Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Sławomir Kowalewski kandydat na burmistrza Mława 2018 samorządowcy Mława powiat mławski
Logo
Czarnecka Bielska
Szpulka Mława tkaniny pasmanteria dodatki krawieckie nowo otwarty sklep

Dziś Dzień Mężczyzn. Panowie, życzymy Wam wszystkiego najlepszego!


fot. Pixabay

Marek Kiełbiński kandydatna burmistrza Mławy PiS

8 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Rozsądek podpowiada, że skoro swoje święto posiadają kobiety, również mężczyźni muszą mieć poświęcony im dzień w roku. Jest tak w istocie, ale historia Dnia Mężczyzny nie jest jednak tak prosta i jednorodna, jak w przypadku święta kobiet.

W Polsce przyjęło się, że Dzień Mężczyzn obchodzimy 10 marca, ponieważ tego dnia w Kościele katolickim wspomina się 40 Świętych Męczenników z Sebasty. Byli to żołnierze XII legionu rzymskiego zwanego Błyskawicą, żyjący w 4 wieku naszej ery, których cesarz Licyniusz, władca wschodniego Cesarstwa Rzymskiego, próbował siłą zmusić do porzucenia chrześcijaństwa. Żołnierze ci nawet w obliczu pewnej śmierci nie porzucili swojej wiary i zostali w ten sposób męczennikami i świętymi Kościoła katolickiego.

Na świecie jednak tradycja ta nie jest łączona z Dniem Mężczyzn. Zamiast tego święto obchodzone jest 19 listopada z inicjatywy Trynidadu i Tobago przy wsparciu Organizacji Narodów Zjednoczonych od roku 1999. Obecnie Dzień Mężczyzn obchodzony jest tego dnia jako symbol równości płci między innymi w Australii, Chinach, Ghanie, Holandii, Indiach, Irlandii, Jamajce, Kanadzie, Malcie, Mołdawii, RPA, Singapurze, USA, Węgrzech, Wielkiej Brytanii i Włoszech. Statystycznie rzecz biorąc Dzień Mężczyzn przypada właśnie w dniu wskazanym przez ONZ.

Wiele krajów jednak, podobnie jak Polska, obchodzi to święto w innym dniu. Przykładowo w Rosji nieoficjalnie Dzień Mężczyzn przypada 23 lutego (dawne święto Armii Czerwonej), w Rumunii święto obchodzone jest 9 marca, w Brazylii 15 lipca, a w Norwegii 9 września.

Z roku na rok coraz chętniej świętujemy też Dzień Mężczyzn (nie mylić z Dniem Chłopaka przypadającym 30 września!). Stąd wszystkim Panom portal codziennikmlawski.pl życzy wielu wspaniałych chwil, sukcesów i spełnienia marzeń!

red.

Udostępnij:
Henryk Antczak
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

2
KOMENTARZE

1500
Max

No to zdrówko panowie!

Ann

Wszystkiego najlepszego! 🙂