Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Przedszkole Mały Żaczek ACK Mława nabór na rok 2017/2018
Logo

Dziś Dzień Mężczyzn. Panowie, życzymy Wam wszystkiego najlepszego!


fot. Pixabay

KSP Mława nabór

8 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Rozsądek podpowiada, że skoro swoje święto posiadają kobiety, również mężczyźni muszą mieć poświęcony im dzień w roku. Jest tak w istocie, ale historia Dnia Mężczyzny nie jest jednak tak prosta i jednorodna, jak w przypadku święta kobiet.

W Polsce przyjęło się, że Dzień Mężczyzn obchodzimy 10 marca, ponieważ tego dnia w Kościele katolickim wspomina się 40 Świętych Męczenników z Sebasty. Byli to żołnierze XII legionu rzymskiego zwanego Błyskawicą, żyjący w 4 wieku naszej ery, których cesarz Licyniusz, władca wschodniego Cesarstwa Rzymskiego, próbował siłą zmusić do porzucenia chrześcijaństwa. Żołnierze ci nawet w obliczu pewnej śmierci nie porzucili swojej wiary i zostali w ten sposób męczennikami i świętymi Kościoła katolickiego.

Na świecie jednak tradycja ta nie jest łączona z Dniem Mężczyzn. Zamiast tego święto obchodzone jest 19 listopada z inicjatywy Trynidadu i Tobago przy wsparciu Organizacji Narodów Zjednoczonych od roku 1999. Obecnie Dzień Mężczyzn obchodzony jest tego dnia jako symbol równości płci między innymi w Australii, Chinach, Ghanie, Holandii, Indiach, Irlandii, Jamajce, Kanadzie, Malcie, Mołdawii, RPA, Singapurze, USA, Węgrzech, Wielkiej Brytanii i Włoszech. Statystycznie rzecz biorąc Dzień Mężczyzn przypada właśnie w dniu wskazanym przez ONZ.

Wiele krajów jednak, podobnie jak Polska, obchodzi to święto w innym dniu. Przykładowo w Rosji nieoficjalnie Dzień Mężczyzn przypada 23 lutego (dawne święto Armii Czerwonej), w Rumunii święto obchodzone jest 9 marca, w Brazylii 15 lipca, a w Norwegii 9 września.

Z roku na rok coraz chętniej świętujemy też Dzień Mężczyzn (nie mylić z Dniem Chłopaka przypadającym 30 września!). Stąd wszystkim Panom portal codziennikmlawski.pl życzy wielu wspaniałych chwil, sukcesów i spełnienia marzeń!

red.

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

2 - liczba komentarzy w artykule "Dziś Dzień Mężczyzn. Panowie, życzymy Wam wszystkiego najlepszego!"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Max
Gość

No to zdrówko panowie!

Ann
Gość

Wszystkiego najlepszego! 🙂

wpDiscuz