Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

Rok 2017 rokiem Sary Lipskiej


Rada Miasta Mława wyrażając szacunek i uznanie dla osoby i dokonań artystycznych ustanowiła rok 2017 rokiem Sary Lipskiej. O podjęcie takiej decyzji zwróciło się do rady miejskiej Towarzystwo Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej.

KSP Mława nabór

Sara Lipska to polska artystka pochodzenia żydowskiego. Zajmowała się malarstwem, rzeźbą, projektowaniem mody.  Urodziła się 7 grudnia 1882 w Mławie, zmarła 28 listopada 1973 r. w Paryżu. Pochodziła z zamożnej chasydzkiej rodziny. W 1904 r. rozpoczęła studia na Wydziale Rzeźby Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Xawerego Dunikowskiego. Rozgłos zyskuje już w latach 1911 – 1912 wystawą  w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych. Wkrótce po tym wyjeżdża do Paryża, gdzie mieszka już do końca życia. Projektuje kostiumy dla baletu Diagilewa „Ballets Russes”, zajmuje się również projektowaniem wnętrz ilustruje książki. W Polsce pozostaje artystką i osobą mało znaną.

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

Jeszcze nie ma komentarzy, bądź pierwszy!

avatar
1500
wpDiscuz