Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
meblolux

Dzierzgowo. Radni przeciw projektowi dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego


Radni jednogłośnie odrzucili projekt uchwały w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. Projekt taki pojawił się w porządku sesji rady na wniosek wójta  dopiero w dniu obrad.

W projekcie uchwały zaplanowane było przekształcenie dotychczasowych sześcioklasowych szkół podstawowych w Dzierzgowie i Rzęgnowie w szkoły ośmioklasowe. W strukturę ośmioklasowej Szkoły Podstawowej w Dzierzgowie od 31 sierpnia br. miało być włączone Publiczne Gimnazjum w Dzierzgowie, gdzie dotychczasowi gimnazjaliści klas I i II ukończyliby swój stopień edukacji.

Dyskusja nad projektem uchwały była krótka, głos zabrało jedynie dwoje radnych i oba głosy były za nie podejmowaniem takiej uchwały.

– Z automatu te szkoły staną się szkołami 8-klasowymi. Nikt samorządu się nie pytał, czy jesteśmy przygotowani. A dzisiaj co? Obligatoryjnie musimy podjąć uchwałę. Nie wiem jakie będzie stanowisko wysokiej rady, ale ja za taką uchwałą głosować nie będę – zadeklarowała radna Magdalena Nowicka.

– Jest wiele niedomówień, aczkolwiek są też inne przesłanki, żeby w naszej gminie takiej uchwały nie było – dodała.

– Na terenie naszej gminy prawo oświatowe było wielokrotnie łamane. Jeżeli podejmiemy tę uchwałę, że szkoła podstawowa ma wchłonąć gimnazjum i wysoko kwalifikowana kadra (gimnazjum – red.) ma podlegać pod kierownika placówki, który że tak powiem, budzi szerokie wątpliwości co do jego kompetencji i zaufania w środowisku i na zewnątrz, w stosunku do której brak jest współpracy z organem prowadzącym i z radą. Uważam, że na dzień dzisiejszy taka uchwała nie powinna być przyjęta –  argumentował radny Krzysztof Czerwiński.

– Nadszarpnięte będzie dobre imię szkoły i Dzierzgowa. Najpierw trzeba zrobić fundamentalny porządek w tej szkole, a dopiero potem zająć się uchwałą – dodał radny.

Ponieważ nie było już innych głosów w dyskusji, przewodniczący rady zarządził głosowanie, które zakończyło się zgodnym odrzuceniem wniesionego projektu.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapoznaj się ze szczegółami TUTAJ