Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
fiołek alpejski kącik kreatywny codziennik inspiruje
Logo

Szczątków „Puszczyka” i jego żołnierzy nie było w studni


Dziedziniec byłego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ulicy Władysława Stanisława Reymonta w Mławie został już gruntownie przeszukany i przekopany w poszukiwaniu szczątków por. Wacława Grabowskiego „Puszczyka” i jego żołnierzy.  Bez skutku. Ostatnią nadzieją w tym miejscu była była zasypana kamieniami, śmieciami i trocinami studnia. W niej również nie znaleziono ludzkich szczątków.

cdziennik_inspiruje

Od dość dawna akcję poszukiwania miejsca pochówku ciał por. Wacława Grabowskiego „Puszczyka” i zabitych razem z nim pod Niedziałkami w lipcu 1953 roku żołnierzy, prowadzi i finansuje Stowarzyszenie Pontyfikat Papieża Jana Pawła II. Potencjalnym miejscem, gdzie  ciała żołnierzy niepodległościowego podziemia mogły spoczywać był dziedziniec dawnego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Mławie. To miejsce pojawiało się w ustnym przekazie osób pamiętających lata pięćdziesiąte. Za zgodą komendanta wojewódzkiego policji, do której należy część dziedzińca, koparką i ręcznie przekopane zostały miejsca wskazane podczas uprzedniego badania georadarem. Ostatnim badanym fragmentem dziedzińca była zasypana dawno temu studnia. Niestety zbadanie jej wnętrza na głębokość sięgającą ośmiu metrów również nie przyniosło skutku. Ciał żołnierzy nie odnaleziono. Nie oznacza to jednak zakończenia poszukiwań.

– Nadal będziemy poszukiwać szczątków żołnierz – deklaruje Jan Golec, prezes Stowarzyszenia Pontyfikat Jana Pawła II.

Kontynuację prac poszukiwawczych zapowiadał również obecny na uroczystościach w lipcu tego roku w Niedziałkach Zastępca Prezesa IPN Krzysztof Szwagrzyk.

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

3 - liczba komentarzy w artykule "Szczątków „Puszczyka” i jego żołnierzy nie było w studni"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
mlawianin
Gość
Dokładnie widać że to wszystko robią amatorzy z IPN, ale dlaczego nie mogą zrozumieć że UB to był czas zamordyzmu, dawni funkcjonariusze robili co chcieli, jak to jest że przy sąsiadującej poczcie pod schodami znaleziono szczątki ludzkie, i specjaliści w dzisiejszych czasach, nie potrafili zbadać i dojść do tego czyje to szczątki, pochowano je gdzieś na cmentarzu jako bezimienny, , a może była to osoba poszukiwana ??? lub ktoś kogo zamęczono w dawnej katowni UB jak to możliwe że przy takiej technice, pozostawiono tą sprawę bez dokładnych badań, bo jakiś domorosły fachowiec coś tam stwierdził, we mnie cały czas pozostaje… Czytaj więcej »
ciekawa
Gość

ktoś kiedyś mówił o szczątkach zamurowanych w piwnicy budynku przy 3 Maja, pod dzisiejszym Orange

mlawianin
Gość

–Daj spokój ten ktoś to różne rzeczy opowiada, tylko że to co opowiada to wierutne bzdury, był wtedy małym dzieciakiem, i pamięta tylko że chodził z ojcem na ciastka do Sternińskiej

wpDiscuz