Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
przychodnia alfamed
Logo

Rok 2017 rokiem Sary Lipskiej


Rada Miasta Mława wyrażając szacunek i uznanie dla osoby i dokonań artystycznych ustanowiła rok 2017 rokiem Sary Lipskiej. O podjęcie takiej decyzji zwróciło się do rady miejskiej Towarzystwo Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej.

Sara Lipska to polska artystka pochodzenia żydowskiego. Zajmowała się malarstwem, rzeźbą, projektowaniem mody.  Urodziła się 7 grudnia 1882 w Mławie, zmarła 28 listopada 1973 r. w Paryżu. Pochodziła z zamożnej chasydzkiej rodziny. W 1904 r. rozpoczęła studia na Wydziale Rzeźby Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Xawerego Dunikowskiego. Rozgłos zyskuje już w latach 1911 – 1912 wystawą  w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych. Wkrótce po tym wyjeżdża do Paryża, gdzie mieszka już do końca życia. Projektuje kostiumy dla baletu Diagilewa „Ballets Russes”, zajmuje się również projektowaniem wnętrz ilustruje książki. W Polsce pozostaje artystką i osobą mało znaną.

JK

Pin It
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

Jeszcze nie ma komentarzy, bądź pierwszy!

avatar
1500
wpDiscuz