Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
meblolux

My jako gmina dokładamy do programu 500+


slider-sawickaGłównym zadaniem sesji Rady Gminy Dzierzgowo zwołanej w dniu 5 grudnia było podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie. W uchwale tej przede wszystkich chodziło o znalezienie w budżecie gminy pieniędzy na wynagrodzenia dla nauczycieli i pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej tym razem na miesiąc grudzień. Ostatnie bowiem decyzje podjęte na sesji w dniu 14 listopada zabezpieczyły wypłaty w tych instytucjach jedynie na miesiąc listopad.

Kolejnej sesji nie można było zwołać wcześniej, gdyż po śmierci wójta, do czasu wyznaczenia przez Prezesa Rady Ministrów osoby tzw. komisarza, nikt nie miał uprawnień do przedłożenia radzie projektu uchwały do zatwierdzenia. Grudniową sesję zwołano więc w najszybszym możliwie terminie.

W przedstawionym przez skarbnik gminy Wiolettę Kujawę projekcie zmian w budżecie wynagrodzenia dla nauczycieli i GOPS zapewniono przesuwając środki pomiędzy działami i rozdziałami budżetu, przy czym największą kwotę, bo prawie 24 tys. zł zabiera się ze środków na wynagrodzenia w urzędzie gminy.

Dyskusję radnych nad projektem tej uchwały zdominował wątek dopłacania gminy do programu 500 +, który w swoim pytaniu podniósł radny Jerzy Krajewski.

– Słyszałem jako radny, że my jako gmina z budżetu dokładamy do programu 500+. Jest to nieprawne, bo tworząc program rząd obiecywał, że do programu 500+ żaden budżet gminy nie będzie dokładał. Czy dokładamy z budżetu gminy do 500 + czy nie? – takie pytanie skierował do pani skarbnik radny Krajewski.

Taką sytuację potwierdziła skarbnik gminy.

– W ramach budżetu GOPS-u dokładamy dlatego, że była przesunięta osoba z jednego stanowiska na inne z tym uposażeniem, które miała na poprzednim stanowisku – odpowiadała Wioletta Kujawa.

Dyskusję w tym temacie wsparł radny Krzysztof Czerwiński, podnosząc, że urzędy gmin do programu nie dokładają. Odniósł się również do podawanych powodów, z tytułu których brakuje środków na wypłatę w GOPS. Jeżeli braki w budżecie miałyby powstać z tytułu długotrwałych zwolnień lekarskich, to przecież po 33 dniach świadczenie wypłaca ZUS, a pieniądze pozostają w budżecie. Jako przewodniczący komisji rewizyjnej poinformował, że w ostatnim czasie GOPS był kontrolowany przez komisję.

W związku z zadawanymi pytaniami, na posiedzenie rady została zaproszona kierownik GOPS Danuta Sawicka. Według jej wyjaśnień problem powstał w związku ze zmniejszeniem kwoty dotacji, która naliczana jest według ilości osób z niej korzystających. We wstępnym szacunku przyjęto, że będzie to 650 osób, faktycznie okazało się, że jest to niecałe 500, a kwota jaką gmina może przeznaczyć na obsługę programu, w tym wynagrodzenia stanowi 2% kwoty dotacji. I ta dotacja była gminie zmniejszona o ponad 107 tys. zł. Ponadto z tych środków zakupione zostały meble, oprogramowanie i opłacone zatrudnienie informatyka.

Wyjaśnienia kierownik Sawickiej nie przekonały radnych.

– Konsultowałam się z ministerstwem, jesteśmy ewenementem. W żadnej gminie nie ma takiego problemu. Może warto wystąpić z wnioskiem o sprawdzenie tego – mówiła radna Magdalena Nowicka. Pomysł ze zwróceniem się do ministerstwa o uzupełnienie środków zaproponował również wiceprzewodniczący rady Marek Tkacz.

Pomysł ten nie spodobał się pani kierownik GOPS.

– W ministerstwie zostanie to odebrane jako nieudolność gminy. Jest to kwestia  4 tys. zł i zamykamy stary rok, a w nowym już nie ma sprawy. Rezygnuję z informatyka, powinno nam wystarczyć, gdy nie zmieni się liczba dzieci – mówiła Danuta Sawicka.

Odniosła się również do głosów, dlaczego akurat osoba z wyższym wynagrodzeniem została przeniesiona do obsługi programu 500+.

– Ja słuchałam szefa. Miałam powiedziane jasno, że ta osoba ma przejść z takim wynagrodzeniem. Dla dobrego imienia tej gminy nie rozdrapujmy tych ran. Nie czuję się osobą winną, która popełniła błąd – wyjaśniała kierownik GOPS.

Ostatecznie radni przyjęli zmiany w budżecie w kształcie zaproponowanym w uchwale.

JK

 

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

50 - liczba komentarzy w artykule "My jako gmina dokładamy do programu 500+"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Hmm
Gość

A kto tam taki ladny pracuje ?

Obiektywny
Gość

Był gdzieś wpis , że Pan W.B to rodzina Pani dyrektor ze szkoły. Otóż Pan Witold nie ma rodziny w gminie Dzierzgowo. Absolutnie żadnej.

Młody
Gość

ale się cisza zrobiła. Babki pieczemy?

mrumru
Gość

raczej makowce 😀

MM
Gość

Hańba żeby usuwac komentarze zwracam sie do Pana administratora i zadaje pytanie gdzie jest wolnosc slowa tutaj?

Magnus
Gość

Panie MM, portal Codziennik jest najbardziej otwarty na publikowanie komentarzy. Z autopsji chcę panu powiedzieć, że miałem chęć coś napisać ostrego i napisałem, całe szczęście, że mój komentarz nie pojawił się w komentarzach. Wie Pan dlaczego sie cieszę, panie MM? Dlatego, że gdyby portal to opublikował, to naraziłbym się na konsekwencje prawne. Dziękuję, że Codziennik nie opbublikował moejgo komentarza.

mira
Gość

Dokładnie, zwł. że często w emocjach się wypisuje… a potem jak człowiek ochłonie to też inaczej na pewne sprawy patrzy. Zawsze przyjemniej natknąć się pod artykułem na konstruktywne opinie niż hejt 🙁

mira
Gość

No i oczywiście te kwestie prawne, a nuż kiedyś coś… ta anonimowość w interncie to też kwestia sporna w obecnych czasach

MM
Gość

Hańba złodziejstwo czy wreszcie ktos ogarniety zacznie kierowac ta gmina?

wpDiscuz