Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
kupimy twoje auto
Logo

Mława prawie na końcu kolejki po pieniądze z RIT-ów


Spośród ośmiu samorządów ubiegających się w subregionie ciechanowskim o środki na projekty w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych (tzw. RIT) Mława znalazła się na przedostatnim miejscu pod względem wartości złożonych projektów. Za nami znalazł się jedynie powiat pułtuski.

Liderem pod względem ilości i wartości złożonych projektów w naszym regionie jest oczywiście gmina miejska Ciechanów. Wartość projektów założonych przez nich projektów opiewa na kwotę niemal 141,2 mln zł, Mława ubiega się o 13,5 mln zł.

Regionalne Inwestycje Terytorialne w swoim założeniu przyjmują, że samorządy w ramach utworzonych na całym Mazowszu subregionów wspólnie wypracowywać będą projekty tworzące zintegrowaną całość. Liderem koordynującym prace jest zawsze dawne miasto wojewódzkie. W naszym przypadku tym koordynatorem jest miasto Ciechanów, a subregion obejmuje powiaty ciechanowski, pułtuski, płoński, mławski i żuromiński.

W ramach przyjętego już przez zarząd województwa planu inwestycyjnego dla subregionu ciechanowskiego, główny nacisk położony został na działania związane m.in. z rewitalizacją terenów zdegradowanych, budową dróg rowerowych, termomodernizacją budynków komunalnych i użyteczności publicznej czy przebudową infrastruktury drogowej. W sumie na ten cel w całym województwie przeznaczono ponad 950 mln zł.

Projekty zgłoszone w ramach RIT mają mieć zintegrowany charakter, to znaczy, że będą to grupy (tzw. wiązki) projektów, które wspólnie rozwiążą jakiś problem i jednocześnie wesprą rozwój subregionu. Aby uzyskać dofinansowanie, projekty będą startować w konkursach ogłaszanych specjalnie dla RIT (objętych tzw. OSI problemowymi, czyli obszarami strategicznej interwencji). Startowanie w tych konkursach nie zamyka drogi do ubiegania się o środki unijne w ramach innych naborów – otwartych dla wszystkich.

Do tej właśnie formuły ubiegania się o środki unijne Mława złożyła dwa projekty. Pierwszy z nich opiewający na kwotę 5 mln zł mieści się w wiązce projektów ograniczających niską emisję. Tu zaplanowana jest budowa między innymi dwóch obiektów parkingowych dla samochodów typu „Park&Ride” oraz dwóch obiektów dla rowerów  „Bike&Ride”, położonych w pobliżu przystanków kolejowych. Przewidywana jest też budowa ścieżek rowerowych, zatok autobusowych i infrastruktury służącej komunikacji miejskiej.

Drugi projekt o wartości 8,5 mln zł mieści się w wiązce projektów dotyczących poprawy spójności komunikacyjnej, społecznej i gospodarczej i dotyczy najzwięźlej mówiąc budowy „Alei św. Wojciecha”, czyli ulicy łączącej ulicę Sienkiewicza z ulicą Kościuszki wzdłuż torów kolejowych.

Powiat mławski zaplanował trzy projekty, o łącznej wartości prawie 37,8 mln zł. Wszystkie trzy mieszczą się w wiązce projektów dotyczących poprawy spójności komunikacyjnej, społecznej i gospodarczej. Tu powiat planuje pozyskać środki na budowę dwóch dróg. Jedna łączy krajową „siódemkę” z Dąbkiem i dalej Konopkami. Druga dotyczy przebudowy drogi Bogurzynek – Mdzewo. Trzecim projektem jest budowa Centrum Edukacji Zawodowej Energii Odnawialnej przy mławskiej „budowlance”.

Na razie nie ma jeszcze ogłoszonych terminów konkursów, które tak ostatecznie zweryfikują plany samorządowców w naszym subregionie.

JK

Pin It
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

9 komentarzy

 1. Nemo 08/02/2017 o 22:22

  Aleja Św. Wojciecha. No, no, no. Miasto wybuduje, za „unijne” pieniądze, drogę prywatnemu inwestorowi. Od wiaduktu który nie powinien w tym miejscu powstać, do wiaduktu … eee. No tak, tam nie ma wiaduktu.
  I to wszystko, także, za pieniądze mieszkańców Zatorza. Oczywiście pośrednio, „unijne”.

  Drżyjcie mieszkańcy Mławy, wyobraźnia naszych włodarzy jest niczym nieograniczona.
  Co prawda rzeczywistość trochę skrzeczy, a mieszkańcy Zatorza jacyś tacy niezadowoleni.
  A tu tyle wysiłku włożono by układ komunikacyjny Mławy był taki funkcjonalny. 🙂

  A ta Aleja jak się ma do wiadukt… ups wyobrażenia wiaduktu. To przed, po … ups zapomniałem zamiast.

  To jest nasz Miś, to znaczy droga, to jest Aleja. no nie ukrywajmy kabaret.

 2. Kolo 08/02/2017 o 21:56

  Ratusz nie ma zamiaru pozyskiwać pieniędzy na drogi, bo będzie je budował w partnerstwie prywatnym np. ze spółką pana A

 3. Ernest 08/02/2017 o 15:44

  CieCHAMÓW. I wszystko jasne.

  • Kolo 08/02/2017 o 21:54

   No co tu winien jest Ciechanów, że Mławie się nie chciało

 4. Jan 08/02/2017 o 12:42

  widać miasto nie ma dobrych i gotowych projektów do złożenia i dlatego dali co mieli

 5. Mieszkaniec 08/02/2017 o 08:09

  Co się dzieje ? Analizy, projekty za grube tysiące z naszych kieszeni, i takie efekty ?

  • Anonimowo 08/02/2017 o 11:10

   To nie są efekty, tylko propozycje. A pieniadze dzieli Ciechanow. Komentarz administratora jest nieprofesjonalny, żeby nie rzec tendencyjny. Większośc projektów z subregionu nie spełnia kryteriów konkursowych.

   • Ago 08/02/2017 o 11:51

    No raczej się mylisz. pieniądze dzieli Struzik

 6. Pogromca Celebrytow 08/02/2017 o 07:08

  Nalezaloby pozyskac pieniadze na zadanie z zakresu poprawy spojnosci komunikacyjnej Zatorza z pozostalo czescia miasta.
  Ale radni wola budowac sobie Aleje nie swietego Wojciecha, ale Aleje Donikad.
  My mieszkancy musimy wreszcie dac do zrozumienia, ze w miescie jest stos innych a zarazem waznych inwestycji, ktore czekaja od lat.
  Wracajac do tematu, Mlawa wypada blado w pozyskiwaniu srodkow.
  Indolencja wladz, czy jakies inne rzeczy stoja za takim obrotem spraw. Tego nie wiem.

Skomentuj

Portal codziennikmlawski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Prosimy jednak o zachowanie kultury i nie używanie słów powszechnie uważanych za wulgarne i obraźliwe.
Nie upowszechniamy Twojego adresu e-mail.