Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
kursy koparki koparkoladowarki oskar
Logo

„Sobieskiego” nie dostaniesz w banku, ale możesz kupić w internecie


Nowy banknot o nominale 500 zł z wizerunkiem Jana III Sobieskiego pojawił się na rynku 10 lutego. Tego dnia pod Narodowym Bankiem Polskim w Warszawie już od rana ustawiła się długa kolejka chętnych do jego nabycia.

Jak można było przewidzieć, nie chodziło tylko o to, by powiększyć swoje zbiory numizmatów. Niemal natychmiast „Sobieski” pojawił się na aukcjach internetowych. Ta „pięćsetka” warta jest  550 – 700 zł, cena zależy głównie od oferenta, no i numeru serii. Najlepiej jeżeli są to początkowe numery serii AA.

Tak jak zapowiadano nowe banknoty 500 zł będą służyły głównie jako zapas strategiczny gotówki w NBP, a więc przynajmniej w najbliższym czasie nie trafią one do powszechnego obiegu. Zapewne stąd ogromne zainteresowanie kolekcjonerów.

– Do sprzedania NOWY banknot o nominale 500 zł JAN III SOBIESKI, z pierwszych serii AB. Idealny dla kolekcjonerów! Data 16 luty 2016, w obiegu 2017. Seria: AB8730008 – takich i podobnych ogłoszeń jest w internecie całkiem sporo. Sporadycznie jednak ceny transakcji przekraczają kwotę 700 zł. Najczęściej „Sobieski” sprzedaje się w aukcjach z opcją „kup teraz” za około 550 zł.

Pomimo, że nowym banknotem moglibyśmy zapłacić w sklepie, to jednak przynajmniej na razie w powszechnym obiegu będzie wyjątkową rzadkością. Na co dzień w obiegu gotówkowym – według NBP –  posługujemy się banknotami stuzłotowymi z podobizną Władysława II Jagiełły. Poczet królów w naszych portfelach uzupełniają potem kolejno: Zygmunt I Stary ( 200 zł), Kazimierz II Wielki ( 50 zł). Wyjątkiem w tym gronie jest Mieszko I, którego podobizna widnieje na popularnej dziesięciozłotówce. Nie dane mu było dostąpić królewskiego tytułu, choć tworzył Państwa Polskiego.

red.

Pin It
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

Jeszcze nie ma komentarzy, bądź pierwszy!

avatar
1500
wpDiscuz