Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
fiołek alpejski kącik kreatywny codziennik inspiruje
Logo

Jeden leczy, drugi truje. Gdzie wypatrywać w lesie wiosny?


Pierwsze oznaki wiosny w przyrodzie to nie tylko wracające do gniazd bociany. To także zaczynające kwitnąć wczesną wiosną kwiaty, zioła, byliny, krzewy i drzewa. Dziś przedstawimy wam dwie wczesnowiosenne rośliny. Każda z nich jest piękna, ale posiada diametralnie odmienne właściwości.

Biuro architektoniczne KB Projekt

Zawilec gajowy – gatunek byliny należący do rodziny jaskrowatych. Masowo zakwita podczas przedwiośnia, ozdabia lasy liściaste i mieszane w niemal całej Europie.  Jest to roślina trująca, podobnie jak wszystkie gatunki z rodziny jaskrowatych. W wyniku kontaktu z rozgniecioną rośliną lub z jej sokiem na skórze pojawia się zaczerwienienie i obrzęk, piekący ból i pęcherze. Dłuższy kontakt prowadzi do rozpadu tkanki. Niebezpieczne może być potarcie oczu lub ust nieumytą dłonią po zrywaniu kwiatów, zwłaszcza w przypadku dzieci – powstać mogą dokuczliwe stany zapalne.

Podbiał pospolity – gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Naparem z podbiału leczyli już starożytni medycy – Hipokrates, Galen i Pliniusz. Bł. Hildegarda stosowała go przy wszystkich chorobach piersiowych i jako środek wykrztuśny. Przy astmie i przewlekłym kaszlu, a także podczas zapalenia oskrzeli wdychano przez rurkę dym z korzeni tej rośliny spalanych na węglu z drzew cytrusowych. Palono też – tak jak papierosy – jej specjalnie wysuszone i zwinięte liście. Wykorzystywano podbiał do leczenia schorzeń skórnych: ran, czyraków, wrzodów, ropni, odcisków, oparzeń, pękających brodawek u kobiet karmiących oraz przy tzw. róży i uporczywych bólach głowy.

Gdy napotkacie którąś z tych roślin podczas leśnego spaceru, pamiętajcie wiosna już blisko. Zawilec napotkany  koło Dzierzgowa, podbiał kwitnie w Dunaju.

red.

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

Jeszcze nie ma komentarzy, bądź pierwszy!

avatar
1500
wpDiscuz