Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
zakaz handlu w niedziele kalendarz 2018 niedziele wolne od handlu
Logo

Nie wychodzę na dwór dopóki temperatura nie będzie wyższa niż mój wiek


Sobota 7 stycznia rano. Na dworze rześkie dwadzieścia stopni na minusie. Diesle garażowane pod chmurką z trudnością odpalają, a kto nie musi, nie wytyka nosa na dwór. Marzeniem osób, które z różnych powodów muszą pobyć choćby godzinkę na dworze jest przynajmniej gorąca herbata i miejscówka przy domowym grzejniku.  

Biuro architektoniczne KB Projekt

W tym samym czasie kilku śmiałków wycina i wykuwa w grubej na ponad dziesięć centymetrów pokrywie lodowej jeziorka na Krajewie prostokątny przerębel.  Nad odkrytą powierzchnią wody, w której pływają jeszcze lodowe bryłki unosi się delikatna mgiełka – to woda jest znacznie cieplejsza niż mroźne powietrze.  Za chwilę zanurzy się w niej grupa morsów, którymi opiekuje się Piotr Olszewski. Wśród śmiałków jest też jedna dziewczyna.

Zanim jednak wejdą do lodowatej wody trzeba rozgrzać ciało kilkoma prostymi ćwiczeniami, rozgrzewka nie może być męcząca, ale jest konieczna. Potem Piotr przypomina elementarz morsowania.

A dalej już same przyjemne rzeczy. Trzeba rozebrać się do kąpielówek, kto chce zachowuje czapkę lub rękawiczki. Boso, po lodzie, kolejno wchodzą do sięgającej do pasa wody. Stają obok siebie – morsowanie zawsze najbezpieczniej odbywać w grupie. Kiedy ciało oswoi się z wodą, która w porównaniu z powietrzem wydaje się być ciepła, odliczają kolejno : dziesięć, dziewięć, … pięć …trzy, dwa, jeden i … zanurzają się po szyję. Oczywiście ci, którzy chcą się zanurzyć.

W wodzie dobrze pobyć nie dłużej 3-4 minuty, tak aby organizm zbytnio nie zdążył się wychłodzić.  Po wyjściu koniecznie trzeba się wysuszyć. Może do tego służyć ręcznik – lub jeśli ktoś woli wytarzanie się w śniegu, który zbierze z nas kropelki wody.  Gdy czujemy taką potrzebę, po ubraniu się  można znów wykonać kilka ćwiczeń dla rozgrzewki lub napić się gorącej herbaty.

Morsy zapraszają nad jeziorko Krajewo w każdą sobotę o godzinie 9-tej. Ci doświadczeni mówią, że im większa różnica temperatur powietrza i wody, tym przyjemniejsza kąpiel. I co wy na to? Są chętni?

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

11 - liczba komentarzy w artykule "Nie wychodzę na dwór dopóki temperatura nie będzie wyższa niż mój wiek"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Mława123
Gość

Brawo Opoka! Pelen podziw i szacun w Wasza strone! Wiecej dziewczyn 😉

Paweł G.
Gość

Ja również składam najserdeczniejsze gratulacje dla Pana Piotra Olszewskiego mojego nauczyciela i trenera i również całej grupy Opoka za determinację, wspaniały przykład i niepowtarzalny charakter prowadzonych zajeć

Danuta
Gość

Sporo ironi na Ich temat krążyło, dziś obserwując dziłalność grupy opoka i ich determinację jestem pełna podziwu, że istnieją ludzie, którzy będąc morsami potrafią innych zapalać swoją pasją, brawo panie Piotrze, brawo cała grupa Opoka

mieszkanka
Gość

Tyle lat morsowania i jeszcze im się nie znudziło, gratulacje

dziadek mróz
Gość

niech moc będzie z wami! gratulacje!

wpDiscuz