Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
meblolux

Akt oskarżenia przeciw byłemu proboszczowi ze Szreńska skierowany do sądu


Prokuratura Rejonowa w Płońsku zakończyła prowadzone od  prawie roku postępowanie przeciwko byłemu proboszczowi parafii Szreńsk, ks. Piotrowi B. Postępowanie zakończyło się skierowaniem aktu oskarżenia do Sądu Rejonowego w Mławie. Ksiądz został oskarżony o dopuszczenie się innych czynności seksualnych wobec dwóch nieletnich (poniżej 15-go roku życia) wówczas dziewcząt, podczas sprawowania funkcji proboszcza w Skępem oraz w Szreńsku. Oskarżony nie przyznaje się do winy.

– W przypadku pierwszej nieletniej, sprawa dotyczy 2003 roku oraz lat 2008 – 2011. W przypadku drugiej, okresu od sierpnia 2015 do maja 2016 r.,  gdzie oskarżony, w krótkich odstępach czasu, z góry powziętym zamiarem, nadużywając zaufania z racji zawodu i pozycji, dopuścił się zarówno wobec pierwszej jak i drugiej małoletniej innych czynności seksualnych, przy czym wobec tej drugiej – wielokrotnie.  Jest to przestępstwo z art. 199 par. 3 KK w zbiegu z art. 200 par.1 KK i takie właśnie zarzuty zostały postawione – informuje rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Płocku, Iwona Śmigielska-Kowalska.

 

– Zarówno w Skępem jak i w Szreńsku rodzice nieletnich angażowali się w działalność w parafii i pozostawali w bliskich kontaktach z księdzem, stąd bliższa znajomość z nieletnimi. W akcie oskarżenia zawarty jest szczegółowy opis zachowań oskarżonego, ze względu jednak na dobro osób uczestniczących w tej sprawie nie chcemy go ujawniać. W przypadku Szreńska zabezpieczono telefony, gdzie zachowała się treść  wiadomości tekstowych wymienianych z nieletnią. Obydwie nieletnie były badane przez biegłych, którzy nie stwierdzili zaburzeń  postrzegania, zapamiętywania i powtarzania. Również oskarżony badany był psychiatrycznie, posiada zdolność do czynności prawnych i może odpowiadać za swoje czyny. Zarówno obrońca jak i oskarżony zapoznał się z aktami,  nie zaprzecza bliskiej znajomości z nieletnimi, nie przyznaje się jednak do zarzucanych czynów  – dodaje prokurator Iwona Śmigielska-Kowalska.

Kiedy sprawa trafi na wokandę, trudno na razie powiedzieć. Należy jednak przypuszczać, że nie wcześniej jak za kilka miesięcy. Prawdopodobny jest też scenariusz, że mławski sąd, z racji tej, że ksiądz Piotr B. pochodzi z Mławy, tu mieszka jego rodzina, nie będzie chciał tej sprawy prowadzić.

JK

Sprawa księdza Piotra B. ma swój początek w czerwcu 2016 r., kiedy to sam zgłosił się do Biskupa Płockiego i przyznał się do czynów niemoralnych z osobą niepełnoletnią. Biskup 21 czerwca 2016 roku odwołał go z funkcji proboszcza w Szreńsku i zawiesił we wszystkich funkcjach duszpasterskich.

30 czerwca rodzice nieletniej z parafii Szreńsk złożyli zawiadomienie do prokuratury, wnosząc jednocześnie o wyłączenie prokuratury mławskiej.

Sprawa trafiła do  prokuratury płońskiej, która 15 lipca 2016 wszczęła postępowanie. Tu  zgłosiła się jeszcze jedna osoba, która była molestowana przez oskarżonego. W tym czasie ks. Piotr B. przebywał w Szczecinie.

Tam właśnie 16 grudnia 2016 usłyszał zarzuty dotyczące dopuszczenia się innych czynności seksualnych wobec dwóch osób nieletnich. Na wniosek prokuratury ks. Piotr B. został w grudniu 2016 tymczasowo aresztowany i przebywa w areszcie w Szczecinie, w tym czasowo na oddziale szpitalnym.

