Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
zakaz handlu w niedziele kalendarz 2018 niedziele wolne od handlu
Logo

Dzierzgowo. W nowym budżecie 3 mln zł na inwestycje


30 grudnia radni gminy Dzierzgowo jednogłośnie przyjęli uchwałę budżetową na rok 2017. Za przygotowanie projektu budżetu odpowiadał pełniący obowiązki wójta Zdzisław Morawski.  Jej podjęcie poprzedziły dyskusje na wszystkich komisjach, co zaowocowało tym, że co do jej kształtu w trakcie sesji niemal nie było uwag.

Biuro architektoniczne KB Projekt

Przyjęty przez radnych plan finansowy zabezpiecza wszystkie potrzeby gminnych jednostek, ale również przewiduje znaczne nakłady na inwestycje, głównie drogowe.

Dochody gminy zaplanowano na 14 636 910,13 zł a wydatki na 15 540 297,59. Powstały w ten sposób deficyt budżetowy pokryty będzie kredytem w wys. 700 tys. zł i wolnymi środkami w wys. 203 307,46 zł.

– To budżet ambitny, jest w nim sporo inwestycji w przeciwieństwie do lat wcześniejszych, zebraliśmy wszystkie dochody i przeanalizowaliśmy, są też efekty wymogów rady, która dyscyplinowała nas, żebyśmy oszczędzali. Już efekty się pojawiły, już mamy sporo własnych środków, które tutaj angażujemy jako udziały własne do inwestycji – mówił Zdzisław Morawski omawiając założenia budżetu.

 W planowanym budżecie znalazły się przede wszystkim inwestycje drogowe. Odcinki dróg Dobrogosty – Kitki oraz Umiotki – Wydrzywilk dotychczas żwirowe, przebudowane byłyby przy udziale środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W sumie zaplanowano tu budowę łącznie ponad 4 km dróg a wartość kosztorysowa to kwota 2,1 mln zł. Ponadto zaplanowana jest budowa ok. 500 m nowej nawierzchni na drodze w Nowym Łączynie (wartość ok. 190 tys zł), przebudowa 1,35 km drogi Kitki – Kolonie (wartość ok. 444 tys. zł) i przebudowa ok. 500 m. drogi w Żabokliku (wartość ok. 235 tys. zł).  W inwestycjach drogowych ujęte zostały też środki w wys. 100 tys. zł, z tytułu udziału w przebudowie drogi powiatowej Rzęgnowo – Szemplino. Oprócz zadań drogowych, rada przeznaczyła 30 tys. zł na rozbudowę i modernizację budynku garażowego OSP Dzierzgowo, środki na opracowanie dokumentacji remontu budynku gminy.

Inwestycyjność tegorocznego budżetu podkreślił również przewodniczący rady Jarosław Kowalski.

– Przez ostatnie 6 lat zbudowaliśmy 2,2 km dróg. W 2017 roku zaplanowaliśmy łącznie prawie 6,5 km dróg bitumicznych w jednym roku – podkreślał przewodniczący rady.

Podobnego zdania była radna Magdalena Nowicka. –Ten budżet jest dowodem, że można udowodnić, że przy niskim budżecie można przeznaczyć około 3 mln zł na inwestycje. … W marcu spłynie również ok. 300 tys nadwyżki, to też przeznaczymy na inwestycje – mówiła radna.

W dalszej części dyskusji wśród sołtysów pojawiły się wnioski o budowę drogi w Starym Łączynie oraz naprawy nawierzchni dróg żwirowych. Ostatecznie radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w kształcie zaproponowanym w jej projekcie.

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

54 - liczba komentarzy w artykule "Dzierzgowo. W nowym budżecie 3 mln zł na inwestycje"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Ktosik
Gość

Inwestycje? 460 000 zł na budynek gminy i 80 000 na szkołę? Sprawiedliwie. Budynek gminy był chyba remontowany nie tak dawno, a skoro szkoła nie była remontowana przez kilkadziesiąt lat, to proporcje tych „inwestycji” powinny być odwrotne. Za 80 tys. to możecie sobie elewację zrobić, ale nie wiem czy wystarczy. A co chcecie przebudować za 5 tys. zł na drodze w Dzirzegówku? Przejście dla pieszych? Gdzie te szumnie zapowiadane inwestycje? Gdzie środki unijne? Wystąpiliście o takie dofinansowania? Wiecie jak się to robi?

nik
Gość

Taki budżet śmierdzi popeliną. To budżet wyborczy. To nieszczęście dla gminy bo my będziemy go finansować!

nik
Gość

Skąd te cudowne rozmnożenie kasy przed wyborami? Jeszcze niedawno na pensje dla pracowników brakowało taka gmina była biedna. A tu nadwyżki. Drogi budują. Jak nigdy!
To znaczy co się do tej pory działo z kasą? Kradli i nikt tego nie widział?

uuuuu
Gość

ustalono budżet na nowy rok ciemniaku

Rada Sołecka
Gość

Właśnie co się działo z kasą? Pensje zapłacone? 3 mil na inwestycje więc kto przez te 6 lat trwonił kasę – doili to naszą gminne co poniektórzy. Dziś rada jest PE bo odcięła pasożytów od kasy która tak naprawdę powinna trafiać do mieszkańców np. fundusze sołeckie a nie do portfeli wiemy KOGO!!!

N.L.
Gość

PRECZ Z KOMUNĄ, BALCEROWICZ MUSI ODEJŚĆ

Ela
Gość

Ci którzy powinni współpracować z nim to tylko kłody pod nogi mu rzucali ,a on ich do Rady wprowadził i teraz drogi pod dom sobie fundują za gminną kasę.Szkoda ,że ludzie są tak krótkowzroczni i niewdzięczni

znajoma
Gość

Czy mądrzejsza jest krowa któż to wie… Wiemy, że radnych wybierają mieszkańcy, ale w przypadku niektórych bardzo ich wspierał wójt i organizował kampanię, ale tego już nie pamiętają. szkoda.

uuuuu
Gość

Moja krowa ktora chodzi po łące jest mądrzęjsza od Ciebie. Radnych wybieraja mieszkańcy a nie Wójt.

wpDiscuz