeciw auto mogli w grzeczniejszej wersji usłyszeć również; „tu jest jeden kierunek”, „ulica jednokierunkowa” „zmiana organizacji ruchu”, „jedziesz pod prąd”. Do rzadkości nie należą również otrąbienie lub przynajmniej mruganie światłami, że coś jest nie tak. Najczęściej jednak ze względu na dobrą pogodę informacje kierowcy wymieniali przez opuszczone w dół szyby pojazdów, stojąc lub dojeżdżając do skrzyżowania. Usłyszeć można było również niezbyt pochlebne opinie o celowości tych zmian i tych, którzy zadecydowali o takiej organizacji ruchu.

Kierowcy najczęściej nie zauważają nowego oznakowania i wjeżdżają w ulicę Narutowicza, jadąc od dworca PKS i skręcając w lewo. Wtedy najczęściej łamią zakaz i jadą pod prąd ulicą Narutowicza do samego końca. Niektórzy, orientując się po czasie, że jadą nieprawidłowo i chcąc szybko zjechać skręcają w prawo w ulicę Wąską i kolejny raz jadą pod prąd. Niektórzy zawracają w ulicy Poświętnej. Są również tacy, którzy tuż po wykonaniu skrętu w Narutowicza wycofują  z powrotem na ulicę Warszawską, co na pewno nie jest manewrem bezpiecznym.

Pierwszego dnia po wprowadzeniu nowej organizacji ruchu w tym rejonie, przez kilka godzin na ulicy Narutowicza stał policjant z drogówki, który zawracał pojazdy nagminnie wjeżdżające pod prąd i pouczał kierowców. Również w poniedziałek około godziny 19-tej na Narutowicza pojawił się patrol policji i policjantki nie nadążały z wypisywaniem mandatów. Na ogół wjazd pod prąd kosztował kierowcę 50 zł., a pod prąd ulicą Narutowicza jeżdżą nawet rowerzyści. Pamiętać też trzeba, że skrzyżowanie ulicy Narutowicza jest wprost pod okiem kamery monitoringu miejskiego. Czy będą wystawiane mandaty na podstawie zdjęć z monitoringu, tego na razie nie wiadomo.

Na razie na szczęście nie doszło do żadnej kolizji w miejscach, gdzie organizacja ruchu się zmieniła. Zapewne też za jakiś czas kierowcy przyzwyczają się do nowej rzeczywistości. Z tej sytuacji płyną jednak pewne wnioski.

Pierwszy, to taki, że zmiany w organizacji ruchu naprawdę powinny być dobrze przemyślane przed wprowadzeniem, a potem odpowiednio wcześniej podane do wiadomości kierowcom i przypominane kilkukrotnie. Drugi – kierowcy nie patrzą na znaki, jeżdżą z nawyku i przyzwyczajenia.

Wydawać by się mogło, że najwięcej problemów będą mieli tu mławscy kierowcy, jeżdżący na „pamięć” i z przyzwyczajenia, czyli zupełnie nie zwracając uwagi na ustawione znaki, ani na linie na jezdni.  I jak wynika z obserwacji, tak właśnie jest. Wcale jednak do rzadkości nie należą auta na obcych rejestracjach, sporo widuje się wjeżdżających tu NDZ i WZU. Może jednak w oznakowaniu w początkowym okresie powinno się znaleźć więcej tablic ostrzegawczych „zmiana organizacji ruchu” i to ustawionych w dobrze widocznych miejscach, a nie w gąszczu innych znaków.

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

16 - liczba komentarzy w artykule "Jedziesz pod prąd baranie"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Ewa
Gość

Wczoraj w przeciągu może ok. 10-15 min. kiedy rozmawiałyśmy z koleżanką pod prąd śmignęły 4 auta.

Kolo
Gość

standard

Kasia
Gość

Mandaty powinny być od razu, prawdziwy kierowca nie jeździ na „pale” tylko zwraca uwagę na znaki drogowe.

Ferdek
Gość

głupiejo w tej Mławie

ola
Gość

za słaba była kampania informacyjna

Jaa
Gość

Wystarczającą „kampanią” są znaki drogowe. Jak ktoś nie umie jeździć, należy mu odebrać prawo jazdy.

ola
Gość

codziennik jako pierwszy chyba napisał a potem podchwyciły inne media i na um-ie się pojawila inf ale moim zdaniem w stosunku do tak radykalnej zmiany to było trochę za mało

Kierowca bombowca
Gość

Dlaczego mamy wbite cos takiego do glowy, ze robimy z siebie ofiary losu? Idac tym tokiem myslenia – to nie wychodz na ulice ktora chodzisz 30 lat, bo akurat dziura tam powstala i noge zlamiesz… Oznakowanie jest widoczne, Policja jest od tego, zeby gapowicza ukarac, a jak chcesz zyc bez zmian, to zamknij sie w sloiku i naklej kartke „Nie otwierac do konca swiata”

wpDiscuz