26 czerwca oskarżony został zapoznany z aktami sprawy.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapoznaj się ze szczegółami TUTAJ

15
KOMENTARZE

1500
Zadziwiony

Jak to Sąd może nie chcieć prowadzić sprawy?
To Sąd może tak sobie wybierać co chce , a czego nie chce prowadzić?
Zadaniem Sądu jest chyba niezależne i uczciwe wydanie wyroku w tej sprawi–czy ksiądz Piotr.B jet ulepiony z innej gliny??? Pospolitego złodzieja z Mławy osądzą , a księdza już nie??
Czegoś tutaj nie rozumiem ???
Proszę o wyjaśnienie tej kwestii!!!!

JHM

Ileż plugastwa w tych komentarzach, jak ochoczo zabija się oszczerstwem człowieka a nawet grupę ludzi czyli duchowieństwo chociaż wyrok jeszcze nie zapadł.Warto zwrócić uwagę na zdanie z artykułu „Obydwie nieletnie były badane przez biegłych, którzy nie stwierdzili zaburzeń postrzegania, zapamiętywania i powtarzania” Nadto jak można dawać wiarę płockiej skorumpowanej prokuraturze, która po zabójstwie powiedziała „lepiej sprawy nie drążyć bo więcej osób zginie” i umorzyła śledztwo

Il

Kill

fakt jest taki że 80 % tych batmanów ma coś na swoim koncie. Począwszy od dzieci, nastolatek skończywszy na gosposiach w rezultacie potomstwie. W Boga wierzyłem i wierzył będę ale do kiecaja nie miałem nigdy nic…….. nawet szacunku. Kasę wyłudzać wiedzą jak i nic więcej.

Mława

30 lat jest księdzem i ma znajomości… ona ma 15 lat. Jak myślicie komu uwierzą? Koledzy z Mławy pomogą po cichu!

Murarz

Na takich „Panów” tylko dwie cegły szamotowe zadziałają – jeden plask i do końca życia sopranem śpiewa, a i po głowie głupoty nie chodzą…

Mławianka

Wstyd dla całej rodziny, miasta i kapłaństwa. Zwyrodnialec 🙁

Adam

Myślę że zostanie dobrze osadzony znam go i wiem że ten człowiek nie nadaje się na ksiedza

z bliska

z kogo ksiądz robi debila z siebie czy z ludzi, przyznał się a teraz co zapomniał o tym

Kazo

Z Ciebie na pewno nie robi, bo kompletny z Ciebie debil z bliska

z bliska

Kazo już ci pisałem przestań robić ze mnie DEBILA I IDIOTĘ jak sam nim jesteś, z takimi śmieciami jak TY baranie na tym portalu spotkałem się po raz pierwszy, możesz pisać o mnie co ci tylko ślina na ten parszywy jęzor przyniesie, i pamiętaj że nigdy na takie teksty nie będę milczał, bo winieneś wiedzieć ŻE MILCZENIE JEST CNOTĄ IDIOTÓW—WEZ SOBIE TĄ RADĘ DO SERCA, i nie tylko ty, bo jest wielu takich jak ty którzy ciągle mnie banują, a JA przed takimi idiotami będę się bronił.bo najgorszą rzeczą jest to abym milczał i nie odpowiadał na takie posty jak… Czytaj więcej »

Think more

„Z bliska” wiesz, czasami lepiej milczeć i być podejrzewanym o to, ze jest się głupim niż odezwać się i rozwiać wszystkie wątpliwości.
Czy Ty człowieku wiesz co znaczy słowo: „BAN”, „banować”.
Zajrzyj do słownika języka polskiego, ewentualnie Wikipedii i przestań w końcu bredzić, bo tego co piszesz nie da się czytać. Wszystkich nas już mdli od twoich komentarzy.

z bliska

Zemdliło mnie po twoim poście, no ale cóż i z tym trzeba się mierzyć, jak widzisz jeszcze do tej pory admin jeszcze mnie nie zablokował dostepu na swym forum a więc piszę myślę że sam winieneś zajrzeć do słownika, i wiedzieć że BAN to zarządca okręgu wojskowego na Węgrzech, a ja zgodnie z zasadą Jarosława że w Warszawie będziemy mieli Budapeszt po malutku przygotowuje się do tych zasad, i używam rozumowania Węgierskiego, nie zważając na znaczenie tych słow chociaż żadnym zarządcą nie jestem, ale z dwojga złego wolę już drobne monety ban, myślę że wiesz gdzie one występują, nigdy bym… Czytaj więcej »

z bliska

nie masz innego nicku tylko musisz podszywać się pod mój, nie rób ze mnie idioty jak sam nim jesteś!!