Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
ŻAK lider szkoł policealnych w Polsce
Logo

Chodniki trzeba odśnieżać i posypywać


Urząd miasta przypomina mieszkańcom o obowiązku odśnieżania i usuwania lodu z chodników przyległych do naszych nieruchomości. Obowiązek ten wynika z ustawy o utrzymaniu czystości i  porządku w gminach, jak i zapisów Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Mława.

– Zima to trudny okres dla wszystkich użytków ruchu i wymaga zrozumienia oraz cierpliwości. Straż miejska stara się współpracować z mieszkańcami, unika sytuacji „egzekwowania obowiązku” – prosi, przypomina, pomaga. Właścicieli posesji, których domy bezpośrednio sąsiadują z chodnikami, prosimy, aby stosowali się do zapisu Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Mława, który mówi, że uprzątnięte błoto, śnieg, lód należy złożyć na skraju chodnika. Gromadząc je w ten sposób tworzy się także naturalną osłonę odśnieżonego przejścia dla pieszych przed zasypywaniem go przez przejeżdżające pługi – podaje  Magdalena Grzywacz rzecznik prasowy UMM.

W zimowej praktyce to często spotykana sytuacja, kiedy przejeżdżający ulicą pług zsuwa na bok zgarniany ze środka ulicy śnieg. Spycha go na odśnieżone zwykle już wcześniej przez właścicieli posesji chodniki i wjazdy. Wygląda na to, że jedyną radą na to jest usypanie śnieżnego wału na skraju chodnika.

JK

Pin It
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

13 komentarzy

  1. ola 10/02/2017 o 05:39

    Kiedy chodnik odśnieża właściciel nieruchomości?

    Za chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Jeżeli zatem chodnik przylega bezpośrednio do ogrodzenia domu, obowiązek odśnieżania spoczywa na właścicielu nieruchomości. Jeżeli między chodnikiem a granicą działki jest pas zieleni, odśnieżyć powinna już gmina. Śnieg, który uprzątnie z chodnika właściciel, powinien zostać usunięty przez zarządcę drogi. I tyle na temat jeśli jest pas oddzielający chodnik niech odśnieża zarządca drogi za to w końcu bierze porządną kasę .

  2. Mławiak 09/02/2017 o 22:00

    Mieszkam w sąsiedztwie domów TBS tam codziennie rano po opadach jeździ mały ciągnik i odśnieża chodnik przylegający do tych budynków a miasto nie może zainwestować w taki sprzęt, miasta nie interesuje że jak przychodzi lato i jest burza i leci do mnie woda z ulicy i zalewa bo wjazdy do bramy są niższe niż chodnik ale za śnieg na chodniku to by karali to jest polityka.

  3. pankracy 09/02/2017 o 17:05

    Kiedy trzeba odśnieżać, chodnik jest mój. Ale kiedy na tym samym chodniku chcę wypić piwo przed domem, nagle staje się on miejscem publicznym..

    • Jan 09/02/2017 o 22:18

      Chodnik Pankracy jest cały czas publiczny, czy pijesz na nim piwo, czy go odśnieżasz. Tylko państwo nałożyło na ciebie obowiązek odśnieżania a piwa pić zabroniło. Ot taki kaprys władzy

      • pankracy 09/02/2017 o 23:59

        Doskonale wiem że chodnik jest cały czas publiczny – z publicznych pieniędzy jest wykonany. Ironią jest jednak to że kiedy spadnie śnieg to o dziwo jakoś z tych samych publicznych pieniędzy nie jest finansowane odśnieżanie tego chodnika.

  4. pawełz 09/02/2017 o 09:39

    A może ktoś zastanowi się, że właściciele prywatnych posesji też pracują… osobiście odśnieżam przed wyjazdem do pracy, ale sorry jak jestem w pracy i śnieg pada to nic nie mogę zrobić… po drugie ażeby posypać trzeba mieć piach… a piach kupuje się na wywrotki… sroki ale jakoś nie mam gdzie tego trzymać… a może miasto na każdej ulicy postawiłoby po kilka pojemników z piachem? mogę się założyć że właściciele posesji z ochotą by go wykorzystali. Jeszcze jedno. co z tego że odśnieżę sobie rano około 6… jak kilka minut później jedzie spych i mi wszystko zawala… to że chodnik jest nie odśnieżony przy posesji, nie zawsze oznacza że właściciel nie dba o chodnik i bezpieczeństwo pieszych…

    • panini 09/02/2017 o 12:05

      drogi Learn More jeśli miedzy chodnikiem a ogrodzeniem posesji jest trawnik to właściciel nie ma obowiązku odśnieżać

  5. Think more 09/02/2017 o 09:05

    Learn More
    Cholera człowieka bierze, bo
    po pierwsze: po tym nie można normalnie chodzić,
    po drugie: nie nadaje się toto i na lodowisko, bo strasznie nierówne

  6. Learn More 09/02/2017 o 08:04

    Ktosiu, przejdź się po opadach śniegu i sprawdź. Wielu mieszkańców naszego miasta ma w nosie odśnieżanie i posypywanie chodników wokół swojej posesji. Sam kiedyś szedłem dzień po opadach i np. na ul Kościuszki wiele chodników wciąż nie było odśnieżonych. To samo było na Szpitalnej. Powtarzam – to było dzień po opadach. ..
    Żeby nie było, ja nie bronię tu miasta ale cholera człowieka bierze gdy musi stawiać ”susy” na chodnikach.
    Aha, Ktosiu, nie zapomnij ośnieżyć swojego 🙂

    • Ktoś… 09/02/2017 o 08:44

      Czy ja piszę, że mieszkańcy odśnieżają i sypią piaskiem? – nie zauważam tego. 🙂
      Ja piszę wyraźnie że miasto i powiat POWINNI DAĆ MIESZKAŃCOM DOBRY PRZYKŁAD I POKAZAĆ JAK TO SIĘ ROBI.

    • Ktoś… 09/02/2017 o 08:47

      Ps. Learn More, ja nie muszę , za mnie robi to zarządca osiedla i robi to dość dobrze 🙂
      Nie narzekam, może też trochę opieszale, ale szybciej niż miasto i mieszkańcy prywatnych domków.

  7. Pani i Pan 09/02/2017 o 07:46

    Obowiązki utrzymania czystości i porządku na drogach publicznych należą do zarządu drogi. Do obowiązków zarządu drogi należy także:
    2) pozbycie się błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń uprzątniętych z chodników przez właścicieli nieruchomości przyległych do drogi publicznej;

  8. Ktoś… 09/02/2017 o 06:46

    Miasto przypomina? niech to miasto da dobry przykład i się weźmie za posypywanie swoich chodników i ulic, żeby nie musiało ludziom wypłacać mieszkańcom odszkodowań za połamane kości.
    Przed nowym śniegiem temperatura była na minusie, na chodnikach, targowiskach i niektórych ulicach potworzyły się lodowiska z ubitego śniegu. Nikogo to nie obchodziło, niech się ludzie ślizgają, teraz jest podobna sytuacja, tyle że lodowiska przykryte są białym puchem i mniej widoczne czyli bardziej niebezpieczne.
    Za komuny w tym temacie było lepiej, poradzili sobie nawet z zimą stulecia, teraz miasto i powiat chyba nie dali by rady takiej zimie.