Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
meblolux

Dzierzgowo. W nowym budżecie 3 mln zł na inwestycje


30 grudnia radni gminy Dzierzgowo jednogłośnie przyjęli uchwałę budżetową na rok 2017. Za przygotowanie projektu budżetu odpowiadał pełniący obowiązki wójta Zdzisław Morawski.  Jej podjęcie poprzedziły dyskusje na wszystkich komisjach, co zaowocowało tym, że co do jej kształtu w trakcie sesji niemal nie było uwag.

Przyjęty przez radnych plan finansowy zabezpiecza wszystkie potrzeby gminnych jednostek, ale również przewiduje znaczne nakłady na inwestycje, głównie drogowe.

Dochody gminy zaplanowano na 14 636 910,13 zł a wydatki na 15 540 297,59. Powstały w ten sposób deficyt budżetowy pokryty będzie kredytem w wys. 700 tys. zł i wolnymi środkami w wys. 203 307,46 zł.

– To budżet ambitny, jest w nim sporo inwestycji w przeciwieństwie do lat wcześniejszych, zebraliśmy wszystkie dochody i przeanalizowaliśmy, są też efekty wymogów rady, która dyscyplinowała nas, żebyśmy oszczędzali. Już efekty się pojawiły, już mamy sporo własnych środków, które tutaj angażujemy jako udziały własne do inwestycji – mówił Zdzisław Morawski omawiając założenia budżetu.

 W planowanym budżecie znalazły się przede wszystkim inwestycje drogowe. Odcinki dróg Dobrogosty – Kitki oraz Umiotki – Wydrzywilk dotychczas żwirowe, przebudowane byłyby przy udziale środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W sumie zaplanowano tu budowę łącznie ponad 4 km dróg a wartość kosztorysowa to kwota 2,1 mln zł. Ponadto zaplanowana jest budowa ok. 500 m nowej nawierzchni na drodze w Nowym Łączynie (wartość ok. 190 tys zł), przebudowa 1,35 km drogi Kitki – Kolonie (wartość ok. 444 tys. zł) i przebudowa ok. 500 m. drogi w Żabokliku (wartość ok. 235 tys. zł).  W inwestycjach drogowych ujęte zostały też środki w wys. 100 tys. zł, z tytułu udziału w przebudowie drogi powiatowej Rzęgnowo – Szemplino. Oprócz zadań drogowych, rada przeznaczyła 30 tys. zł na rozbudowę i modernizację budynku garażowego OSP Dzierzgowo, środki na opracowanie dokumentacji remontu budynku gminy.

Inwestycyjność tegorocznego budżetu podkreślił również przewodniczący rady Jarosław Kowalski.

– Przez ostatnie 6 lat zbudowaliśmy 2,2 km dróg. W 2017 roku zaplanowaliśmy łącznie prawie 6,5 km dróg bitumicznych w jednym roku – podkreślał przewodniczący rady.

Podobnego zdania była radna Magdalena Nowicka. –Ten budżet jest dowodem, że można udowodnić, że przy niskim budżecie można przeznaczyć około 3 mln zł na inwestycje. … W marcu spłynie również ok. 300 tys nadwyżki, to też przeznaczymy na inwestycje – mówiła radna.

W dalszej części dyskusji wśród sołtysów pojawiły się wnioski o budowę drogi w Starym Łączynie oraz naprawy nawierzchni dróg żwirowych. Ostatecznie radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w kształcie zaproponowanym w jej projekcie.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapoznaj się ze szczegółami TUTAJ