Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
meblolux

Ulica ppłk Ślesickiego zamiast ZWM?


Uczennice Gimnazjum Katolickiego w Mławie – Maria Dusza i Magdalena Jurkiewicz – w ramach ogłoszonego przez Kancelarię Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej konkursu, złożyły do Burmistrza Miasta Mława wniosek o zmianę nazwy ulicy Związku Walki Młodych. Chcą, aby jej nowym patronem został weteran spod Mławy ppłk. Stanisław Ślesicki.

Konkurs pod hasłem „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej” ma zasięg ogólnopolski, zaś jego laureaci 1 czerwca 2017 r. zasiądą w ławach poselskich Sejmu Dzieci i Młodzieży. Aby wziąć w nim udział, najpierw uczennice Gimnazjum Katolickiego zebrały informacje na temat patronów ulic Mławy mających związek z komunizmem. Pomogły im w tym spotkania z dyrektorem Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej dr. Leszkiem Arentem i naczelnikiem Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Mława Markiem Polakiem oraz analiza dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej. Następnie, po przedyskutowaniu zagadnienia w swojej szkole, Maria Dusza i Magdalena Jurkiewicz postanowiły, że będą się starały o zmianę patrona ul. Związku Walki Młodych na ppłk. Stanisława Ślesickiego.

„Grupa [ZWM – przyp. red.] realizowała priorytety radzieckiej racji stanu – jej podporządkowywała swoją taktykę propagandową i realizowane akcje, w tym akcje zbrojne” – napisały uczennice w uzasadnieniu wniosku skierowanego do burmistrza Sławomira Kowalewskiego. Ppłk. Stanisława Ślesickiego, walczącego jako oficer 20 Dywizji Piechoty w bitwie pod Mławą i uczestniczącego w obronie Warszawy, wskazały jako nowego patrona związanego ze środowiskiem lokalnym. Jak podkreśliły, po wojnie angażował się m.in. w pracę na rzecz kombatantów, a do ostatnich lat życia uczestniczył w mławskich obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Mławy weteran zmarł 16 września 2015 r.

Inicjatywa dziewcząt zyskała poparcie Rady Pedagogicznej Gimnazjum Katolickiego. Głosowanie nad projektem uchwały w sprawie zmiany nazwy ulicy ma zostać wprowadzone do porządku kwietniowej sesji Rady Miasta Mława.

źródło i fot. UMM

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

10 - liczba komentarzy w artykule "Ulica ppłk Ślesickiego zamiast ZWM?"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Mariusz Staniszek
Gość

Dobry pomysł ! Długo czekałem świetnie

Olek
Gość

Dobry patron na nazwę tej ulicy.Oby się udało.

Mlawianin
Gość

Powodzenia☺☺☺

Edyta
Gość

Dobrze,że młodzi się interesują miastem.

Karol
Gość

Dobra akcja powodzenia dziewczyny.

wpDiscuz