Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
meblolux

Zima towarzysze to jest zima


slider

fot. H. Kuczkowska

„Truskawka towarzysze, to jest truskawka” miał podobno powiedzieć Edward Gierek biorąc do ręki wyjątkowo okazały owoc, podczas „gospodarskiej” wizyty w płońskim Hortexie. Jak pamiętamy, niektórzy z historii, niektórzy z obserwacji uczestniczącej, epoka propagandy sukcesu skończyła się pewnego rodzaju oderwaniem – przynajmniej niektórych elit – od rzeczywistości i do dziś spłacanymi długami.

W tych jednak rozważaniach starał się będę od rzeczywistości za daleko nie odbiegać, a jeżeli sięgnę do przeszłości, to do tej zgoła nieodległej, a tę bardziej odległą przywołam tylko raz.

Zima za oknami zima, choć jeszcze nie ta, która powinna się zacząć według kalendarza 21 grudnia. Wystarczyło jednak by jeden grudniowy przecież wieczór dobrze posypało, a drugiego przymarzło, żeby wywołać w społeczeństwie dość skrajne reakcje i odczucia.

Trudno bowiem cytować komentarze kierowców jadących wczorajszym rankiem nawet po tych głównych, wojewódzkich czy powiatowych drogach. Nie obyłoby się wtedy bez wyrazów, widniejących w słowniku wyrazów obelżywych. I trudno się temu dziwić. Przecież dojechać musimy do pracy, a może na wizytę lekarską czy zakupy, zawieźć dziecko do szkoły, a na wszystko mamy czasu zawsze za mało. I żeby było jasne, nie piszę tego, po to, żeby bronić tu drogowców. Nie popisali się, zwłaszcza ci od dróg wojewódzkich.

Kierowcy jednak też mają swoje przyzwyczajenia. Ot, na ten przykład pewien mieszkaniec stolicy opowiadał mi, jak to nagminną warszawską praktyką jest nie zmienianie opon na zimę. A jak podzieje się tak, że nie nadążą odśnieżyć i posypać, to ruch bywa sparaliżowany.

W obszarze komunikacji na pierwszy rzut oka wydaje się, że królują tu wyłącznie negatywne emocje. To nie do końca prawda. Jest też miejsce na pomoc i ludzką życzliwość. Jako klasyczny przykład przywołam tu zimę stulecia z 1978/1979 r., kiedy to również w Mławie utknęło wielu kierowców czy to ciężarówek, czy innych pojazdów. Pomagaliśmy wtedy odkopywać auta, nocowaliśmy i karmiliśmy kierowców. Podobnie, choć rzecz jasna nie w takiej skali działo się ostatnio na wiadukcie w ulicy Piłsudskiego. Niektórzy mieszkańcy nie przeszli obojętnie wobec potrzebujących pomocy kierowców. Pomogli, poświęcili swój czas i wysiłek. Podobno żyjemy w czasach egoistów, a tu proszę, taki obrazek.

Zima to jednak nie tylko komunikacja. Są osoby, które potrafią się nią zachwycać. Ba wręcz czekają na nią z utęsknieniem. To ostatnie dni sprawiły że przez portale społecznościowe płynie fala zdjęć białej Mławy. Park, kościół, osiedla mieszkaniowe, ulice, ścieżki, drogi drzewa, wszystko jest piękne, białe i czyste. Najpiękniejsze były widoki miasta zanim na ulice wyjechały pługi i piaskarki, by przeciąć biały, pokrywający wszystko dywan czarnymi wstęgami ulic i chodników. Zima towarzysze, to jest zima.

ZygZak

Zobacz także…

Historia motoryzacyjna, czyli cała prawda o poszukiwaniu „kapci” do samochodu

Buty do pędzidła czyli opony letnie i zimowe czy wielosezonowe??

Ślizgać się każdy może

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapoznaj się ze szczegółami TUTAJ