Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Media Expert Mława
Logo
meblolux
Szpulka Mława tkaniny pasmanteria dodatki krawieckie nowo otwarty sklep

Kończy ci się ważność dowodu osobistego? To musisz wiedzieć!


Dokładnie 10 lat temu masowo w całym kraju były wydawane nowe, plastikowe dokumenty tożsamości. Teraz kończy im się ważność. Dlatego też w mławskim urzędzie można spodziewać się kolejek.

Słoneczne ogrody Mława

O sprawdzenie wpisu w dowodzie osobistym, czy nie kończy się jego okres ważności apelował burmistrz Sławomir Kowalewski na sesji rady miasta w dniu 28 lutego. Zwracał uwagę, że mija właśnie okres ważności wydawanych masowo dziesięć lat temu dokumentów. Urząd miasta zachęca, aby pomyśleć o tym wcześniej – pozwoli to uniknąć stania w długich kolejkach w Wydziale Spraw Obywatelskich i zaoszczędzi nam czasu.

Pamiętajmy, że brak ważnego dowodu osobistego może nam skomplikować skuteczne załatwianie wielu czynności urzędowych, m.in. w bankach.

Warto już dziś sprawdzić datę ważności dowodu osobistego i w przypadku zbliżającego się końca terminu złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu. Formularz można pobrać z internetowego Biuletynu Informacji Publicznej – wejdź tutaj – lub wziąć z pokoju nr 10 ratusza i wypełniony tamże złożyć. Na nowy dokument – wydawany bezpłatnie – czeka się średnio ok. 2-3 tygodnie, choć w przypadku długich kolejek ten czas może się wydłużyć.

Osobiste złożenie wniosku nie jest oczywiście jedyną formą wymiany dokumentu.  Osoby dysponujące podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym mogą złożyć wniosek o wymianę dowodu przez internet.

Co zrobić by skorzystać z możliwości elektronicznego składania wniosku o nowy dokument? Należy wejść na stronę www.epuap.gov.pl . Tam, już na samej górze widoczny jest baner, który po kliknięciu przekierowuje w odpowiednie miejsce. Po zalogowaniu przy pomocy Profilu Zaufanego (eGO), należy wypełnić wniosek i załączyć do niego zdjęcie, po czym podpisać wniosek przy pomocy Profilu Zaufanego (eGO) i wysłać elektronicznie do urzędu.

Jeśli nie mamy jeszcze Profilu Zaufanego (eGO), możemy go w prosty i szybki sposób założyć, a potwierdzić (bez konieczności odwiedzania urzędów) za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Obecnie możliwość taką oferują swoim klientom banki PKO BP, ING oraz Millennium.

Dzięki temu w obu przypadkach można zaoszczędzić jedną wizytę w urzędzie. Po odbiór gotowego dowodu trzeba jednak udać się do urzędu osobiście.

JK

fot. UMM

 

Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

KOMENTARZE

1500