Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
meblolux

Mława. Brakuje rąk do pracy


W powiecie mławskim w utrzymywał się spadkowy trend stopy bezrobocia. Co prawda styczeń 2017 sprawił, że urząd pracy miał zarejestrowane o 133 osoby bezrobotne więcej niż w grudniu 2016 roku, ale pracownicy nadal są pilnie poszukiwani. Takie zapotrzebowanie występuje przede wszystkim w branży elektronicznej.

Nabór pracowników prowadzi przede wszystkim nowa spółka koreańska w Mławie – Heesung Electronics Poland. Chce zatrudnić inżynierów produkcji, techników, monterów podzespołów i zespołów elektronicznych, pracowników magazynowych. Takie nabory spółka prowadzi  przy współpracy z powiatowym urzędem pracy, ale również za pośrednictwem agencji zatrudnienia.

 – Już od dłuższego czasu stosujemy zasadę organizowania giełd pracy. Ostatnie Targi Pracy dla branży elektronicznej miały miejsce 10 lutego. Firmy i agencje biorące udział zgłosiły zapotrzebowanie na około 150 pracowników. My zaprosiliśmy na nie około 200 osób bezrobotnych, ale giełda jest dostępna również dla osób poszukujących pracy – mówi Witold Żerański dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Mławie.

Dlaczego jednak nie udaje się nawet w takiej bezpośredniej formie jaką są targi pracy znaleźć  pracowników chętnych do podjęcia pracy w tej branży?

  – Skorzystanie osób bezrobotnych z oferty pracy w branży elektronicznej – przede wszystkim na tych najniższych stanowiskach – jest bardzo utrudnione ze względu na kłopoty z dojazdem z terenu powiatu. W tej branży bowiem praca odbywa się w systemie zmianowym, a oferowane stawki są na poziomie wynagrodzenia minimalnego –  wyjaśnia dyrektor Żerański.

 W 2016 stopa bezrobocia sukcesywnie spadała. W styczniu 2016 roku zarejestrowanych w urzędzie pracy było 3861 osób, w tym 2006 kobiet. W grudniu tych osób było już 2753, w tym 1497 kobiet. Co prawda stopa bezrobocia w powiecie mławskim jest i tak wyższa niż w kraju czy w województwie mazowieckim, tym niemniej utrzymywał się stały trend spadkowy. Czy rok 2017 przyniesie dalszy spadek liczby osób bezrobotnych, a pracownik będzie na rynku pracy deficytowy i poszukiwany? Na odpowiedź na to pytanie musimy jednak poczekać.

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

11 - liczba komentarzy w artykule "Mława. Brakuje rąk do pracy"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Mławianin
Gość

Godna płaca ale również właściwa atmosfera i traktowanie ludzi to podstawa pozyskania dobrego pracownika,w imię zasady żyj i pozwól na to również innym.
Będąc na ostatnich targach pracy w Mławie usłyszałem od Pani która miała godnie reprezentować i zachęcać do pracy w firmie [wymoderowano] niesamowitą wypowiedź.Cytuję
„Znowu nam się zwali dziś ta hołota…..”.Czy muszę coś jeszcze od siebie dodawać?

minionek
Gość

Mocne… kobieta powiedziała co myśli ale może powinna poszukać innej pracy skoro ta ją męczy

Zawiedziony obywatel Polski
Gość

Pracodawco Ukrainiec wyjedzie a my Polacy zostaniemy wtedy to co zyskaleś z leni Ukraińców stracisz na szukanie specjalistów z Polski powodzenia w przyszłości

Obywatel
Gość

Godna płaca, szanowanie pracownika a nie przerzucanie z firmy do firmy aby nie podpisać stałej umowy a pracownicy będą. Pracodawcy wolą jednak zatrudnić obcokrajowca za mniejszą stawkę i pracującego po 12,16 godzin, korzystając jednocześnie z ulg podatkowych.

Pompom
Gość

Ludzi wina jeden drugiego by zjadł hołota i nic więcej nie brak kamer bo sami się gniebio za te miliony dzikie polaczki

Pluch
Gość

Niech firmy zaczną szanować ludzi. Przykład firmy DY gdzie najważniejsza ilość a polak jest traktowany gorzej nic nie wiadomo co. Jak podniosą place i pracownicy będą traktowani będą wiedzieć że na drugi dzień nikt nie będzie wymuszal ilości względem mobbingu to i chętni się znajdą.

wpDiscuz