Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
fiołek alpejski kącik kreatywny codziennik inspiruje
Logo

Na 99% jestem przekonany że nasz szpital znajdzie się w sieci


To już postanowione. Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt dotyczący utworzenia systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, czyli tzw. sieci szpitali.

cdziennik_inspiruje

Zmieni się jednak zapowiadany wcześniej na lipiec 2017 roku termin wejścia w życie nowych przepisów. Jeżeli plany rządu zaakceptuje parlament, zaczną one obowiązywać od 1 października 2017.

Według zapowiedzi ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła żaden szpital powiatowy nie będzie zlikwidowany, jeśli jest jedynym w powiecie, a ustawa formułuje jasne kryteria włączenia placówek do sieci. Te kryteria oznaczają, że w sieci będą mogły znaleźć się szpitale, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i w których funkcjonuje izba przyjęć, albo szpitalny oddział ratunkowy.

Według tej ministerialnej deklaracji mławskiemu szpitalowi nie grozi sytuacja, że znajdzie się poza siecią i będzie musiał walczyć o kontrakty i przetrwanie.

O znaczenie planowanych zmian dla SP ZOZ w Mławie zapytaliśmy dyrektora Jacka Białobłockiego.

– Na 99% jestem przekonany że nasz szpital znajdzie się w sieci. Co do istoty pomysłu jest w tym sens, żeby szpitale nie rywalizowały ze sobą w sposób nieskoordynowany. Fajna jest zapowiedź ryczałtu, będę wiedział ile mam pieniędzy, ale jest również niebezpieczeństwo. Ryczałt ma być ustalany w wysokości wykonania kontraktu z 2015 roku, a kontrakty co roku rosły w granicach 1 -2%. Taki szpital jak nasz na I stopniu retencyjności ma utrzymać oddziały internistyczny, chirurgiczny, ginekologiczno-położniczy, dziecięcy oraz izbę przyjęć bądź Szpitalny Oddział Ratunkowy. Nie wiemy na razie co z finansowaniem dotychczasowego Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej – mówi dyrektor Białobłocki.

– W nowym systemie zaistnieje też pokusa, aby brać ryczałt i nie mnożyć kosztów. Powinny być mechanizmy, które zachęcą do leczenia – dodaje nasz rozmówca.

Według rządowych założeń na funkcjonowanie nowego systemu przeznaczone będzie ok. 91 proc. środków, z których obecnie finansowane jest leczenie szpitalne. Ryczałt dla „sieciowego” szpitala będzie oparty na poprzednich okresach rozliczeniowych i będzie zależał od poziomu aktywności szpitala, który uzyska stabilne finansowanie na 4 lata.

Przy planowanym pierwotnie wejściu nowych przepisów w życie od 1 lipca 2017 roku, NFZ miał ogłosić listę szpitali, które znajdą się w sieci do końca marca tego roku. W momencie, kiedy przesuwa się termin utworzenia sieci na 1 października, najpewniej przesunie się też termin ogłoszenia listy szpitali, które w sieci się znajdą.

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

1 Komentarz w artykule "Na 99% jestem przekonany że nasz szpital znajdzie się w sieci"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
kot
Gość

To dobrze, w powiecie potrzebny jest szpital . I nocna pomoc, i SOR.

wpDiscuz