Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
meblolux

Wypoczynek pod palmami


Mam znajomą, której najwyraźniej odbija palma. Nie, nie taka wielkanocna. I nie taka hiszpańska czy karaibska. Taka bardzo swojska, ale nie sztuczna, jak ta z ronda De Gaulle’a. Naturalna. Nasza, rodzima i ojczysta. Spytacie o objawy?  

W Niedzielę Palmową należałoby tak może coś o palmie. Bo palmę mieć trzeba, przynajmniej w tym dniu. Wiadomo. Święta Wielkanocne nawet u osób luźniej związanych z chrześcijańską tradycją mają kilka skojarzeń uniwersalnych. Pierwsze to właśnie „palmy”, czasem właśnie w postaci tradycyjnej, czasem – w naszym klimacie zastąpione bukietem zielonych gałązek brzozy lub koćkami wierzby wstawionymi do wazonu.

Kiedyś, na długo przed Unią Europejską każdy mógł takową kolorową palmę, ręcznie wykonaną nabyć od babci stojącej wedle kościoła. Dziś kolorowe palemki made in China stylizowane na wileńskie, nabędziesz głównie we francuskich i niemiecki supermarketach, rzecz jasna w Mławie.

Gwoli sprawiedliwości stwierdzić trzeba, że nie wszyscy idą na taką łatwiznę. Od kilku lat pojawił się trend powrotu do tradycji wykonywania palm. Choć są miejsca gdzie wykonywanie palm to odwieczna tradycja, jak np. w niedalekiej miejscowości Łyse na Kurpiach, czy w Lipnicy Murowanej koło Bochni. Te miejscowości są chyba najbardziej znane z „palmowej” tradycji. Kto nie był, warto zobaczyć, zwłaszcza procesję z palmami w Niedzielę Palmową w Łysych, bo to naprawdę niedaleko. Tam jest to oczywiste, że palma ma właśnie tak wyglądać. Ma być długa i kolorowa, bo to przynosi długie i szczęśliwe życie.

Takie zwyczaje pojawiają się też w naszym powiecie. Dość tu wspomnieć choćby konkurs na wykonanie najpiękniejszej wielkanocnej palmy w szkole w Starych Kosinach, czy ten na „Mławską Palmę Wielkanocną” dziś rozstrzygany w Mławie. A do tego wszystkie konkursy szkolne i przedszkolne, gdzie też powstają palmy, które często dzieci przynoszą do domu by się nimi pochwalić. Tym jednak, którzy w pośpiechu i natłoku codziennych spraw nie mają czasu na udział w warsztatach wykonywania palm, ani na własnoręczne jej wykonanie rzeczywiście pozostaje nabyć ją na kiermaszu lub w sklepie.

I ten właśnie aspekt, to kolejna charakterystyczna cecha świąt, również tych wielkanocnych.  A dokładnie chodzi o przedświąteczny pośpiech i natłok prac, bez których święta są chyba nieudane.

A więc? We wszystkich sklepach tasiemcowe kolejki. Tłok na parkingach, przynajmniej taki jakby za kilka dni miała wybuchnąć wojna i trzeba zrobić „żelazne” zapasy żywności. Panowie miotają się z wózkami zaglądając co chwila do spisanej na kartce listy zakupów. Panie również się miotają, ale już bez tej kartki. A w domach mycie okien, pranie firan, wietrzenie i gruntowne sprzątanie. Z tej okazji nawet młodzież bezpardonowo odrywana jest od ekranów komputera i dostaje zadanie do wykonania. Wielogodzinne pieczenie, smażenie i gotowanie wielkanocnych przysmaków niektórym spędzają sen z powiek. Niektórzy to naprawdę lubią. Jednak nie wszyscy.

I tu właśnie odbiła palma mojej znajomej. Nie sprząta specjalnie na Wielkanoc. I nie myje okien, bo jak mawia kocha ptaszki i po co któryś ma trzepnąć w przeźroczystą szybę i nabić sobie guza? Pajęczyny też zostawia w spokoju, w końcu każde zwierzątko swój dom mieć powinno. Nie przygotowuje na święta wyszukanych potraw. Gdy trafia się goście, do których kiedyś zajrzy z rewizytą, po cóż mają się stresować co mają na tę okazję przygotować? I ma receptę na wypoczynek pod palmami po polsku. Wkładasz palmy w wazon. Stawiasz przy łóżku. Kładziesz się i wypoczywasz! Prawda, że proste ?

Zyg Zak

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

10 - liczba komentarzy w artykule "Wypoczynek pod palmami"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
realizm po polsku
Gość

Święta, święta i po świętach…

Jupiter
Gość

„Jutro z rana bez gadania, bierz się do jaj malowania. Maluj wszystkie bez wyjątku, i te z majtek, i te z wrzątku. Idą święta wielkiej nocy, maluj jajca bez pomocy, jedno czarne drugie białe i miej życie doskonałe, Idź je święcić jak co roku, te w koszyku nie te w… „

znawca jaj
Gość

Całe farbowane czy tylko ze wzorkiem, zawsze to jakieś urozmaicenie na święta 😉

Gwidon
Gość

Ja tam jaj farbować nie zamierzam – wysypki można dostać…

pisanka
Gość

Nie trzeba zaraz całych farbować, wystarczy strzelić wzorek 😉

drwal
Gość

Może i racja! Teraz jest moda na naturalne…

Parafianka
Gość

Z przyjemnością przeczytałam artykuł. Pamiętajmy, że ŚWIĘTA SĄ W NAS, a nie w tym co na stole

wpDiscuz